Zeny v Turecku

by - dubna 30, 2013

Spousta mych pratel si pred mym odjezdem klepala na celo, nebo ti, kteri Turecko nikdy nenavstivili, nebo nevylezli z hoteloveho komplexu, si mylne mysli, ze Turecko je plne muzu, kteri sve zeny mlati, nepousteji je z domu, zeny nesmi pracovat a jen behaji kolem plotny, kdyz jednou odseknou, muz jim da pesti.

Tak jak to tedy je?

V Turecku pracuje pouze 27 % žen, z toho samozřejmě více ve městech. Více než 70 % je tedy v domácnosti. 41 % žen pracuje v zemědělství, 14 v průmyslu, 43 % ve službách. To, ze zustavaji doma, je vsak pouze na nich, kdyby chteli jit do prace, nikdo jim v tom branit nebude. Mne muj Mily taky rekl, ze klidne muzu byt doma, pokud chci, ale jednak bych se unudila k smrti a jednak penize jsou potreba. Jedna znama mi rekla, ze ji prace nebavi, ze manzel vydela dost na to, aby nestradali, a ze ona radsi uvari a uklidi, nez aby stravila skoro cely den v praci.

4 miliony žen stále neumějí číst a psát, z nich jsou 2,5 milionu žen ve věkové skupině 50+, 220 tisíc ve věku 6-24 let. Z celkových 8 % analfabetů v Turecku tvoří ženy většinu.
Mileho maminka taky neumi cist a psat, ani cela jeji rodina, protoze pochazeji z vychodu a v jejich meste nebyla skola. Prave z vychodu je spoustu negramotnych, kde skoly prave nejsou, nebo na ne rodina proste nema penize. A mnohdy je to bohuzel i hloupost rodicu, protoze radsi sve deti vyuzivaji k praci na poli, coz je mnohdy jejich jedina obziva, misto aby je posilali do skoly.

V zemi je jen 18 % soudkyn a žalobkyň. Z 550 poslanců je 24 žen.

Zastoupení žen ve veřejném životě je v Turecku slabé. Z 2 948 starostů a primátorů v zemi je pouze 27 (0,9%) žen, jen dvě jsou zástupkyně celého okresu a žen tvoří jen 4,2 % zastupitelů.


  • Jen v lednu 2013 bylo v Turecku zavražděno 18 žen a 3 děti, 11 žen znásilněno, 10 žen podlehlo fyzickému násilí a 15 žen bylo sexuálně obtěžováno. Právně není ochrana žen v turecké ústavě, občanském, pracovním, trestním a jiných zákonících zatím pořádně vyřešena, je potřeba ještě hodně změn.
  •  Ve městech je bito 18 % žen, na vesnicích 76 %.
  • 35 % žen se setkává s násilím v rodině občas, 17 % velmi často (a tento trend se neustále zvyšuje).
  • 57 % procent žen se setká s násilím už ve svůj svatební den.
  • U trestných činů probíhajících uvnitř rodiny se jedná z 90 % o násilí na ženách, z toho z 34 % je to násilí fyzické, 53 % slovní. V chudých oblastech velkých měst (gecekondu) se tento údaj šplhá až na 97%.
  • 40 % žen se stále vdává do svazků předem sjednaných prostředníky, 20 % žije ve svazku bez oficiálního obřadu.
  • 55 % žen používá antikoncepci, 64 % z nich prožívá těhotenství bez lékařského dohledu. Ročně zemře 2 500 žen během těhotenství nebo porodu.


Bergüzar Korel, v CR znama hlavne diky sve roli Seherezady, v kampani proti nasili na zenach.


You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!