Spolek krajanů v Istanbulu

by - října 19, 2014

Vždycky, když jsem někam jela, bála jsem se, že budu sama, bez přátel. Jsem společenský člověk a tak mi společnost manžela a kočky prostě nestačí:-) Teď v Istanbulu jsem v tomhle ohledu úplně v klidu,protože:

To, co dělají češi v Istanbulu, mě nadchlo. Jasně, všude se vždycky pár lidí schází, na kafe nebo na pivo, ale v Istanbulu dělají víc. Pravidelně pořádají aktivity pro děti i dospělé, nejen, abysme se sešli a podrbali, ale taky aby si děti procvičily češtinu a nezapomněly, že kořeny mají nejen v Turecku, ale i v srdci Evropy, v České republice.

  • Každý měsíc vychází časopis pro děti Krajánek, který dětem připomíná známé české osobnosti, události, pohádky a písničky a učí je spoustě novým věcem.
  • Taky se každý měsíc schází rodiče s dětmi na různých workshopech, dnes to byl například enviromentální workshop. Děti se naučí něco nového, něco vyrobí, mamky si vypijou kafe a popovídají:-) Dnes jsem se zúčastnila prvního workshopu a určitě nebyl poslední.
  • Je celkem těžké sehnat zde knížky v češtině, proto zde funguje i krajanská knihovna a čas od času i knižní schůzky, kde se knížky různě vymění. Krajanská knihovna funguje tak, že mají krajané možnost si za malý poplatek zakoupit knihu, kterou knihovně věnoval jiný člověk. Je na něm, jestli si ji potom nechá, nebo ji vrátí a poskytne ji tak dalším krajanům. PS: Do krajanské knihovny nám česká vydavatelství věnovalo několik knih, chcete-li i vy přispět, kontaktujte mě, budeme moc rádi!
  • No a abych nezapomněla, taky se pořádají akce k různým příležitostem, každoroční Drakiáda nebo třeba Mikulášská besídka.
  • Předseda krajanského spolku, Martin Maryška, teď navíc rozjíždí lekce češtiny pro cizince, což je paráda! Znáte-li někoho v Istanbulu, kdo by se chtěl naučit základní fráze češtiny, navíc zadarmo, dejte mu o Martinových lekcích vědět! Více informací zde.
  • Čas od času se konají i jiné akce, třeba filmové večery nebo různé přednášky. 
Takže abych to shrnula, jsem vážně vděčná, že češi a slováci drží pospolu a přispívají k tomu, aby jsme se tu my, krajané, měli lépe.

Více informací o spolku najdete na naší webové adrese www.krajaneistanbul.cz nebo na Facebooku.


You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!