Ašure

by - listopadu 08, 2014

Předevčírem u nás zazvonila sousedka a přinesla mi na talíři ašure (turecky aşure - čte se stejně jako česky). Je to podruhé, co jsem se s tímto pokrmem setkala. Loni jsem ho ochutnala poprvé a moc mi chutnal, řekla jsem si, že ho letos určitě udělám... Neudělala. A tak si zase plním břicho jenom tím, co přinesli sousedi. Včera ho dkonce rozdávala městská část, ve které bydlíme. Vzala jsem si dva:-) Pamatuju si, jaká byla moje reakce na Milého odpověď, když jsem se ptala, z čeho se takové ašure dělá. Byla jsem, upřímně, dost pohoršená a neměla chuť něco takového strčit do svých rozmazlených úst. Strčila a dobře jsem udělala. 

Ašure je jakýsi turecký puding, který se dělá na počest Noa. No jasně, toho, jak postavil archu a zachránil tak planetu před vyhynutím:-) 

Údajná "stopa" po přistání Noemovy archy na hoře Ararat
Pověst říká, že tento puding byl poprvé uvařen Noeho rodinou na turecké hoře Ararat, když zde "přistáli", aby se zachránili před potopou, měli hlad, ale k jídlu neměli skoro nic. Tak vzali všechny "zbytky" (12 různých ingrediencí) a udělali puding ašure. Je výjimečný tím, že neobsahuje nic, co by pocházelo ze zvířat, je plně veganský a vyjadřuje podporu proti násilí a krveprolití. Při jeho přípravě jsou pronášeny i modlitební rituály, které mají přinést zdraví, lásku, úspěch a peníze.

Každá rodina má svůj recept, všimla jsem si, že v supermarketech bývají vyhraněné speciální "koutky" se všemi možnými ingrediencemi k jeho přípravě. Alevi, jakási "odnož muslimů", používá dvanáct různých ingrediencí, jiní pouze deset, právě kvůli tomu, že je připravován desátý den islámského měsíce Muharram, nazývaný jako "Day of Ashura".

Mezi nejpoužívanější ingredience patří pšenice, fazole, rýže, cukr, sušené ovoce, ořechy, někdy dokonce i čočka. Všechny ingredience se namáčejí den předtím, než se vaří. Když jsou pěkně změklé, vaří se dohromady. Přidává se i růžová voda, dochucováno může být třeba skořicí, granátovým jablkem nebo drcenými ořechy.

Když je ašure připraveno, rozdává se mezi sousedy, známé a rodinu jako výraz lásky a míru.


You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!