Künefe aneb zastávka v cukrárnĕ

by - ledna 26, 2016

Taky vás občas honí mlsná? Mě pořád! Někde jsem četla, že mi chybí v těle nějaká látka, a tělo mi to dává najevo touhou po cukru. Samozřejmě jsem zodpovědná, řeším to, koupím si třeba tabulku čokolády a sežeru ji na posezení. Ole, problém vyřešen.

Můj zadek jsou ale geny, životospráva na to nemá vliv. Jsem usoudila.

A jestli máte právě chuť na něco sladkého, tak se oblečte, vezměte si gatě na knoflík, ať si je můžete rozepnout, až si nacpete pupky, a jdeme.

Taková jedna cukrárna je u nás na rohu. Je úplně maličká, jsou tam jen tři stolky. A dělají to nejlepší künefe na světě. Já jsem si myslela, že mám nejradši pařížák a špičku a punčovej řez a věneček... prostě všechno, ale pak mi cestu skřížila tahle dobrota a bylo po srandě. Mlsná si asi koupila nový tretry, protože mě honí mnohem častěji.

Künefe je dobrota, která pochází z města Hatay, ale znáte Turky, každej vám řekne, že je to právě od nich z města, obzvlášť pokud jsou někde od pobřeží Středozemního moře.

Dělá se z těsta kadayif, který je nakrájený na úplně malý nudličky. Je to piplačka, proto ho ani zdatné kuchařky moc často doma nepřipravují, ale chodí na něj do cukráren. Třeba já.Vevnitř toho těsta je navíc sýr. Když jsem o tom někomu říkala, všichni řekli fuj, nebo aspoň ohrnuli nosy. Jenže tenhle sýr je na tom právě to nejlepší. Pak se to zalije sirupem, sladkým jako cecek, a posype pistaciema. A potom se to musí ještě smažit na ohni ve speciální pánvi.

Tak až někdy přijedete do Turecka, stavte se tady u mě, zajdeme na čaj a osladíme si život, jo?

A jak se říká v Turecku: 

Tatli yiyelim, tatli konuşalim. Jezme sladce, mluvme sladce.

You May Also Like

8 komentářů

 1. Podle mě je künefe snad to nejlepší, co Turci vymysleli... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni snad nic jinýho ani nevymysleli:-)) B.

   Vymazat
 2. Po Turecku, Istanbulu a tak vůbec se mi stýská často, po jejich laskominách ale pořád.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně teda nejdřív vůbec nechutnaly, ten jejich sirup, ale teď se toho můžu ujíst. To samý s olivama a tureckým kafem. :-) B.

   Vymazat
 3. My teď dočasně žijeme na tureckém venkově, a nejbližší pastane s künefe je od nás vzdálena asi 40 km... občas si těch 80 kiláků střihneme jen kvůli künefe, častěji hledáme nejrůznější záminky, proč jet do města... a stavit se na künefe... potvrzuji, že je to krutě návykové.

  OdpovědětVymazat
 4. Velmi chutné při pohledu na obrázky!

  OdpovědětVymazat
 5. Byli jsme v Alanyy na dovolené a zašli jsme si na tuto dobrotu. Ochutnat a zemřít! Je to delikatesa kterou stojí za to ochutnat.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!