Pověst o Dívčí věži

by - března 03, 2016

Milí velevážení, prosím nabijte si foťáky, dneska to bude bez srandiček a fórků, vezmu vás na prohlídku pamětihodností, konkrétně se podíváme na Dívčí věž, turecky Kız kulesi

Náš výlet nezačneme nějak extra báječně, to teda ne. Musíme se dostat od nás z domu do Üsküdaru, a protože ještě nevlastníme automobil, tak spojíme historii s adrenalinem a pojedeme pěkně emhádéčkem. Vezměte si, prosím, pohodlné boty a vodu, protože v autobuse určitě nebude místo na sezení a taky potřebujeme něco na osvěžení, že jo. Ale nebojte, cesta nebude trvat dlouho, když nebude zácpa, tak jsme za půl hodiny tam. A když vám někdo v Turecku řekne, že něco bude trvat půl hodiny, tak to bude trvat hodinu.

Dojeli jsme v pořádku, paráda, protáhněte si kosti a pokračujeme. Od zastávky se dopravíme pěkně po svých, ale nepůjdeme daleko. Üsküdar já mám totiž moc ráda, je to přístav, je tam krásná mešita, vidíme odtamtud most a můžeme si skočit do Bosporu. Ehm, ti odvážní. Můj taťka by teď určitě řekl, že by tam klidně skočil rovnou z toho mostu. Šipku. 


Jestli vám po cestě vyhládlo, tak si můžete třeba tady od toho pána koupit simit, jak my doma říkáme, preclik. Anebo zkuste poprosit někoho z pánů rybářů, jestli by vám neprodali jednu zlatou rybku, kterou zrovínka vytáhli. 


A teď nás čeká chvilka procházky po pobřeží. Mně osobně to teda vůbec nevadí, já mám tohle procházení ráda. Jste v Asii, ale vidíte do Evropy, nad hlavou krouží ukřičení racci a do toho to šplouchání vln... No jdeme dál, nebo ze mě ještě bude romantička.

 A už jsme skoro u ní! Dámy a pánové, náš cíl je nadohled, Dívčí věž!

Tahle Dívčí věž, turecky Kız Kulesi, sahá až do Byzantského období, a prý byla nejdřív postavená ze dřeva jako takový záchytný bod pro přijíždějící lodě. Až po čase byla přestavěná na kamenou věž, což je teda jedině dobře, protože bysme se na ni jinak asi nemohli dneska tady společně koukat. 

Dívčí věž byla během minulosti používaná taky jako maják, v současnosti slouží jako restaurace a častý cíl fotografů. Asi řeknu Milému, jestli by mě tam nevzal na rande. Už vidím, jak tam sedíme, popíjíme víno, držíme se za ruce a on mi povídá legendu spojenou s dívčí věží. Ojoj, už jsem zase romantická. Abyste nás náhodou na tom rande nevyrušili, tak vám ten příběh povím už teď, a před Milým budu dělat, jakože to slyším poprvé. Tak to na mě neřekněte!


To vám byl jeden sultán a ten měl dceru, kterou strašně moc miloval. Jenomže když se dcera narodila, tak jí jedna ze sudiček předpověděla, že až oslaví své osmnácté narozeniny, uštkne ji jedovatý had a dívenka umře. A tak sultán vymyslel fintu, jak hada přelstít - nechal deru zavřít do věže, kterou nechal vystavět uprostřed Bosporu, kde měla chudinka strávit 18 let.Tatínek ji tam sice navštěvoval, ale zábava to asi nebyla. No a když tahle dívenka konečně dovršila plnoletosti, milovaný otec jí darem přinesl koš plný ovoce. 

A kdo si tipne, jak to dopadlo?

Správně. V koši byl schovaný had, který slečnu uštknul a ona zemřela. A proto se od té doby věži říká dívčí.You May Also Like

3 komentářů

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  2. Díky za připomenutí. S výhledem na věž, omrzlým pozadím a salepem v ruce jsme tam strávili s přítelem, dnes už manželem, toho nejkrásnějšího Silvestra. Všichni kamarádi se tradičně tísnili na Taksimu, aby viděli ten nej ohňostroj... My měli celý horizont Istanbulu se všemi ohňostroji jako na dlani a ještě k tomu klid.

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!