19. květen - Den mládeže a tělovýchovy

by - května 20, 2016

Včera byl v Turecku státní svátek. I kdybyste to nevěděli, tak byste to stejně poznali: všude visely turecké národní vlajky, případně vlajky zobrazující Ataturkovu tvář. Děti dostávaly balónky, chodily s červenobílými vlaječkami, v rohu televize byla zobrazena buď samotná vlajka, nebo rovnou zmíněný Ataturk s vlajkou. A taky bylo všude plno lidí.

Jak svátek vznikl?


19. května se v Turecku slaví Den mládeže a tělovýchovy, Gençlik ve Spor Bayramı, který má připomínat počátek turecké války za nezávislost, v čele opět s Mustafou Kemalem Pašou, který 19. května připlul do města Samsun, aby dohlížel na rozpuštění osmanské armády. A právě tam svůj boj za svobodnou zemi započal a v roce 1923 bylo Turecko konečně vyhlášeno republikou.

Ataturk byl náležitě pyšný, proto se rozhodl, že se bude tento den slavit. Od roku 1938 se stal 19. květen dokonce oficiálním státním svátkem.

Hymnou tohoto svátku je píseň Dağ Başını Duman Almış, kterou Ataturk a jeho spolucestovatelé zpívali právě po cestě. Jak se svátek slaví?

Turci se tak každoročně scházejí, zpívají národní písně, recitují, děti mají sehraná představení nebo gymnastické sestavy, tančí a všemožně holdují Ataturkovi.

Připravené jsou také sportovní aktivity, třeba soutěže v běhu, nebo jakýkoliv jiný atletický program na místních stadionech.

Mladí atleti také nesou tureckou vlajku z přístavu v Samsunu do hlavního města Ankary, kde ji předají prezidentovi, aby uctili Ataturkovu snahu za svobodný národ. Celý pochod trvá zhruba deset dní. You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!