O Ramadánu

by - května 17, 2019

Tak nám to zase začalo - Ramadán. Úplně jsem to vypustila, až mi dnes do e-mailové schránky napsal muž. Po několika letech mi napíše muž, tak se raduji, a nakonec z toho byla žádost, abych dala na blog něco o ramadánu, tak aktualizuju starší článek a třeba to někomu pomůže pochopit co a jak!


Ramadán pochází z arabštiny od slova ramida, což znamená horko. Od toho samého slova pochází i ramdaa, sluncem ožehnutý písek, a od toho zase pořekadlo Kal Mustajeer minar ramadaa binnar - skočit z rozžhavené pánve do ohně. No abych přešla k pointě - ramadán se jmenuje ramadán proto, že pokud ho dodržujete, tak jsou vaše hříchy spáleny stejně tak žhavě, jako slunce rozžhavuje zemi.

Ramadán je devátým měsícem islámského kalendáře a pro muslimy je tak důležitý proto, protože právě během něj byly sepsány první verše v Koránu. Cílem muslimů je se během tohoto postního měsíce očistit od všech hříchů, které napáchali, nechat všechno špatný za sebou a hodit se do pohody.

Nejde ale jenom o ně, hladověním a pocitem žízně se také přibližují těm, kteří se nedobrovolně postí kdykoliv jindy během roku (=chudí), a tak s nima mají větší soucit a jsou štědřejší a lepší k ostatním. S tím také souvisí, že by měli být muslimové během Ramadánu štědří a pomoct třeba neziskové organizaci nebo těm, kteří to potřebují ať už materiálně nebo psychicky. Prý se jim to až 70x vrátí! 
Postit se je jeden z pěti pilířů, kterými se musí správný muslim řídit.Ráno vstávají ještě předtím, než vyjde slunce, aby si dali sahur, nazvěme to familiárně snídaní. Ta by měla obsahovat něco sladkého a také něco, co je na dlouhou dobu zasytí, třeba oves. 


A pak opravdu nesmí celý den jíst ani pít, taky by se měli vzdát všeho zakázaného, dokonce i hříšných myšlenek! Takže žádný sex, žádné nadávky, cigarety, pomlouvání, nebo další podobný špatný věci. 

Večer, po západu slunce, si dává drtivá většina muslimů jako první jídlo datle, ať už sušené nebo čerstvé. Pokud je nemají, nahradí je čistá voda. Dělají to přesně tak, jako to dělával prorok Mohamed, a taky to má jedno medicínské vysvětlení: Sladkosti jsou potravinou, která dorazí do jater nejdříve, když člověk jí zralé datle, játra to přijmou, prosperují z toho a transportují tento benefit do zbylých tělesných orgánů. 


Letos je Ramadán, turecky Ramazán, od 5. května do 4. června. Doba snídaně i večeře se na různých místech liší kvůli západu a východu slunce, tady na tom kalendáři si můžete vypočítat, v kolik byste jedli. My u nás v Brně bychom snídali ve 2:41, kdežto moji rodiče UŽ ve 2:40!:-)
Po datlích následuje modlitba Maghreb a pak... pak se hoduje! Během iftaru, slavnostní večeři po západu slunce, se prý 40 % postících se muslimů nají dvakrát víc než jindy. Mazec! Navíc si představte ten šok pro tělo! Však ve zprávách pravidelně informují o tom, jak o Ramazánu správně jíst.  

Často různá místa pořádají na ulicích veřejný iftar, tedy hromadné večeře. 

Ramadán je taky hodně o modlení, existují dokonce modlitby, které se čtou pouze při Ramadánu. Každý věřící by si měl alespoň jednou přečíst Korán. 


Ramadán nemusí držet: 
1) děti - dívky mohou držet od 12 let, kluci od 15 let, před dosažením věku si to mohou vyzkoušet třeba na půl dne, na den, nebo jenom nejíst, ale pít...
2) staří a nemocní lidé
3) Těhotné, kojící, menstruující ženy či matky v šestinedělí.
4) Nemocní či lidé na cestách mohou vynechat a dohnat to jindy.

Konec Ramadánu
Posledních deset dní Ramadánu se považuje jako nejdůležitější, obzvlášť 27. noc v měsíci, jinak nazývaná "osudová noc," během níž prý měl prorok Mohamed první vidění Koránu! (Na vysvětlenou - prorok Mohamed neuměl číst a psát, a vše, co je napsané v Koránu, se mu prý zjevovalo v různých "viděních", která diktoval svým písařům, a tak vznikl Korán.) Během této noci se proto lidé modlí ještě intenzivněji než kdy jindy. 
Když Ramadán skončí, začíná párty! Ale jako ne taková, že tančíte na baru a do rána zpíváte karaoke, ale začíná Eid-ul-Fitr, třídenní svátek, kdy se zase modlí a děkují za uplynulý měsíc, děkují Alláhovi za to, že jim odpustil všechny hříchy, v novém oblečení navštěvují příbuzné a známé, darují si dary, a u toho co? JÍ! 

Ramadán v naší rodině

Milý ani jeho rodina Ramadán nedrží, já mám celkově pocit, že v našem okolí se nepostí celkem nikdo. Rodina, do které jsem se přivdala, totiž patří k Alevi, kteří to mají s tím islámem trošku jinak. Co je to Alevi a jak to u nás vypadá jsem psala tady. O islámu něco málo zase tady.
Prvních pár let, kdy jsme spolu začali chodit, Milý o Ramadánu aspoň nepil alkohol. Potom jsme jednou byli v době Ramadánu na pláži a on si dal k obědu pivo, což mě upřímně překvapilo... Když jsem se ho na to zeptala, tak odvětil, že prostě zapomněl, že je Ramadán. 
Včera zase seděl na gauči, pil whiskey s colou a nadával u hokeje, že jsou kurvy. A to se nesmí, žádný mluvení sprostě, natož alkohol, takže smůlička, ty ty ty, Alláh tě vidí!

Jestli se v době Ramadánu chystáte do Turecka, tak to vůbec neva. Pro většinu nepostících se lidí neznamená Ramadán nějaké omezení. Restaurace i obchody bývají otevřené, občas se stane, že před iftarem, večeří, se obchod zavře, aby se mohl prodavač najíst.

Nikdo nikomu nezakazuje jíst ani pít na veřejných prostranstvích, ale já osobně se snažím nepít třeba v autobusech. Je to o respektu. Když bude naproti mně sedět někdo, kdo drží Ramadán, tak mu nebudu před obličejem mávat flaškou s vodou. Když ale budu mít fakt žízeň, tak se prostě napiju a vím, že mi nikdo nic neřekne. Protože je to o respektu.

Všem, kdo se postí, přeju klidný průběh a pěkný Ramadán!
A zítra sem znovu hodím recepis na turecké pide, boží chleba, po kterým se můžu utlouct!

Bára

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!