Ramadán?! To jako že měsíc nejí?!

by - června 14, 2016

No tak trochu brzděte, zase tak žhavý to s tím Ramadánem není. Nicméně dnes a denně se mě někdo ptá, co že se to může a nemůže při tom postním měsíci, takže voilá, máte to tu pěkně bod po bodu, volně k vytištění.


 • Ramadán pochází z arabštiny od slova ramida, což znamená horko. Od toho samého slova pochází i ramdaa, sluncem ožehnutý písek, a od toho zase pořekadlo Kal Mustajeer minar ramadaa binnar— skočit z rozžhavené pánve do ohně. No abych přešla k pointě - ramadán se jmenuje ramadán proto, že pokud ho dodržujete, tak jsou vaše hříchy spáleny stejně tak žhavě, jako slunce rozžhavuje zemi.
 • Ramadán je devátým měsícem islámského kalendáře a pro muslimy je tak důležitý proto, protože právě během něj byly sepsány první verše v Koránu. 
 • Cílem muslimů je se během tohoto postního měsíce očistit od všech hříchů, které napáchali, nechat všechno špatný za sebou a hodit se do pohody. 
 • Nejde ale jenom o ně, hladověním a pocitem žízně se také přibližují těm, kteří se nedobrovolně postí kdykoliv jindy během roku (=chudí), a tak s nima mají větší soucit a jsou štědřejší a lepší k ostatním. S tím také souvisí, že by měli být muslimové během Ramadánu štědří a pomoct třeba neziskové organizaci nebo těm, kteří to potřebují ať už materiálně nebo psychicky. Prý se jim to až 70x vrátí!
 • Postit se je jeden z pěti pilířů, kterými se musí správný muslim řídit
 • Ráno vstávají ještě před tím, než vyjde slunce, aby si dali sahur, nazvěme to familiárně snídaní. Ta by měla obsahovat něco sladkého a také něco, co je na dlouhou dobu zasytí, třeba oves. 
 • A pak opravdu nesmí celý den jíst ani pít, taky by se měli vzdát všeho zakázaného, dokonce i hříšných myšlenek! Takže žádný sex, žádné nadávky, cigarety, pomlouvání, nebo další podobný špatný věci.
 • Večer, po západu slunce, si dává 85% muslimů jako první jídlo datle, ať už sušené nebo čerstvé. Pokud je nemají, nahradí je čistá voda. Dělají to přesně tak, jako to dělával prorok Mohamed, a taky to má jedno medicínské vysvětlení: Sladkosti jsou potravinou, která dorazí do jater nejdříve, když člověk jí zralé datle, játra to přijmou, prosperují z toho a transportují tento benefit do zbylých tělesných orgánů. 
  Sahur
 • Po datlích následuje modlitba Maghreb a pak... pak se hoduje! Během iftaru, slavnostní večeři po západu slunce, se prý 40% postících se muslimů nají dvakrát víc než jindy. Upřímně řečeno, v tomhle případě  mi trochu uniká smysl postění se přes den. Když něco dělám, tak to dělám pořádně, ne?:-) Navíc si představte ten šok pro tělo!
 • Často různá místa pořádají na ulicích veřejný iftar, tedy hromadné večeře.
 • Ramadán je taky hodně o modlení, existují dokonce jen modlitby, které se čtou pouze při Ramadánu. Každý věřící by si měl alespoň jednou přečíst Korán.
Iftar, společná večeře na ulici
 • Ramadán nemusí držet: 1) děti - dívky mohou držet od 12 let, kluci od 15 let, před dosažením věku si to mohou vyzkoušet třeba na půl dne, na den, nebo jenom nejíst, ale pít... 2) staří a nemocní lidé 3) Těhotné, kojící, menstruující ženy či matky v šestinedělí. 4) Nemocní či lidé na cestách mohou vynechat a dohnat to jindy.
 • Posledních deset dní Ramadánu se považuje jako nejdůležitější, obzvlášť 27. noc v měsíci, jinak nazývaná "osudová noc," během níž prý měl prorok Mohamed první vidění Koránu! (Na vysvětlenou - prorok Mohamed neuměl číst a psát, a vše, co je napsané v Koránu, se mu prý zjevovalo v různých "viděních", která diktoval svým písařům, a tak vznikl Korán.)  Během této noci se proto lidé modlí ještě intenzivněji než kdy jindy. 
 • Když Ramadán skončí, začíná párty! Ale ne, kecám, začíná Eid-ul-Fitr, třídenní svátek, kdy se zase modlí a děkují za uplynulý měsíc, děkují Alláhovi za to, že jim odpustil všechny hříchy, v novém oblečení navštěvují příbuzné a známé, darují si dary, a u toho co? JÍ! 

Milý ani jeho rodina Ramadán nedrží, já mám celkově pocit, že v našem okolí se nepostí celkem nikdo. Rodina, do které jsem se přivdala, totiž patří k Alevi, kteří to mají s tím islámem trošku jinak. Vysvětlím jindy.


Loni jsme byli s Milým v době Ramadánu na pláži a on si dal k obědu pivo, což mě upřímně překvapilo, protože ačkoliv ho nikdy nedržel, tak aspoň ten alkohol nepil... Když jsem se ho na to zeptala, tak odvětil, že prostě zapomněl, že je Ramadán. To jen na osvětlenou toho, jak je to u nás. 

Pro většinu nepostících se lidí neznamená Ramadán nějaké omezení. Restaurace i obchody bývají otevřené, občas se stane, že před iftarem, večeří, se obchod zavře, aby se mohl prodavač najíst. 
Nikdo nikomu nezakazuje jíst ani pít na veřejných prostranstvích, ale já osobně se snažím nepít třeba v autobusech. Je to o respektu. Když bude naproti mně sedět někdo, kdo drží Ramadán, tak mu nebudu před obličejem mávat flaškou s vodou. Když ale budu mít fakt žízeň, tak se prostě napiju a vím, že mi nikdo nic neřekne. Protože je to o respektu.

Všem, kdo se postí, přeju klidný průběh a pěkný Ramadán!

Zdroje obrázků: 
http://www.hastane.com.tr/Images/Article/sahur_beslenmesi_nasil_olmali_b.jpg
http://cdn.yeniakit.com.tr/images/news/625/komsular-iftar-sofrasinda-tanisti-h1404994031.jpg

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!