Zpět v Turecku!

by - srpna 02, 2016

Merhaba, tak jsem zase zpět v Cařihradu! 

Cesta dobrá.

Že jsem na cestě do Turecka jsem poznala už v Praze, když jsem čekala na spoj na letiště. Banda snědých lidí, mezi nima ženský se šátky přivázanými "na babku." Turci. Ani nemuseli mluvit. Tápali před jízdním řádem. "Chcete pomoct?" Šla jsem najisto. Poradila jsem jim, odkud jede autobus, a že pravděpodobně poletíme spolu až do Istanbulu. Výslech. Odkud jsi? Manžel je Turek? Odkud manžel pochází? Jak dlouho jsi tu byla? Líbí se ti v Turecku? Co je hezčí? Na velikost bot se neptali. 

Během letu mi v hlavě neustále přebíhal dokument, který jsem s taťkou sledovala v ČR - Největší letecké katastrofy. Díl, který jsem viděla, pojednával o tom, že letadlo havarovalo v důsledku námrazy, která, ač se to speciálně dvakrát (!) kontrolovalo, tam prostě byla. Takže jsem furt sledovala křídla, což byla jediná část letadla, na kterou jsem viděla, jestli pracujou tak, jak mají. Ne, že bych tomu rozuměla, ale vím, že se to tam odklápí a přiklápí a že se musí točit motory, že nic nezamrzlo. Jo, v červenci. 

Kvůli neustálýmu přílivu špatných zpráv jsem si zrušila osobní stránku na Facebooku, a vzhledem k řádkům výše si myslím, že je na čase zrušit i televizi, nebo tatínka, který tyhle blbinky sleduje.

Už na letišti mě Turci vytáčeli. Mají totiž tu neuvěřitelnou schopnost zastavit se v půli cesty, vůbec neva, že je to zrovna u východu, nebo že tím zamezí cestu dalším 546546 lidem, kteří stojí za nimi.

Shledání s Milým krásný. Meryem pištěla radostí, já plakala dojetím, a když si Milý po pár minutách všiml, že jsem přiletěla i já, líbnul mě na líčka též.

Zase mě u východu z letiště do nosu práskla ta typická turecká vůně. Docela pěkný, mám to ráda. I poslepu bych podle ní poznala, že jsem v Turecku.

Neujeli jsme ani pět metrů a už jsme stáli v zácpě. Řidič taxíku troubil, div nerozbil klakson, až to nevydržel, vystoupil a řidiče před námi šel popohnat. Ach, Turecko.

Vlajky. Všude. Po puči ani památky, až na ty červenobílý vlajky, který jsou prostě všude. Na domech, autech, nebo v rukách dětí. Objevily se taky plakáty s tváří prezidenta, a u toho nápis "Poslední slovo má lid." Aha. Tchán pracuje v opoziční straně CHP, tož mám přislíbenou vlajku s podobiznou Ataturka, kterou pověsíme na balkon. Navíc jsme jeli kolem shromáždění, kde hrála píseň opěvující Redžu, rozuměj sultána solimána, Recepa Tayyipa Erdogana, do toho spoustu vlajek a jako bonus zdarma i nadšený výkřiky jeho skalních fanoušků. Z pusy mi uteklo něco o kurvách, ale Milý to zarazil svým přísným pohledem. Mami a nekruť očima, že zas mluvim sprostě, tady je to na místě!!!

Doma dobré, naklizeno, nic na svým místě, aha, byla u nás tchyně. Neva, lepší než drátem do oka. Milý potřetí zopakoval, že vypral oblečení, což bych poznala i bez něj, vzhledem k hoře prádla na žehlení. Neva. Je léto, co bych si nezažehlila, posílím pravačku a ještě se trochu zahřeju, vždyť je tu jen tisíc stupňů!

Milý prý kytky pravidelně zalíval, ale nevím, proč mě ani nepřekvapilo, že má bylinková zahrádka na balkoně uhynula.

Druhý den návštěva tchyně. Předala jsem dary, od šváry sklidila kritiku za to, že jsem dovezla JEN pivo, proč ne whiskey nebo jiný tvrdý alkohol. Tak ať si naprdnou, že jo, ač jsem vinař, pivínko, který mělo patřit jemu, piju teď. Tchyně měla radost, že mě vidí, pořád mi říkala, že jsem její jediná, nejlepší snacha. Jo, odloučení spojuje. Jediná jsem, no. A vzhledem k tomu, že jeden její syn se ženit nechce, druhej je divnej a třetí je můj manžel, tak asi dlouho jediná zůstanu. Ale má to svý výhody! Například dostávám často dárky. To vám takhle tchyně teď jela na pár dní s kámoškou do města, odkud pochází, daleko na východ. A jako dárek mi, přes celý Turecko, dovezla CUKETY!  Asi mi polezou až z uší, ale co, aspoň konečně vyzkouším cuketovou buchtu.

V Česku to bylo krásný, ale už mi trochu chybělo takový to: Prosím tě, nevíš, kde mám ponožky? Když mi přineseš čaj, budu tě milovat! Nemáme něco na zobání? Vzbuď mě v osm, jo? Varvaro Svobodováááá!

Jak trávíte léto? Snad se máte fajn! Dejte o sobě vědět!:-) 

Pro televizi babsazivotvturecku.blogspot.com, Babs


You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!