Co dělat v Istanbulu: Kadıköy

13:53:00

Kdybych si měla vybrat, kde budu bydlet, Kadıköy by byl jedním ze žhavých kandidátů! Centrum města, kousek od moře, všechno po ruce... prostě ideál! Jezdíme sem docela často na výlety a dneska jsem se rozhodla, že vás vezmu s sebou!Kadikoy je moderní část Istanbulu ležící na asijské straně. Má svou zastávku metra, jezdí sem podmořské metro Marmaray, lodě, autobusy i dolmuse, takže zde budete coby dup.

U nás v rodině a mezi kamarády se Kadıköy říká Kadíkov. To jen aby vás nepřekvapilo, kdybych ten název náhodou zaměnila. Vzniklo to jednoduše - můj taťka je prostě lingvista.

1) Posilněte se! - V Kadikoy je obrovské množství malých uliček, kde najdete všechno, po čem vaše rozmlsané srdce touží. V jedné z nich se můžete třeba najíst,vidím to na čerstvou rybu s pálenkou raki, co vy na to? Jestli to není zrovna to, na co máte chuť, vůbec neva. Všude je totiž spousta bufetů, kde mají super levný a moc dobrý doner kebaby, sendviče, hamburgery,... A nebo ještě teplý, křupavý simit, a zaplácnout to mušlemi s rýží zvané midiye... Ójé, to vypadá na gastrovýlet, co?2) Nakupujte! - Jinde je zase ulice plná antikvariátů, metalových obchodů, barů, obchodů s oblečením a kavárniček. No a nesmí chybět ani stánky s čerstvými potravinami. Mňam!3) Buďte věrní našemu týmu - Fenerbahce!
Şükrü Saracoğlu stadion
Kdybyste se náhodou zdrželi do večera, tak to vůbec neva, naopak, protože to se tyhle uličky s nenápadnými restauracemi mění na fotbalový kotel! Každá restaurace nabízí živé sledování zápasu, a že je atmosféra fakt skvělá! Nemyslete si ale, že můžete fandit komukoliv! Kadikoy je totiž místem Fenerbahce, sídlí zde i jejich stadion, největší rebelií je tudíž uprostřed ulice zařvat pokřik povzbuzující Galatasaray. To když se hraje nějaký důležitý zápas, tak se Kadikoy mění v modro žluté místo. Všichni nosí dresy, vlajky, čepice, na ulicích prodávají věci, které prostě jako správný fanoušek Fenerbahce musíte mít! 

Jeden malý tip na návštěvu pro fanoušky fotbalu: přímo v budově stadionu je i muzeum Fenerbahce, kde můžete krásně v obrazech vidět vše od samotných počátků, od roku 1907 až doteď. Vstup je zdarma a určitě stojí za to! Navíc máte dvakrát denně možnost jít přímo dovnitř stadionu. Když jsem tam byla já, měla jsem úplně sevřený žaludek, bylo to boží! A to si představte, jak to vypadá, když se hraje! Určitě návštěvu zápasu doporučuju, atmosféra byla skvělá!


4) Selfíčka! - Nevím, jestli existuje nějaký žebříček zemí, jejichž obyvatelé milují selfie, ale jisto jistě vím, že vyhrává Turecko! Ale jo, zrovna v Kadikoy je to docela pochopitelný, téměř všude je totiž něco, co je túze fotogenický!

5) Modlete se - V Kadikoy se to všechno míchá, islám, křesťanství i judaismus, takže můžete na jednom místě navštívit jak kostely, tak mešity a synagogy. Kostely mám docela ráda, jednou jsem musela kvůli imigračnímu úřadu zůstat přes Vánoce v Turecku, tak mě Milý vzal na noční procházku Istanbulem. Zamířili jsme do kostela, byl zavřený, a ještě ke všemu před ním seděl turecký rádoby Santa Claus hrající na kytaru a žebrající o prachy. Děcka, začala jsem řvát jak tur, Vánoce jak noha!


6) Projeďte se starodávnou tramvají - Trasa je sice dlouhá jenom 2, 6 kilometru, ale zážitek super. Vyjíždí z přístavu, má deset zastávek a za jízdu zaplatíte 1, 5 TL. 7) Cvičte jógu -  po cestě potkáte profesionální jogínky, jak svá pružná těla protahují na pobřeží. Inspirujte se!


8) Milujte se - Ach, ta láska nebeská... se několikrát násobí při procházkách podél moře. Vidíte, jo, jak to na mě působí i zpětně? Kadikoy je při západu slunce fakt romanťárna, ale svý kouzlo to má i za denního světla. Až jsem na ty dva žárlila.

9) Dejte si český pívo! - A až si po tom celodenním výletě řeknete, že máte chuť na český pívo, tak prostě běžte a dejte si ho! Kromě Kozla nabízí v Kozlovně i guláš, štrůdl a další pochutiny.
Užijte si výlet!

B.
You Might Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!