Co dělat v Istanbulu: Kadıköy

by - září 19, 2016

Kdybych si měla vybrat, kde budu bydlet, Kadıköy by byl jedním ze žhavých kandidátů! Centrum města, kousek od moře, všechno po ruce... prostě ideál! Jezdíme sem docela často na výlety a dneska jsem se rozhodla, že vás vezmu s sebou!Kadikoy je moderní část Istanbulu ležící na asijské straně. Má svou zastávku metra, jezdí sem podmořské metro Marmaray, lodě, autobusy i dolmuse, takže zde budete coby dup.

U nás v rodině a mezi kamarády se Kadıköy říká Kadíkov. To jen aby vás nepřekvapilo, kdybych ten název náhodou zaměnila. Vzniklo to jednoduše - můj taťka je prostě lingvista.

1) Posilněte se! - V Kadikoy je obrovské množství malých uliček, kde najdete všechno, po čem vaše rozmlsané srdce touží. V jedné z nich se můžete třeba najíst,vidím to na čerstvou rybu s pálenkou raki, co vy na to? Jestli to není zrovna to, na co máte chuť, vůbec neva. Všude je totiž spousta bufetů, kde mají super levný a moc dobrý doner kebaby, sendviče, hamburgery,... A nebo ještě teplý, křupavý simit, a zaplácnout to mušlemi s rýží zvané midiye... Ójé, to vypadá na gastrovýlet, co?2) Nakupujte! - Jinde je zase ulice plná antikvariátů, metalových obchodů, barů, obchodů s oblečením a kavárniček. No a nesmí chybět ani stánky s čerstvými potravinami. Mňam!3) Buďte věrní našemu týmu - Fenerbahce!
Şükrü Saracoğlu stadion
Kdybyste se náhodou zdrželi do večera, tak to vůbec neva, naopak, protože to se tyhle uličky s nenápadnými restauracemi mění na fotbalový kotel! Každá restaurace nabízí živé sledování zápasu, a že je atmosféra fakt skvělá! Nemyslete si ale, že můžete fandit komukoliv! Kadikoy je totiž místem Fenerbahce, sídlí zde i jejich stadion, největší rebelií je tudíž uprostřed ulice zařvat pokřik povzbuzující Galatasaray. To když se hraje nějaký důležitý zápas, tak se Kadikoy mění v modro žluté místo. Všichni nosí dresy, vlajky, čepice, na ulicích prodávají věci, které prostě jako správný fanoušek Fenerbahce musíte mít! 

Jeden malý tip na návštěvu pro fanoušky fotbalu: přímo v budově stadionu je i muzeum Fenerbahce, kde můžete krásně v obrazech vidět vše od samotných počátků, od roku 1907 až doteď. Vstup je zdarma a určitě stojí za to! Navíc máte dvakrát denně možnost jít přímo dovnitř stadionu. Když jsem tam byla já, měla jsem úplně sevřený žaludek, bylo to boží! A to si představte, jak to vypadá, když se hraje! Určitě návštěvu zápasu doporučuju, atmosféra byla skvělá!


4) Selfíčka! - Nevím, jestli existuje nějaký žebříček zemí, jejichž obyvatelé milují selfie, ale jisto jistě vím, že vyhrává Turecko! Ale jo, zrovna v Kadikoy je to docela pochopitelný, téměř všude je totiž něco, co je túze fotogenický!

5) Modlete se - V Kadikoy se to všechno míchá, islám, křesťanství i judaismus, takže můžete na jednom místě navštívit jak kostely, tak mešity a synagogy. Kostely mám docela ráda, jednou jsem musela kvůli imigračnímu úřadu zůstat přes Vánoce v Turecku, tak mě Milý vzal na noční procházku Istanbulem. Zamířili jsme do kostela, byl zavřený, a ještě ke všemu před ním seděl turecký rádoby Santa Claus hrající na kytaru a žebrající o prachy. Děcka, začala jsem řvát jak tur, Vánoce jak noha!


6) Projeďte se starodávnou tramvají - Trasa je sice dlouhá jenom 2, 6 kilometru, ale zážitek super. Vyjíždí z přístavu, má deset zastávek a za jízdu zaplatíte 1, 5 TL. 7) Cvičte jógu -  po cestě potkáte profesionální jogínky, jak svá pružná těla protahují na pobřeží. Inspirujte se!


8) Milujte se - Ach, ta láska nebeská... se několikrát násobí při procházkách podél moře. Vidíte, jo, jak to na mě působí i zpětně? Kadikoy je při západu slunce fakt romanťárna, ale svý kouzlo to má i za denního světla. Až jsem na ty dva žárlila.

9) Dejte si český pívo! - A až si po tom celodenním výletě řeknete, že máte chuť na český pívo, tak prostě běžte a dejte si ho! Kromě Kozla nabízí v Kozlovně i guláš, štrůdl a další pochutiny.
Užijte si výlet!

B.
You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!