Yeni Mutlu Yillar! - Šťastný nový rok po Turecku!

by - prosince 29, 2017

A je to zase tady, loučíme se se starým rokem a vítáme ten nový. Ctím tradice, takže uvařím čočku a nebudu věšet prádlo, v Turecku bych si koupila los a ač v Čechách, obleču si červený spodní prádlo. Počkat, cože? Nechápete? Čtěte!Tchýně mi jednou koupila červené spodní prádlo, tanga, spíš méně látky než více, abych byla přesná. Chvíli jsem byla naštvaná, přece jen spodní prádlo je podle mě dost intimní věc, ale jen do tý doby, než mi vysvětlila, že takové červené kalhotky mají svůj účel. 

Tak prý je to proto, abych v Milém probudila vášeň a zplodili jsme dítě. Milý pracoval, takže jsem zcela logicky žádnou vášeň neprobudila, ale druhý den jsem mu nadšeně vyprávěla, jak jsem se přizpůsobila oné slavné místní kultůře a přes půlnoc měla červené spodní prádlo.

Milý se zasmál a řekl, že to, co mi jeho maminka řekla, je blbost. Neříkám, že jsem to tak trochu netušila, ale ráda jsem tomu uvěřila. Nu což, vygooglovala jsem, jak to opravdu je.

 • Červené spodní prádlo, nejlépe nové, by měly mít ženy na sobě s úderem půlnoci, aby měly v následujícím roce štěstí. Proto jsou naprosto běžným jevem kupy červených kalhotek a v obchodech za liru. Ženský, jestli jste si nekoupili gaťky nový, to neva, co je doma, to se počítá, klidně si oblečte i dědovi trenky, hlavně, ať jsou červený!
Stejně jako v ČR, i v Turecku běží televizní silvestrovská šou, ale hlavně, hlavně se losuje Milli Piyango! Jde o loterii, kdy jsou před půlnocí losovaná výherní čísla. Lidi tak skupují od pouličních prodejců losy po desítkách, protože zaručují fakt horentní sumy! Loni jste mohli vyhrát 60 000 000 tureckých lir, měla jsem v plánu si koupit rodinnej dům, kde by pobíhal ten můj vysněnej retrívr jménem Darcy. No skutečnost se má tak, že bydlíme v malým bytě v Brně a máme kočku Mášu, podle tý blonďatý ruský postavičky. • Další z věcí, kterou Turci dělají, je zdobení vánočního stromečku a dávání si dárků. Mně samotné se tenhle zvyk teda vůbec nelíbí, přijde mi to jako trapný rádoby přiblížení se západu, přitom věřím tomu, že kdybysme se zeptali pěti Turků, proč stromek, proč Vánoce, tak nebudou vědět.
 • Samozřejmě nechybí občerstvení, někde jsou to velké slavnostní večeře, někde drobné pochutiny, tradice velí mít na stole i silvestrovský dort, který obsahuje kaštany. Ty prý přinesou štěstí v novém roce. Jedno turecké rčení říká: Jezte sladké a váš rok bude sladký
 • Dalším novoročním zvykem je o půlnoci otevřít vchodové dveře v domě nebo obchodě a na práh nasypat sůl, což by mělo přinést mír a bohatství. 
 • Někdo taky o půlnoci otevře dveře do bytu a hodí před ně granátové jablko. Čím víc se rozbije, tím víc štěstí! 
 • Jestli té hojnosti  a chcete fakt hodně, pusťte o půlnoci vodu z kohoutku a nechte ji pár minut běžet! Aspoň tak to někteří turci dělají v rámci dodržování tradic. Milého rodina tuto tradici dodržuje pravidelně i během roku a potom společně lamentují nad účty za vodu.
 • Někde se můžete setkat i s odemykáním visacích zámků úderem půlnoci, což zase přináší dostatek financí v následujícím roce.
 • Jestli chtějí Turci v následujícím roce více cestovat, chodí se prý o půlnoci trochu projít.

Jaké zvyky dodržujete vy? Podělte se, těším se na ně!

A nakonec mi dovolte vám popřát, ať je rok 2018 boží!

Bára
INSTAGRAM

You May Also Like

2 komentářů

 1. Ještě včera ráno jsem o Vás nic nevěděla. Dnes mám přečtený celý blog a nemůžu se dočkat dalšího článku. I toho mikro. Píšete velmi vtipně a vůbec celé se mi to tu líbí :)
  Můj syn se něco před více než dvěma lety odstěhoval taky za láskou a taky do Istanbulu, jen poněkud blíž k centru (Üsükdar) a protože se za ním hodláme konečně vypravit, napadlo mě pohledat informace mezi blogy a zjistit, jak to tam chodí očima českého neturisty. Od kluka spolehlivé info nelze obdržet, je to prostě chlap... :)
  Teď mě napadlo - až tam pojedeme, bude vás doma o jednoho víc! Držím palce, ať je vše v pořádku. S miminkem i v životě.
  Děkuji za krásné čtení.
  Eva Hagelbauer Koláčková

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělý blog, objevila jsem tě teprve teď ... já žiju s Íráncem, v Německu..tak to tu mám trošku jednodušší, ale je zajímavý si počíst :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!