Mých 10 tureckých NEJ

by - ledna 23, 2017

Na Turecku mám hrozně ráda jednu věc - rozmanitost. Speciálně Istanbul - Istanbul je celej svět na malým kousku země. Uvidíte zde věci, který nikdy nepochopíte i věci, které si zamilujete. Tady je moje top desítka!
1) Nejoblíbenější jídlo - Iskender kebab! Hovězí maso, pod kterým se schovávají kousky chleba, celé je to zalité omáčkou, potom přijde číšník a polije pokrm rozpuštěným máslem. K tomu se podává jogurt a je to lahoda! Traduje se, že to vymysleli chudí lidé, kteří chtěli ušetřit na mase, proto tak šikovně schovali právě chleba. Kdyby věděli, jaký z toho bude hit! Máme s Milým oblíbenou restauraci tady u nás, která se specializuje právě na iskender a i když jsme si ho dávali několikrát už i jinde, bez úspěchu. 


2) Nejlepší pití - Şalgam - Pití z černé mrkve a bulguru, na které jsem si musela, popravdě, trochu zvykat. Ale teď ho piju občas i jen tak, mimo jídlo. Vyrábí se ve dvou verzích, pikantní a nepikantní, střídám to:-) Je to plný vitamínů, působí prý jako antidepresivum a jen když otevřu víčko, připadám si hned o 20 let mladší.


3) Nejoblíbenější místo - Adalar, princovy ostrovy - bezpochyby. Miluju sednout na loď a nechat za sebou rušný Istanbul. Na ostrovech mi přijde, jako kdybych byla na dovolené. Žádný auta, všude okolo moře, úzký uličky, vůně čerstvě připravených ryb... Boží! Jednou jsme s babičkou koukaly na měsíční pronájem bytu, který vycházel na neuvěřitelných 100 000 Kč za měsíc. Tak až jednou vyhraju v té sportce, co každou sobotu vsázím...4) Nejoblíbenější písnička - Turecká hudba je teda častou příčinou neshod mezi mnou a Milým. Zatímco já dávám přednost rockové muzice, Milý si rád pouští turecký pomalý romanťárny. Tureckou hudbu fakt v lásce nemám, přijde mi to, jako kdybyste tahali kočku za ocas a ona vřískala bolestí. Navíc je to podle mě všechno na jedno brdo, navždy tě budu milovat, láska sem, láska tam, miláčku, lásko, pusinko... Nejsem romantik, tak na mě tohle neplatí. Dvě oblíbený ale přece jenom mám, zrovna se perou o první místo, takže je sem lupnu obě, aby nebyly smutný. 

Mazhar Alanson - Ah bu ben
Mustafa Ceceli - Husran

5) Nejsledovanější pořad - Klasická turecká telenovala, středa od osmi večer jsem nedostupná, na Star TV běží Kara Sevda. Ten miluje tu, ta miluje toho, ale to je brácha tamté, ta má dítě s tím, ale ten to neví,... Děcka, to vám je taková blbost, ale z nějakého záhadného důvodu se od toho nemůžu odtrhnout a během dílu několikrát pláču. To bude asi těma chlapama, co tam hrajou. Navíc mě zaráží to vysílání - od osmi do 20:45 je sestříhaný opakování předešlýho dílu a pak začíná nový díl, který trvá do půl 12. Pak to během týdne stokrát opakujou. A ano, já se na ty reprízy dívám.6) Nejabsurdnější pořad - všechny svatební. Abych vysvětlila. Na několika tureckých kanálech běží show, něco jako seznamka. Když se chcete seznámit, prostě tam jdete, někdy se lidé poznávají nejdřív za stěnou. Kolik máš roků, dětí, tetování, máš auto? Pak se stěna odkryje a buď spolu jdou na čaj nebo ne. Dneska jsem jeden díl sledovala u tchyně. Několik lidí v publiku se tam dohadovalo s vystupujícími, protože ten co chodil s touhle se sešel s jinou a zatajili to! Ach bože. Úplně mi to nejde do hlavy. Turkyně jsou takový jakože děsně ušláplý, dělaj fóry co se chlapů týče a pak se jdou ztrapnit do televize. 


7) Co mě dokáže nejvíc vytočit - nulový vztah k ekologii. Jdete po ulici a před váma někdo hodí na zem prázdnou PETku. Dítě dojí sušenku a obal hodí na zem. Včera se z lavičky zvedlo asi pět dětí s matkama a nechaly tam kelímky od kukuřice. Hospodyňky hází odpadkový koše z balkónů na silnici, který se většinou po dopadu roztrhnou. Milion nedopalků všude možně. Igelitový sáčky na každej kus z nákupu zvlášť. Vítejte v Turecku.

8) Co mě vždycky potěší - Už jsem to tu říkala několikrát, ale ta vstřícnost a důvěra. Nedávno jsem šla kupovat maso, měla jsem platit tři stovky, řezníkovi nešel ten přístroj na kartu, neměla jsem hotovost. To neva, zaplatíš to příště. Chybí ti pár drobných? To neva, nech to. Čekám, abych mohla s malou přejít přes silnici, najednou si doprostřed stoupne chlap a zastaví dopravu, hlavou mi pokyne, ať přejdu. Pecka.

9) Co obdivuju - úcta. Znáte tu scénu z filmu Fany s Jiřinou Bohdalovou, jak  hraje postiženou a parta puberťáků se jí posmívá? Dám ruku do ohně za to, že tady by se to nestalo. A ne proto, že by se nikdo nesmál postiženým, ale proto, že by se nikdo nesmál NIKOMU. Miluju tu vzájemnou úctu tady, ke starším, matky jsou Bohyně a je tak hezký slyšet říkat třicetiletýho kluka do telefonu: Pusu mami, za chvíli se uvidíme. Mám tě rád. Starší lidi jsou braní prostě jako ti moudří, ti, kteří nás vychovali a díky komu tady teď jsme. A to je podle mě prostě super.

10) NEJzvláštnější vkus mají podle mě prostě Turkyně, a to mi nikdo nikdy nevymluví. Domácnost je nejkrásnější ta, kde je nejvíc třpytivých věcí, nejvíc mašliček a kytiček a nejpřeplácanější záclony. Se sklopeným zrakem přiznávám, že máme třpytivý záclony taky, protože jsme prostě u nás žádný bez vzoru, jednoduchý, nesehnali. Nedávno na mě na Instagramu vyskočily i fotky několika tureckých hospodyněk, který si očividně ujížděli na růžové barvě. Jejich muži se tam určitě musí cítit jako praví chlapi. Dítě je nejkrásnější to, které má na sobě nejvíc krajek. Speciální kategorie jsou ty děti, které mají na hlavě čelenku s větší kytkou, než je miminko samo. Co máte a nemáte rádi na Turecku vy?
Napište do komentu!


Mějte se hezky!

Bára

Použité obrázky:

http://www.tourmakerturkey.com/uploads/8/7/4/4/8744530/6423069_orig.jpeg
http://birzaman.com/images/buyuk/salgam-iyi-bir-antidepresan-967.jpg
https://img.gecce.com/2016/09/17/kara-sevda-n-114402ZL.jpg
http://www.haberdobra.com/images/haberler/2016/11/evleneceksen_gel_emrah_ve_basak_evlendiler_h8698_36dd8.jpg
http://scontent.cdninstagram.com/t51.2885-15/s480x480/e35/c0.80.640.640/15034483_1712242752437139_1420085495668408320_n.jpg?ig_cache_key=MTM4NzY5OTI3Nzc5NDgzNTQ0Nw%3D%3D.2.c
http://www.istanbuldelisi.net/wp-content/uploads/2015/10/%C4%B0stanbul-Adalar.jpg

You May Also Like

2 komentářů

  1. kebab jooooooooooooo. ale na šalgam zatím říkám blééé :-D

    klár

    OdpovědětVymazat
  2. Žiju v Řecku a musím v některých věcech se to dost podobá. Např. jsem šla koupit droždí, které mi vložili do igelitky! Normální veliké. Za normalních okolností bych ho hodila do kapsy, ale byla jsem tak zaskočená, že jsem prostě odešla s tou velkou igelitkou a až poté ve mě hryzalo ekologické svědomí. Vyhodit z auta za jídzy lahev nebo nejaký obal už jsem taky viděla. Když Ti chybí drobné, a hláška dáš mi to příště taky znám. Co se týče vkusu ala přeplácanost, ta se tu taky často vyskytuje.

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!