Rozhovor: Mezi Čechy je o orientální zboží zájem, říká Lucie Vrkotová

by - února 26, 2017

Lucka a její přítel Dogacan vyplnili díru na trhu, a tak si díky nim můžete i v České republice pochutnat na pravé turecké kávě či čaji a k tomu zakousnout třeba baklavu.
Luci, bydlíš s tureckým přítelem v ČR, jaké to je mít Turka?:-)

Popravdě netuším. Můj přítel je sice národností Turek, ale charakterem, chováním i myšlením je to Evropan jak poleno. Jediné, co je na něm turecké je to, že jí snad ke všemu jogurt:-)Dogacan je pragmatický a praktický člověk. Rozhodně to není takový ten romantický, v oblacích létající Turek, kterého potkáte na dovolené v Turecku a do týdne vás žádá o ruku. Co je na něm hodně zvláštní, v porovnání s „normálními Turky“ je to, že se nechce například ženit a nechce mít děti. U Turků je běžné, že mají minimálně dvě, ne-li více. Společně taky podnikáte, o Turcích je známo, že mají na všechno hodně času. Jak se ti s přítelem pracuje?

Ano, provozujeme spolu 5 internetových obchodů. Nevím, zda mají Turci opravdu na všechno dost času, popravdě jsem se s tímhle setkala spíše u bývalého přítele, který byl z Maroka (u Arabů je toto známo snad ještě víc), ale Dogacan je, co se týče práce, snad ještě větší workoholik než já:-) Pracujeme zhruba 18 hodin denně 7 dní v týdnu a on je ten, který mě po vypnutí počítače donutí ho znovu zapnout, protože se na něco zapomnělo. Pro něj neexistuje „dodělám to zítra.“


Společně prodáváte turecké zboží, kosmetiku z arganové oleje a mnoho dalšího, koho to napadlo?
Svůj první e-shop s arganovým olejem jsem založila v roce 2012, kdy jsem měla za přítele Maročana, díky kterému jsem se o tomto oleji dozvěděla. Dogacana jsem potkala až v roce 2014, kdy on už několik let provozoval svůj e-shop Šeherezád, který se specializuje na orientální produkty z Turecka. Společně jsme pak založili další e-shopy Smilargan (marocká, syrská a pákistánská kosmetika), Dermokil (turecká jílová kosmetika) a Turecké sladkosti, který funguje i jako velkoobchod tureckých potravin. Oba máme business v krvi a vzájemně se doplňujeme. Já se starám o objednávky, import, styk se zákazníky i samotný prodej, Dogacan se stará o provoz e-shopů po technické stránce (mimo to pracuje ještě jako IT specialista pro jednu zahraniční firmu).

Je o turecké zboží v ČR zájem? Co je nejprodávanějším produktem?

O turecké zboží je zájem celkem velký, hodně lidí do Turecka jezdí (nebo tomu tak alespoň bylo v předchozích letech), v televizi můžete vidět i hodně tureckých seriálů, takže orientální turecké zboží je celkem vyhledávané. Mezi nejprodávanější produkty patří například džezva na kávu a tradiční mlýnky, určitě turecké sladkosti lokum a helva (ty dodáváme i do obchodů), orientální bižuterie z kolekce Hurrem Sultan (díky seriálu Velkolepé století, pak také turecké kávy a koření.

 Máte v plánu nějak rozšiřovat svůj obor podnikání?

Nabídku produktů stále rozšiřujeme, zhruba každý půl rok nabízíme nové a nové produkty, nyní jsou to třeba mýdlové kytice „Sabun Buketi“, které pro nás vyrábí turecké ženy v důchodu. Co se týče oboru, plánujeme naše obchody rozšířit i o textilní zboží z Turecka, ale více zatím zmiňovat nebudu:-) Jestli si chcete dopřát kousek Turecka i u vás, můžete! Na jejich webu také nově najdete turecké recepty, podle kterých si uvaříte ta nejlepší jídla!

Facebook Šeherezád ZDE


Hezkou neděli, Bára

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!