Kam v Istanbulu - Ortaköy

by - března 06, 2017

Předpověď počasí v Istanbulu hlásila krásný den - 17 stupňů Celsia. Milý měl volno, takže jsme se rozhodli jet na výlet. Volba padla na Ortaköy.Je pravda, že mě trochu zarazila ranní zpráva od kamarádky, která bydlí v evropské části, že je u nich strašná mlha. To my, asiaté, jsme zvyklí na jiné klimatické podmínky, takže jsme se podle toho oblékli. Tričko, košili a jedem. Ještě, že té malé jsem dala vestu. Už po vystoupení z autobusu v Uskudaru jsem pochopila, že kamarádka nekecala, protože kvůli mlze byly zrušené jízdy některých lodí, které přepravují právě do Evropy. Naším směrem to naštěstí jelo, i když se přiznám, že si myslím, že šlo trochu o risk, na Bosporu nebylo vidět totiž vůbec nic, natož břeh. Ale pro Turky je všechno sorun yok - žádný problém, tak jsme se bezpečně vylodili na druhé straně.
UskudarM. si v batůžku z domů vezla chleba, abychom nakrmily racky, kteří lítají za lodí:-)

Ortakoy je jedním z nejnavštěvovanějších míst Istanbulu, ležící hned pod Bosporským mostem. 


Pokud se pro jeho návštěvu rozhodnete, můžete spojit příjemné s užitečným - dozvědět se něco z historie Istanbulu, prohlédnout památky a zároveň se projít po pobřeží Bosporu

K ortakoyské mešitě náleží malé náměstí, kde jsou největší atrakcí holubi. Za liru si můžete koupit zrní v malém plastovém kelímku, za dvě liry ve větším. Myslím, že je to dobrej byznys, my kupujeme kilo zrní za pět lir. Můj návrh, abychom se živili prodejem zrní, ale neprošel. U holubů jsme se zdrželi snad hodinu. Mezitím nám pořádně vyhládlo, takže jsme zašli do jedné z kavárniček, kterých je tady nespočet.


Ani jsme si nebrali menu, protože jsme už doma věděli, že si dáme kumpir - bramboru naplněnou sýrem vespod a doplněnou o všechno možné. Milý si vybral, já netroškařila a dala jsem si míchanou verzi. Máří mi pomohla, ale i tak jsem měla co dělat, aby nám neprasklo břicho. Kumpir je pro Ortakoy typickým jídlem, takže si ho rozhodně dejte!


Po jídle následovala svižná procházka pro zahřátí:-)

Symbolem Ortakoy je mešita Ortakoy, známá také pod názvem Mecidiye. Najdete zde také kostel Ayios Fokas z byzantské éry a synagogu Etz Ahayim. O tom třeba někdy příště, až bude tepleji:-)


Je zde spousta malých uliček se vším možným i nemožným. 

Jenomže nás nakupování vůbec nebaví, takže když nám trochu slehlo, zašli jsme do jiné kavárny, abychom si dali něco, co je s Ortakoy úzce spjatý - wafle! A ty teda byly! Vybrat si opět můžete z toho, co chcete.
Už jsme se najedli, můžeme jet domů:-)


Selfíčkáři u Bosporu.U asiatů opět svítí slunce

Bosporský most v mlze

Pohled na evropskou část


V Uskudaru dostala M. od jedné paní kopretinu.

... a pak jednomu z nich kopretinu dala. To bylo krásný!

A to je z výletu vážně všechno, tak zase někdy příště ahoj!

Bára


Instagram

Facebook


You May Also Like

1 komentářů

  1. Ahoj Báří, tak jsem si pěkně u Tvého článku zavzpomínala na Ortakoy, kde jsme byli s dětma na jaře, těsně před naším odjedem do ČR. Taky se mi vybavil náš jarní zážitek s tulipánovým kobercem, tak až se tam letos vydáš, tak ať to bude tou správnou cestou. Díky za super článek a všem labužníkům kumpirů zdar!

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!