Jak může váš turecký manžel zažádat v ČR o přechodný pobyt?

by - září 14, 2017

Ahoj ahoj,

poslední dny jsou trošku zmatený a hektický, ale nic, co by nás dokázalo rozhodit. Mimo tisíci dalších věcí jsme vyřizovali i žádost o přechodný pobyt, pomohly mi se vším dvě kamarádky a napadlo mě, že by se info o tom, jak to všechno probíhá, mohlo hodit i někomu dalšímu, tak to posílám dál:-)

Připravte se

Ze všeho nejdřív si zjistěte, kam pojedete. My sice bydlíme v Brně, ale Milý má trvalý pobyt vedený u našich v Pardubickém kraji, takže jsme jeli do Pardubic.

První, co musí váš manžel po příletu do ČR udělat, pokud zde plánuje zůstat déle, je nahlásit se do 30 dní na cizineckou policii. Tam mu dají do pasu razítko a je hotovo.

Až potom se můžete vydat na Ministerstvo vnitra, odbor azylové a migrační politiky. 

Shromážděte si všechny papíry předem, protože co si budeme povídat, nikoho nebaví jezdit po úřadech, tak ať to vyřídíte na první dobrou.

Pokud jste ve stejné situaci jako my, tedy sezdaný pár, budete potřebovat následující:

  • Oddací list
  • Potvrzení o  tom, kde má váš manžel pobyt - rodiče jsou majitelé domu, takže jsme s taťkou u notáře podepsali tenhle formulář (najdete ho níže na stránce, název je Potvrzení o zajištění ubytování (fyzická osoba). Ten je o tom, že taťka souhlasí s Milého ubytováním.  My ještě uvedli, že trvalý pobyt má sice u našich, ale pobýváme jinde, takže jsme dodávali ověřenou kopii nájemní smlouvy.
  • Dvě fotky o rozměrech 3,5 x 4,5 cm.
  • Vyplněnou žádost (opět najdete tady, název je Formulář žádosti o povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU).
  • Potvrzení o pojištění - sjednáte kdekoliv na pojišťovně nebo online
  • Cestovní pas

Na nástěnce bude zřejmě napsané, že potřebujete kolek za tisíc korun a že bez něj ani nemáte čekat frontu, ale vy ho nepotřebujete, takže aktivně neběžte na poštu kolek koupit, jako jsem udělala já. Naštěstí mi ho vzali zpět:-)

Pak si vás zavolají, všechno předložíte, vystaví vám potvrzení o podané žádosti a je to. 

Dobrá zpráva je, že ode dne podání žádosti může váš manžel pracovat, protože je rodinným příslušníkem občana EU, nepotřebuje pracovní povolení.

Zákonem daná lhůta na vyřízení žádosti je 60 dní. Během této lhůty vás pravděpodobně navštíví cizinecká policie a může se stát, že si vás pozvou na pohovor, kde vás zvlášť vyslechnou, aby ověřili, že nejde o fingované manželství za účelem získání víza.

EDIT: 

Včera jsme takový výslech absolvovali, byla to banalitka. Je potřeba si sehant tlumočníka, pokud váš partner nemluví česky, my zvolili paní Irem Yilmaz z Blanska.

Ercan tam byl asi hodinu, ptali se h na klasiku, jak jsme se seznámili, kde bydlíme, adresa, plány do budoucna, datumy narození mě i malé, jak máme rozdělený peníze... A tak. Já byla hotová za 15 minut.

Teď nám prý dají během dvou tří týdnů vědět, jestli to dostal nebo ne a pak se čeká prý dlouho na pobytovou kartu, klidně až dva měsíce. 

Když jsme žádali (úspěšně) o přechodný pobyt před pěti lety, cizinecká přišla asi čtyřikrát, z toho Milý třikrát nebyl přítomen. Na pohovor nás pozvali taky, ptali se nás na věci jako jakou barvou máme vymalované zdi na toaletě, jakou školu kdo vystudoval, kdo nám byl za svědka na svatbě atd., prostě ověřit, že to nejsou nějaké finty, ale opravdová láska nebeská:-)

No a pak se ozvou, ať si pro pobytovou kartu (zpravidla vydávanou na pět let), dojedete.

Tak snad vám to pomůže! Hodně štěstí!

Mějte se hezky, ahoj Bára

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!