Život v Istanbulu: MHD - jak to zvládnout a nezbláznit se?

by - září 14, 2017

Cestování po Istanbulu je legrace. Doslova. Turecko je jeden velký chaoz, což pocítíte ve chvíli, kdy se poprvé postavíte na tureckou půdu.


Vždycky, když jsem se vracela z ČR odpočatá, na istanbulském letišti jsem měla pocit, jako by mě někdo praštil kladivem do hlavy. Všichni se překřikují, pletou se pod nohama, ale suma sumárum to má své kouzlo. Pro turisty, kteří jsou v Istanbulu poprvé, začíná dobrodružství právě teď.

Taxi


Jsou všude, klasické žluté taxíky, které musí mít povinně napsanou poznávací značku i na boku vozidla. Na to si dávejte pozor, jedině takové taxíky jsou legálně registrované, a tím pádem bezpečnější. Někteří řidiči si chtějí vydělat peníze bokem, takže zbytečně využívají vaši neznalost města a trasu natahují. Nejlepším řešením je využít některou z mobilních aplikací, například Bitaksi, která ukáže nejbližší taxi stanice, důležité kontakty a vypočítá, kolik vás to bude všechno stát. Nástupní taxa je 3, 45 TL a za každý ujetý kilometr zaplatíte 2, 10 TL. Za každou minutu čekání zaplatíte navíc 0, 35 TL, a to včetně času, který strávíte v dopravní zácpě! Budete-li přejíždět z asijské strany do evropské, je nutné započítat i 4, 75 TL, při přejezdu nového mostu Yavuz Sultan Selim dokonce 9, 90 TL. Jízdné není rozděleno na noční a denní taxu.Plaťte výhradně tureckými lirami, pokud byste platili cizí měnou, zcela jistě byste prodělali. Máte-li pocit, že jste byli ošizení a řidič není přístupný dohodě, obraťte se na nejbližšího policistu, případně zavolejte na dispečerskou linku, případně na číslo 155, což je policie, kde je vždy někdo, kdo mluví anglicky.


Autobusy


Jízda autobusem je taky docela zážitek. Především ráno, když Turci jezdí do práce a večer, když se vracejí domů, bývají autobusy neuvěřitelně nacpané. Řidiči ale cestující stále přibírají, a teprve až když někdo sedí pomalu i řidičovi na klíně, naopak zase na zastávkách nezastavuje, pouze v případě, že někdo vystupuje.Nutno ale říci, že autobusy jsou relativně moderní, klimatizované, v zimě funguje topení, snadněji se můžete orientovat pomocí světelných cedulí, kde je hlášena příští a současná zastávka. Kdybyste i tak tápali, stačí se zeptat kohokoliv z cestujících, věřte, že vám mile rádi poradí. A nejenom ten jeden konkrétní člověk, ale i zbytek autobusu. Turci se můžou přetrhnout, aby cizincům pomohli.


Jízdní řády v angličtině najdete zde.


Lodě

Jízdu na lodi mám ze všech dopravních prostředků úplně nejradši. I když strašně spěcháte, na té lodi si stejně sednete, dáte čaj, krmíte racky, kteří vám krouží nad hlavou a ještě si stíháte užívat krásy Bosporu a všeho okolo. Lodě jezdí z evropské strany do asijské a naopak, dále na Princovy ostrovy a do měst mimo Istanbul. Cesty provozuje několik různých společností, například soukromá společnost IDO nebo státní SEHIR HATLARI.


Metro

Po Istanbulu se dá samozřejmě cestovat i metrem, které je v provozu od 06:00 do půlnoci, některé trasy i do 01:00. Vagóny jsou klimatizované, nechybí ani světelné cedule s názvy jednotlivých stanic doprovázené tureckým a anglickým komentářem, který vám pomůže se snadněji dopravit z místa na místo. Jízdní řád najdete zde.


Tramvaj

Istanbul nabízí i jízdu tramvají, někde se setkáte s moderními, některé dokonce pochází z továren naší české Škodovky! Někde se zase můžete svézt historickou tramvají a připadat si jako v letech dávno minulých.


Marmaray


Marmaray je poměrně nový způsob dopravy, toto „podvodní metro“ bylo totiž otevřeno teprve v roce 2013. Spojuje evropskou stranu Istanbulu s asijskou, konkrétně stanice Ayrılık Çeşmesi, Üsküdar, Sirkeci, Yenikpaı a Kazlıçeşme. Pokud tedy spěcháte a nemáte čas jet lodí, Marmaray je skvělou volbou. Web je bohužel jenom v turečtině, obrázky by vám ale měly být nápovědou, kde najdete jízdní řád a kde plánovač trasy.


Dolmuş

Dolmuşe jsou miniautobusy, které nemají pevně dané zastávky, i když jezdí stále z jednoho bodu do dtuhého po určené trase. Pokud budete chtít nastoupit, jednoduše na dolmuš zamáváte a řidič vám zastaví, pokud chcete vystoupit, stačí požádat, například slovy „Inecek var“ (Inedžek var). Pokud použijete k jízdě dolmuš, nepotřebujete Istanbulkart, o které píšu níže, platí se přímo u řidiče v hotovosti. Stačí říct počet osob a cílovou zastávku. Pokud se nechcete mačkat přes lidi až k řidičovi, jednoduše podejte peníze nejblíže stojícímu člověku, ten peníze pošle dál, ten zase dál, až se dostanou právě k řidiči. Stejným způsobem vám pošle peníze zpět.


Kolik stojí MHD?

Pro jízdu jakýmkoliv prostředkem kromě dolmuše potřebujete speciální kartu, ISTANBULKART, která se nabíjí na několik místech. Zpravidla v trafikách a bufetech s nápisem AKBIL BAYII. Existují také automaty BILEMATIK, kde si můžete nabít jak kartu, tak zakoupit žetony na lodě. Osobně ale doporučuji používat kartu, protože vás vyjde levněji než samotné žetony. Samotná karta stojí 6 TL a kolik si na ni dobijete je jen na vás, radši víc, ať nemusíte pořád dobíjet. Cestuje-li vás více, všichni můžete použít jednu kartu, není nutné jich kupovat více.Platba žetonem: 4 TL


Platba Istanbul kart: 2, 30 TL první jízda, další jízda 1, 65 TL

Děti mladší než 6 let a senioři nad 60 let: zdarma


Užitečné odkazy:

Trafi – aplikace, která vám umožní se po Istanbulu snadněji pohybovat. Stačí, když zadáte vaši aktuální polohu a místo, kam se potřebujete dostat. Aplikace vám napoví, jak to půjde nejsnáze a nejrychleji, jak dlouho bude cesta trvat a kolik vás to bude stát v případě, že byste použili hromadnou dopravu.
Buradan oraya – díky této aplikaci už se v Istanbulu neztrácím, stejně jako Trafi vám pomůže snadněji se dostat z místa na místo.

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!