Orientální přírodní kosmetika, na kterou nedám dopustit

by - října 01, 2017

Ačkoliv kosmetika, líčení a krásný účesy nejsou to, co by dávalo mýmu životu smysl, přece jenom se maluju a s mastnýma vlasama taky chodit nechci. Na druhou stranu na sebe nechci plácat tisíce chemických látek, takže to řeším přírodní orientální kosmetikou.Nikdy jsem neměla krásnou pleť, v pubertě jsem měla obličej, záda i dekolt plný pupínků, takže léto pro mě bylo zlo, vzít si tričko na ramínka nebo letní šaty bylo peklo. Postupem času to zmizelo, nejlepší pleť byla v době, kdy jsem brala antikoncepci, jenže to je víc než osm let a i když jsem mívala horší období, co se akné týče, určitě jsem nehodlala začít brát hormonální antikoncepci jen kvůli hezké pleti. Přesně si pamatuju, jak mi ji doktor poprvé předepisoval a nezapomněl zmínit, že je skvělá na pleť. 

Jasně, že pleť je odrazem našich vnitřností, když jsou v pořádku střeva, je v pořádku pleť, na akné je parádní i kopřivový čaj, který vás prostě vyčistí. Jenže pořád je potřeba se o tu pleť starat nějak zvenčí. Vyzkoušela jsem toho snad milion, až jsem se dostala do fáze, kdy raději sáhnu po přírodních přípravcích.

Péče o pleť s růžovou vodou, jílem a mýdlem Aleppo

Nevím, kdy to bylo poprvé, když jsem v Turecku narazila na růžovou vodu, turecky gül suyu. V Turecku je superlevná a krásně voní. Používám ji už pár let a pár pupínků se mi objeví jen když mám mít své dny. Jinak je prostě akné pryč. Víc o růžové vodě je napsané třeba na webu Moje malé Turecko TADY. Použití je super easy, nalijete na vatový tampon a pleť očistíte. 

Zhruba třikrát týdně si taky myju obličej přírodním mýdlem ze Sýrie Aleppo. Kromě samotného mýdla je parádní i jeho výroba:

Mýdlo Aleppo je proslulé díky tradičnímu způsobu výroby, který je již po staletí stále stejný. Mýdlo se vyrábí z pravých rostlinných olejů (olivový a vavřínový), vody a přírodní sody. Směs olivového oleje, vody a sody je uchovávána v podzemních nádržích a je vyhřívána vysokou teplotou po 3 dny. Nakonec se přidá vavřínový olej. Vzniklá pasta se rozprostře na podlahu a běhěm toho co mýdlo chladne, chodí po něm pracovníci s deskami upevněnými na nohách, aby mýdlo dosáhlo rovnoměrné tloušťky. Mýdlo se poté nakrájí, orazítkuje logem výrobce a po dobu 9 měsíců se nechá ve sklepě uzrát. Během zrání mýdlo Aleppo na povrchu hnědne, zatímco vnitřek zůstává zelený. - zdroj: Smilargan

Jde o syrský klenot, takže když vypukla válka v Sýrii, výrobci mýdla své fabriky začaly přesouvat do ostatních zemí, například do Turecka nebo Francie. A dobře udělali. Po použití mýdla se mi zlepšilo hlavně čelo, kde sice není akné, ale pořád se někdy objevily takové mini pupínky a během používání mýdla je to o tisíc procent lepší. Jediná nevýhoda je, že jak je mýdlo bez jakýchkoliv aromat, tak ho prostě musím používat jen večer.A jednou týdně si dělám i masku z marockého jílu, která funguje i jako peeling. Dřív jsem používala zelený jíl, teď mám marocký a oba jsou skvělé. Do misky dáte jíl, smícháte s trochou vody a nanesete na vlhký obličej. Nechte působit maximálně deset, patnáct  minut, jednou jsem to nechala přes půl hodiny, abych byla krásnější, a hrozně jsem se divila, že mám spálený obličej:-)

No poo metoda - mouka, jíl nebo vejce?

Dřív jsem taky jela v no poo metodě, tedy mytí vlasů bez šampónu. Vlasy se mi dost mastily a musela jsem si je mýt obden, tím, že se x let nebarvím (až na moje lednové pokusy, o kterých jsem psala TADY), od té doby mám jen odrůstající ombré, nejsou ty vlasy ničím obalený. A já mám prostě pocit, že když jsem se dřív barvila, tak se mi ty vlasy mastily míň, možná to tak bylo jen u mě, nevím. Opět jsem zkoušela dvěstě tisíc šampónů, až jsem i já propadla no poo metodě a začala zkoušet. Každý si prostě musí najít ten svůj způsob, co někdo děsně chválil u mě selhalo.

Nejdřív mytí jílem - To mi úplně nevyhovovalo, jíl šel strašně špatně vymývat, navíc byly vlasy strašně hrubý a o rozčesávání ani nemluvím. 
Potom jsem zkusila mytí žitnou moukou - Opět to samý jako u jílu. Katastrofa.

Tak jsem se vrhla na vejce - smíchala jsem dva žloutky, kápla trochu olivového oleje (někdo používá arganový), pár kapek citronu, med a pár kapek růžové vody. SMíchat, udělat kašičku a je to. Nanést na navlhčené vlasy, promasírovat, zabalit do fólie, udělat turban z ručníku a nechat působit. Potom smýt, ideálně vlažnou vodou, opláchnou jablečným octem smíchaným s vodou a je to. Bylo to skvělý, vonělo to, vlasy šly krásně rozčesat a po několika týdnech jsem je už nemusela umývat obden. Jenže je to práce minimálně na 40 minut bez sušení a já razím heslo, že není čas ztrácet čas a třeba na dovolené prostě tahle alchymie dělat nešla, takže jsem si koupila přírodní kopřivový šampón a je to. Tolik nepění jako běžné šampony, ale to je právě abscencí všech parabenů a silikonů, takže se netřeba děsit. A už pomalu koukám, jaký koupit tady v Čechách, pokud máte nějaký tip, budu moc ráda, pokud dáte echo.

Všechny produkty koupíte například na Smilargan.cz, odkud nakupuju já:-) Jako dárek k nákupu jsem dostala i vzorečky krému, marulového oleje, denní pleťové kůry a zubní pasty. Kromě toho mají na webu spoustu tureckých i jiných orientálních věcí. Tak koukněte!:-)

Hezkou neděli, Bára

Najdete mě na Instagramu TADY a na Facebooku TADY
You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!