Pro děti: Příběh Mikuláše + PDF s úkoly a obrázkovým příběhem volně k vytištění

by - prosince 02, 2017


V úterý nás navštíví Mikuláš a naše malá tím žije, hrozně se těší. A příběh Mikuláše se mi přesně hodí do krámu, protože pochází z Turecka! 
Tak jsem sepsala jeho příběh tak, aby ji to bavilo číst, i když je pravda, že na některé věci je ještě malá. Kromě toho je na konci přiložený PDF list zdarma ke stažení doplněný o obrázky tak, abyste si mohli číst spolu s dětmi, jsou tam vložené básničky pro Mikuláše a dva úkoly k vybarvení. Třeba poslouží í vám!:-)
                                                      ------

Milé děti,


určitě už jste slyšely, že v úterý bude chodit Mikuláš a jeho pomocníci, čert a anděl. Víte vy ale vůbec, odkud se Mikuláš vzal a proč každý rok, vždycky 5. prosince, vychází do ulic? Že ne? No tak poproste maminku, ať vám připraví výborné kakao, zachumlejte se do deky a nechte ji předčítat...

Byli jednou jedni velmi bohatí rodiče, kteří bydleli ve městě Patara, v dnešním Turecku. Moc si přáli děťátko, až se jim konečně narodil syn, kterého pojmenovali Mikuláš. Jeho maminka i tatínek byli křesťané, odmala svého synáčka vedli k víře v Boha. 

Netrvalo to však dlouho a oba dva zemřeli. Ve městě, kde bydleli, totiž vypukla strašlivá nemoc a oba dva jí podlehli. Mikuláš byl moc smutný, jak by ne, byl ještě malý kluk a vyrůstat bez maminky a tatínka pro něj bylo moc těžké. Také mu ale zůstalo spoustu majetku. To znamená, že měl spoustu peněz. 

Schválně, co byste si koupily vy, kdybyste měly hodně peněz? Třeba spoustu čokolády? Nebo koně? Na tohle ale Mikuláš ani nepomyslel. Měl moc dobré srdce, proto se rozhodl pomáhat lidem, kteří neměli tolik peněz jako on na to, aby si mohli koupit jídlo nebo léky na uzdravení své nemoci.

Milé děti, nemyslete si ale, že to dělal tak, aby ho všichni znali a obdivovali. Naopak! Všechno, co dělal pro duhé, dělal tajně. Věděl, že Bůh ho vidí a to mu úplně stačilo.


Jednou třeba Mikuláš pomohl svému sousedovi tak, že mu po tři noci házel do okna kupu zlata, aby měl na věno pro své tři dcery a díky tomu se mohly vdát. Dřív se to tak dělalo, když se nevěsta vdávala, musela s sebou přinést alespoň malý majetek do manželství.Nebo šel jednou na procházku městem a viděl, že někdo suší venku ponožky. Neváhal a hodil do nich pomeranč. Jaké bylo překvapení, když si druhý den chtěl někdo ponožky obléct a našel tam něco k snědku!

A potom se Mikuláš vydal na cestu do Svaté země, do Izraele, kde se narodil Ježíš. Znáte ho? Určitě ano, jen si vzpomeňte, kdo vám nosí dárky a kdo je to miminko, které leží v jesličkách v Betlémě. Jeho příběh je zajímavý, o tom si ale povyprávíme zase třeba někdy příště.

Mikuláš se po cestě se zastavil ve městě Myra, to je také v Turecku. A představte si, že tam zrovna volili nového biskupa – to je ten, kdo spravuje církevní obce. Biskup je považován za nástupce apoštolů, které ustanovil Ježíš. Já vím, je to těžké vysvětlit, ale zkuste se znovu obrátit na rodiče:-) A hádejte, kdo byl jako biskup zvolen? Mikuláš! Trochu se zlobil, dělal drahoty, ale nakonec svoji novou funkci přijal. Jestli si ale myslíte, že třeba nějak zpychl nebo se cítil důležitě, tak to teda vůbec ne. Pořád měl rád úplně všchny bez rozdílu, malé, velké, světlé, tmavé, staré, mladé, chudé, bohaté,... Úplně všechny!

Jenomže to bylo jen ticho před bouří... Tak se říká tomu, když je dlouho všechno v pořádku a najednou se stane něco špatného. Začalo pronásledování křesťanů. Jak už jsem říkala, Mikuláš byl odmala veden ke křesťanství, takže byl uvězněn a dokonce i vyhnán ze země.

Potom se ale stal novým císařem Konstantin, díky kterému se mohl Mikuláš vrátit a opět se stát biskupem. A že to dělal opravdu svědomitě! Zase se staral o chudé a o ty, kteří potřebovali pomoct.

A představte si, milé děti, že znovu v noci obcházel domy chudých rodin a na parapetu za oknem nechal vždycky něco dobrého pro malé děti.

Mikuláš žil hodně, hodně dlouho, když zemřel, bylo mu kolem 90 let. Nikdy se ale nezapomnělo na to, jak byl dobrý, proto byl prohlášený za svatého. To je taková pocta, že byl moc hodným člověkem a dělal spoustu věcí pro druhé a snažil se, aby dobro převládalo nad zlem.


Mikuláš byl proslavený po celém světě, ačkoliv zprvu vůbec nechtěl, aby ho kdokoliv znal. Jenomže copak to jde? Tu ho někdo zahlédl, jak dává almužnu chudým, támhle zase někdo viděl, jak dává dobroty dětem... A v Německu se zasloužili o to, abychom dostávali Mikulášskou nadílku i my. V kláštěrních školách si totiž vždycky 28. prosince hráli na to, že jeden ze studentů se na jeden den stal biskupem a měl moc nad celým klášterem i školou. O pár století později se datum změnilo na den svatého Mikuláše. Kdo si vzpomene, kdy to je?.

Všude po světě se Mikuláš jmenuje jinak. Děti, vy, které bydlíte v zahraničí, chodí u vás taky Mikuláš? A jak se mu říká? Jak vypadá? A má s sebou čerta a anděla?

Tak, už znáte příběh Mikuláše a já být vámi, tak si raději připravím nějakou tu básničku o Mikulášovi, víte, jakou mu uděláte radost?

Jestli žádnou neznáte, tak to vůbec nevadí, protože když klinete SEM, najdete tam soubor PDF s příběhem s obrázky tak, abyste mohly mamince nebo tatínkovi pomáhat ve čtení, něco namalovat a pár básniček právě pro Mikuláše.


Snad se bude líbit!

Mějte se hezky, Bára


Fotky jsou stažené z internetu, koláže jsem tvořila já.


You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!