Pět míst, která navštívit v Istanbulu zadarmo

by - ledna 02, 2018

Ty nejlepší věci jsou zadarmo, takže dnes vám doporučím  místa, kam se v Istanbulu podívat, abyste si užili skvělý zážitek tak, aniž byste museli utrácet.


Zdravím vás v novém roce a doufám, že bude po všech stránkách úspěšný.

Pokud se chystáte vydat do Istanbulu, pak by se mohly hodit tipy na místa, která si užít bez toho, aniž byste museli platit vstupné:

1) Üsküdar

Jak už jsem psala na Instagramu, ze všeho nejraději mám v Istanbulu pobřeží Üsküdaru. Leží v asijské části města a z Evropy se sem dopravíte lodí nebo Marmaray, podvodním metrem, klidně taky přes most metrobusem, ale mezi náma, to není ono. Kdo má totiž jako MHD lodě, kde si sednete, dáte si čaj, krmíte racky pečivem simit a prostě čekáte, až přejedete z jednoho kontinentu na druhý?

Üsküdaru vévodí mešita Mihrimah Sultan Camii a když se z ní začnou ozývat muezíni, to máte pocit, jako by se zastavil svět. Myslím, že by to očarovalo i pana Okamuru. Já vždycky stojím, jsem dojatá a říkám si, jaká to je krása.Když se pak vydáte od mešity po pobřeží směrem ke Kadikoy, budete míjet rybáře, kteří když nechytají ryby, stojí ve skupinkách, pokuřují a čekají, až jim začne škubat prut. No a když mluvíme o těch rybách - určitě si dejte balık ekmek, rybu v chlebu,  nejlepší sendvič na světě! Ještě máte trochu hlad? No tak to se určitě zastavte u toho pána v zástěře, který má před sebou na tácu tolik mušlí plněných rýží, že by tím nakrmil celý Istanbul. Jmenují se midiye, jsou děsně levné - stojí liru a méně, podle velikosti, takže si jich kupte třeba dvacet, pořádně je polijte citrónem, sedněte si na lavičku a koukejte na Bosphorus.

A až se nasytíte a nabažíte, vydejte se dál, směrem k Dívčí věži (psala jsem o ní tady). Před ní jsou stánky s možností posezení. A řeknu vám, když jste tam třeba s přítelem, tak to je romantika jako blázen! Sedíte na pobřeží, pijete horký černý čaj, fotíte se u Dívčí věže, říkáte si, jak se milujete... Krásný to je.

A abych nevypisovala všechna pobřeží zvlášť, každé, po kterém se rozhodnete projít, má svoje kouzlo.

2) Sultanahmet Camii

Taková istanbulská MUST SEE věc. Jestli jste nebyli v Modré mešitě, jako byste ani nebyli v Istanbulu. Modrá se jí říká podle toho, že je zevnitř dlážděná dvaceti tisíci modrými kachličkami a Sultan Ahmet proto, že se nachází v oblasti Istanbulu zvané Sultanahmet. Zajímavý na ní je, že má šest minaretů, z nichž jeden byl postavený úplně omylem, protože stavitel dostal příkaz postavit altın minarety, tedy zlaté, jenomže rozuměl altı, což znamená šest. O tom, že se do mešity musíte podívat, svědčí i fakt, že sem zavítal například Barrack Obama, papež Benedict XVI. i Papež František.A večer, to je teprve paráda! Mešita je krásně nasvětlená, před ní stojící fontána mění barvy, minimum turistů...

3) Grand Bazaar

Tak pozor, hned zkraje si ujasníme fakta. Vstup sem je sice zdarma, ale v průběhu návštěvy zde určitě necháte majlant. Ačkoliv byl trh v průběhu let několikrát poničen a znovu restaurován, dodnes patří mezi nejoblíbenější turistické cíle. Přes šedesát uliček zaplněných více než tisíci obchůdky se vším možným, od přívěsků na klíče, přes koření až po ty nejkrásnější lustry. Mám pokračovat?4) Ortaköy

Ortaköy leží hned pod Bosporským mostem na evropské straně Istanbulu a stejně jako ostatní položky v tomhle seznamu stojí za návštěvu! Budete si připadat jako Kevim ze Sám doma v New Yorku, protože je tam milion holubů, který můžete krmit, břicha si nacpete výtečnými waflemi a kumpirem, plněnou bramborou. No a ten výhled, opět ta atmosféra? K nezaplacení! Více o Ortaköy jsem psala TADY.


5) Büyük ve Küçük Çamlıca Tepesi - Malá a velká Çamlıca

Krásný výhled, okolní příroda daleko od hluku velkoměsta a ruchu aut. Jde o nejvyšší místo Istanbulu, takže by se dalo říct, že vám najednou bude připadat maličký. Právě naopak! Neuvidíte jeho celou část a budete si říkat, jak je město obrovské. Nechybí ani stánky s občerstvením a drobnými suvenýry.Tak co, kam byste se vydali vy? Byli jste už na některém z míst? Jak se vám tam líbilo? Dejte mi vědět do komentářů, budu ráda!

Hezký zbytek roku!

Bára

You May Also Like

1 komentářů

  1. Teda Baru, teď jsi mě úplně navnadila, že bych si hned koupila letenku do Istanbulu :) snad přes léto se tam dostanu, už se mi po Turecku stýská :(

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!