5 sad třísložkových karet v turečtině + pexesa zdarma ke stažení

by - března 19, 2018


Včera jsem pro Meryem dělala třísložkové karty, abychom procvičily turečtinu. Turecky rozumí, je schopná mluvit, ale (logicky) upřednostňuje češtinu, tak na tom musíme trochu zapracovat. Ačkoliv neumí číst, mně se budou turecký názvy rozhodně hodit. K tomu jsem navíc udělala i pexeso, abychom si potom mohly nově naučený názvy pěkně procvičit (nezapomeňte ho vytisknout dvakrát).  A je škoda je schovávat v počítači, když je možná využijete i vy, proto je sdílím. Karty se budou hodit i dospělým, pokud se učíte turecky. Já jsem vše vytiskla, zalaminovala a nastříhala. Zatím mám hotových pět sad - zvířata, oblečení, dopravní prostředky, ovoce a zeleninu, časem přidám další, jestli budete mít zájem, klidně napište, o co byste stáli a ráda to připravím. 

Aby bylo jasnější, jak třísložkové karty používat, přikládám text z webu Růst společně:

Co jsou to třísložkové karty?

Jde o montessori prvek, kdy je jedna karta s obrázkem a názvem, druhá jenom obrázek a třetí jenom název. Karty jsou skvělou pomůckou k rozšiřování slovní zásoby. 

Jak je používat?

Pro nejmenší děti můžeme použít karty bez uvedeného názvu, ale říct jasně, co na obrázku je. Dítko si rozšiřuje slovní zásobu. Neměli bychom představovat víc než tři nové věci najednou. Malé děti si mohou takto vyjasnit slova pro věci, které denně používají. Můžeme mít např. 15 sad karet, v každé okolo 10-20 obrázků věcí, se kterými se dítko setkává v každodenním životě. Můžeme mít sadu s předměty z kuchyně, nádraží, naší ulice, dopravní prostředky… cokoliv:)
Ideální je začít tak, aby se dítko s předmětem seznámilo v reálu, pak pracovalo s předmětem i kartou a až naposledy s kartičkami samotnými.

S dětmi, které se začínají zajímat o písmenka, čtení a psaní, můžeme používat již karty s názvem a hrát nejrůznější hry, kdy se budeme např. ptát: „myslím na zvíře, které začíná na písmeno M“ … a dítko hádá, co myslíme, z předložených karet (např. myš). Tím si spojuje počáteční písmeno se zvukem, které my vyslovujeme. Jména toho, co je na kartičkách, už zná.

Děti, které již umí trochu číst, se mohou díky kartičkám zdokonalovat. Prakticky jde o lekci čtení. Přiřazují karty s názvy ke kartám s obrázky a jako kontrola jim slouží karta, kde je obrázek i s názvem.

No, jednoduše… kartičky nám mohou pomoct – ale je velmi důležité, abychom práci s nimi propojili i se zkušenostmi z reálného světa!

Třísložkové karty + pexeso zdarma ke stažení najdete pod tímto odkazem

Budu ráda, když je využijete a s prckama si užijete příjemný čas:-)

Mějte se hezky,

Bára INSTAGRAM


Zdroj fotek: Internet

You May Also Like

2 komentářů

  1. dobrý deň Bára, dnes som sa náhodou prepracovala k vašej stránke, hľadala som recept na jaňacie stehno..... nemohla som sa odthnúť, musela som čítať a čítať. Zábavné a velmi milé príhody, naviac som trošku nazrela aj do zvykov, ktoré sú pre európana neznáme. V lete som bola v Turecku, určite pôjdem zas.... senzačná dovolenka, milí ludia... fakt vynikajúce. Vám Bára ďakujem za osvetu a za príjemné popoludnie....Alica

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj!:-) Snad neva, že tykám, taky tykej:-) Jsem ráda, že se blog líbí a že to fakt k něčemu je, předávat nějaký info dál a ukázat to i z jiné stránky, než jak to známe z televize. Ať se daří! Bára

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!