Tulipánový festival v Istanbulu právě začíná

by - dubna 06, 2018

Jestli se v nejbližší době chystáte do Istanbulu, tak vám určitě neuniknou všudypřítomné tulipány. Často se spousta lidí domnívá, že tulipány pochází z Holandska. Chyba! Svůj původ mají v Turecku, odkud byly převezeny právě do Nizozemí, kde se jejich obliba rychle rozšířila, což je zjevné dodnes. Pěstují se totiž v obrovském množství a protože jsou exportovány z Holandska do celého světa, spousta lidí si to plete a původ tulipánů přisuzují právě Holandsku.

Zajímavé je třeba to, že v 17. století byly tulipány v Holandsku tak moc oblíbené, že ceny cibulek rostly do neuvěřitelných výšin. Dokážete si představit, že u některých druhů se cena pohybovala stejně tak, kolik stál v té době dům? Holandská vláda se jeden čas snažila tento byznys zastavit, leč marně.

V letech 1718-1730 vládl v Turecku sultán Ahmed III. Tomuto období se říká tulipánová éra, jinak taky doba zábavy a míru. Tulipány se často zobrazovaly v umění, třeba na kachličkách či obrazech, ženy je vyšívaly nejen na ubrusy, ale tkaly také koberce se vzory tulipánů. Potom byl sultán svrhnutý a tím skončil i tulipánový boom.Botanický název Tulipa pochází právě z turečtiny, ze slov „tulbend“ a také „turban“, který se prý květině podobá.

A protože jsou Turci, stejně jako na všechno, co je jejich, na tulipány velmi pyšní, od roku 2006 vysazují každý duben milióny tulipánů v ráci Festivalu tulipánů, turecky Istanbul Lale Festivali. V roce 2016 jich vysadili 30 miliónů, v roce 2017 to bylo 26,5 milionu.

Kam za tulipány?

Abyste viděli opravdovou tulipánovou nádheru, vydejte se do Emirgan parku u části města zvané Sariyer. Emirgan je jeden z největších istanbulských parků a najdete tam spoustu krásně osazených zahrad. Nezapomeňte si koupit čaj, sednout na lavičku a užívat si den.

Na náměstí Sultan Ahmed je letos už počtvrté tulipánový koberec, který je se svou rozlohou 1000 metrů čtverečních největší na světě. Vzor se každý rok mění a letos ho můžete spatřit už od 14. 4.Jestli vám nevadí chodit do kopce, vydejte se také na kopec Çamlıca v asijské části města, tam si užijete nejen parádní výhled na Istanbul, ale i pohled na obrovské množství tulipánů. Navíc to bude podstatně klidnější a prázdnější než Emirgan a Sultan Ahmed.

Nejen tam, ale téměř všude po městě na tulipány narazíte. A nejen na ně, Istanbul se v dubnu mění na květinové město a spolu vytváří krásné scenérie.

Užijte si výlet, stojí to za to!

PS: U mě na Instagramu právě probíhá soutěž o knihu Anife Vyskočilové To jsem já, Anife, která je plná vyprávění zážitků z cest a nechybí ani recepty z Turecké, Marocké, Bulharské, Bosenské a Tuniské kuchyně. Tak koukněte!

Babs
You May Also Like

2 komentářů

  1. Díky za článek, příští týden se na tulipánový festival chystáme od 12 - 16.4. Ubytování budeme na Sultán Ahmed tak ten koberec uvidíme . Těším se .������

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ivi, to vám teda pěkně upřímně v dobrým závidím! Hodně foťte a užívejte Istanbul všemi doušky!:) A opatrujte se! Bára

      Vymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!