Dočteno: 40 pravidel lásky od Elif Şafak

by - května 04, 2018


Zprvu jsem byla skeptická. Nebaví mě romantický knížky, i když během těhotenství jsem přečetla snad všechno od Lenky Lanczové a v pubertě jsem louskala Stanislava Rudolfa:-) Prý se nemám bát názvu a pustit se do toho. Zkraje jsem se nemohla začíst, ale asi po sto stránkách to šlo samo.

Američance Elle je čtyřicet, má manžela a tři děti, je zajištěná, na první pohled spokojená žena v domácnosti. v její duši to ale není úplně ono. Když se jí ale do rukou dostane na posudek rukopis od Holanďana Azíze, který napsal příběh Sladké rouhání o Šamsovi Tabrízím a Rúmím, Elle se změní život.Děje v knize se střídají, jednou pojednává o Elle, která kontaktuje autora knihy Azíze, podruhé se zase přenesete do 13. století do tureckého města Konya, kde se k vyprávění dostane třeba žebrák, Rúmího synové nebo pijan Hasan. 

Příběh je hodně nábožensky založený, Tabrízí je potulný súfistický derviš, který se setká s Rúmím, aby ho učil a dokonal to, co mu osud připravil. Cestou čtenáře seznamuje se 40 pravidly lásky, které si vzal k srdci nejen Rúmí, ale určitě si z toho něco odnesete i vy.

Děk se může zdát celkem předvídatelným, ale věřte, že na konci budete koukat.


Knížka skvěle nastavuje způsob toho, jak se konečně přestat bát, vyjít ze zaběhnutých tradic a života, vykašlat se na to, co si o vás pomyslí ostatní a přestat se neustále někomu přizpůsobovat. I když je vám 40, 50 nebo 60, nikdy není pozdě na to udělat něco jinak, než tak, jak se od vás očekává a začít žít život naplno, tak, abyste naplno pochopili, co je to láska. Nejen k druhým, k věcem, ale hlavně k sobě. A taky o tom se zastavit a přestat brát lidi s předsudky, podle toho, jak se to podle majorit dělat má a naučit se nikoho nesoudit.

"Copak to nechápeš? Já jsem jenom obyčejná žena a matka v domácnosti, krucinál!" vypálila Ella mezi přerývanými nádechy.  

"Všichni jsme to, co jsme," zamumlal Azíz. "Ale také se neustále měníme. Život je cesta z jednoho bodu do druhého. I ty ji můžeš podniknout."
 

O autorce (zdroj)

Autorka sa narodila v r. 1971 v Štrasburgu, vo Francúzsku. Za svoje romány získala niekoľko ocenení a je najčítanejšou autorkou v Turecku. Kritici označili ju ako "jeden z najvýraznejších hlasov v súčasnej tureckej a svetovej literatúry". Jej knihy boli publikované vo viac ako 40 krajinách a získala čestné vyznamenanie Rytierskeho rádu umenia a literatúry.

Doposiaľ vydala 13 kníh, z ktorých 9 bolo románov. Shafak spája západné a východné tradície, rozpráva nespočetné príbehy žien, menšín, prisťahovalcov a subkultúr. Jej práca vychádza z rôznych kultúr a literárnych tradícií, ako aj z hlbokého záujmu o históriu a filozofiu.

V roku 2006, po narodení dcérky, trpela popôrodnou depresiou a tento zážitok popísala vo svojej prvej autobiografickej knihe s názvom Black Milk (Čierne mlieko). Kniha bola prijatá s veľkým záujmom a ohlasom kritiky ako i čitateľov, a v okamihu sa stala bestsellerom.
Okrem písania beletrie je Elif Shafak je aktívnou politickou komentátorkou, publicistkou a verejnou hovorkyňou.


Za ten pro mě trochu nezáživný začátek strhávám dva body a dávám tak 8 bodů z deseti. K Elif se ale určitě vrátím!
---------

Četli jste něco od tureckého autora? Doporučíte mi něco?

Mějte se hezky,

Bára

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!