Kam s dětmi v Istanbulu?

by - června 15, 2018


Dnes ráno mi napsal pan Honza, který chtěl vědět, kam se vydat v Istanbulu s malou holčičkou. Pane Honzo, díky za inspiraci, vyhráváte hlavní cenu a tady máte odpověď.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se děti nebudou v Istanbulu nudit téměř nikde. Samozřejmě je to dítě od dítěte, sami musíte určit, jestli muzeum nezboří a jestli z lodi nebudou skákat do Bosporu. Přístup Turků k dětem je ale super, takže kdyby někde náhodou byly unavené, otrávené a ječely, tak se vůbec nebojte, že by to někomu vadilo. Turci děti milují a pořád je budou pusinkovat a hladit a tak dále.  K přístupu Turků k dětem jsem se vyjadřovala i v reportáži Lucky Radové, která se objevila nedávno v Objektivu. Pro shlédnutí reportáže klikněte TADY.

Nicméně pojďme na konkrétní místa, kam můžete prcky vzít, abyste z Istanbulu něco viděli a děti nezůstaly ochuzené.

Miniatürk


Jestli nemáte čas nebo peníze na procestování celého Turecka, nevadí. Stačí, když zaplatíte vstupné do Miniatürk a celé Turecko bude najednou před vámi. Jde o sbírku 126 miniatur významných staveb Turecka vystavěných v době od starého Řecka, přes Byzantskou říši až po Osmanskou říši. K dispozici je i audio průvodce v devíti jazycích: turečtina, angličtina, francouzština, němčina, ruština, arabština, španělština, farsi a japonština.

Součástí komplexu je také restaurace, kavárna, nákupní centrum a dětské hřiště. Dále můžete navštívím v rámci návštěvy Miniatürk i dvě malá muzea - Muzeum panoramatických vítězství a Muzeum krystalů v Istanbulu.

Oficiální web v angličtině a turečtině je tady.
Vstupné: 15 TL
Otevírací doba: 09:00-19:00


Legoland IstanbulKostky, kostky, kostky. Ta noční můra všech rodičů, když na ně stoupnou. Dejte jim šanci a navštivte Legoland v Istanbulu. Čeká na vás například miniland, místo, kde jsou z lega postaveny ty nejvýznamnější istanbulské stavby. Děti si mohou něco vyrobit na některém z workshopů nebo společně navštivte Lego 4D Cinema. Taky si mohou zkusit postavit vlastní auto a hned jeho rychlost otestovat. Pak si dejte uklidňující kafíčko v kavárně, o děti se nebojte, ty si zatím můžou hrát... hádejte s čím? A nechybí ani obchod, kdyby vám Lego nelezlo krkem, pořiďte si nějaké domů.

Oficiální web: TADY
Vstupné: Při koupi online vás lístek vyjde na 46 TL, což je o dost levnější než na místě, je potřeba ho uplatnit do měsíce od koupení. Vyhnete se tak frontám a doba pobytu uvnitř není omezená. Na webu najdete i další kombinovatelné vstupy, tak koukněte!

Rahmi M Koç Museum


samotná budova je tak krásná, že stojí za návštěvu, ale uvnitř, uvnitř je to ještě krásnější! Muzeum je věnováno především dopravě a průmyslu. Hlavně děti nadchne, že si můžou vyzkoušet, jaké je to sedět v kokpitu letadla nebo v ponorce. Tatínci zase budou odvaření z historických modelů aut, lodí a bicyklů. Muzeum je rozšířeno i do venkovního prostoru, kde najdete například právě ponorku.

Web: TADY
Vstup: Muzeum: dospělí - 12,5 Tl, děti a studenti 6 TL
Ponorka (pouze pro děti od osmi let) - dospělí - 7 TL, děti a studenti 5 Tl. Návštěvu ponorky je nutné rezervovat při koupi lístků, kdy vám řeknou čas, kdy můžete ponorku navštívit. Samozřejmě nechybí kavárny a restaurace.

Princovy ostrovy


Super procházka na čerstvém vzduchu, jízda na kočárech tažených koňmi,  možnost pronájmu jízdních kole, zmrzlina na osvěžení, koupačka... O princových ostrovech jsem už psala tady. Patří mezi jedno z istanbulských míst, který mám úplně nejvíc nejradši. Dostanete se sem jednoduše lodí z téměř každého přístavu.

Pobřeží


Istanbul má spoustu krásných pobřeží a pokud se tam s dětmi vydáte, neuděláte chybu. Děti budou nadšené z místních hřišť, která jsou na každém rohu, proženou místní kočky a psy a vy si můžete od prodejců na kole koupit kafe nebo čaj a prostě si užívat nicnedělání.

Jízda lodí po Bosporu


Je tady někdo, koho by nebavilo plavit se? Jen sedět, pít čaj nebo džus a koukat na krásný vilky rozmístěný podél pobřeží a projíždět pod slavnými istanbulskými mosty? Samotná jízda lodí bude i pro děti velkým zážitkem. Hlavně si nezapomeňte vzít do batohu i dostatek pečiva, místní racci mají pořád hlad a právě děti tím zabavíte na celou dobu. Na prodejce plaveb narazíte všude v přístavech, ceny se pohybují už od 12 TL za zhruba hodinovou jízdu. Pokud se vám nechce absolvovat dlouhou jízdu, jeďte do Evropy či do Asie a zpět, svůj účel to splní:-)

Galatská věž


Nechte se vyvézt nahoru výtahem a užjte si výhled na Istanbul. Dětem bude určitě v hlavičkách šrotovat představa, jak Hezarfen Ahmet Çelebi někdy kolem roku 1630 přelétl vlastnoručně sestavenými křídly až do Uskudaru. Opět si můžete dát nahoře v kavárně čaj a pak se vydat na obhlídku okolí. 

Vstup: 25 TL
Otevírací doba: 09:00-20:30

Istanbulské akvárium


Asi není třeba popisovat, že?:-) Jestli fandíte podmořskému světu, neváhejte a běžte do akvária obhlédnout známé i neznámé druhy ryb.

Oficiální stránka: TADY
Vstup: Koukněte sem pro různé varianty vstupů.
Otevírací doba: všední dny - 10:00-19:00
Víkendy: 10:00-20:00

Muzem hraček Istanbul


Muzeum hraček bude bavit každého, velké i malé! Otevřeno bylo 23. dubna 2005, v den, kdy se slaví svátek dětí. Prohlédnout si můžete více než 4000 kusů starodávných hraček z různých koutů světa, třeba ty, se kterými si hrají děti eskymáků, děti z Keni, zobrazení 2. světové války za pomoci vojáčků a mnohem víc.

Oficiální stránka: TADY
Vstupné: 13 TL
Otevírací doba:
Út–Pá 9:30–18:00
So–Ne 9:30–19:00

Parky


V Istanbulu je několik parků, ve kterých se děti dosytosti vyblnou a vyběhají. Nechybí klasické houpačky, prolézačky, skluzavky,...

Některé z parků, které stojí za návštěvu:

Emirgan park
Ozgurluk park
Gulhane park
Yildiz park
Macka park

Istanbulská motýlí farma (Istanbul Kelebek Ciftligi)


Pamatujete si ještě, jak jste jako malí honili motýly? A vaše děti to určitě teď dělají taky, že? Když je vezmete na motýlí farmu, budou se cítit jako v ráji! Mohou nejen pozorovat, ale třeba se jim některý z motýlů usadí i na ruku nebo na hlavu. A ta radost bude k nezaplacení.

Web: http://www.istanbulkelebek.com/
Vstupné: Starší 15ti let - 25 TL, děti 3-14 let - 22,50 TL
Rodinné vstupné (2 dospělí a dvě děti 80 TL)
Otevírací doba: Každý den 10.00-18.00

Istanbulské delfinárium


Istanbulské delfinárium pobaví každého, kdo má rád mořské živočichy! Čekají na vás delfíni, mroži a dokonce i bílá velryba.

Začátky představení:
Každý den kromě pátku: 14:00 a 17:00
Pátek: 15:00
Vstupné: Koukněte ZDE pro informace o ceně včetně plavání s delfíny

VIALAND


Klasický zábavní park plný atrakcí, při kterých se vyblbnou jak děti, tak rodiče. Najdou se zde atrakce jak pro batolata, tak větší děti. Park je rozdělený do několika částí, například Adventure zone pro ty, kteří chtějí zažít pořádné dobrodružství nebo History Zone pro cestování v čase. Kdyby se mamce dělalo jen při pohledu na atrakce špatně, pošlete ji nakupovat do vedlejšího obchoďáku.

Jungle Istanbul


Džungle uprostřed Istanbulu? No jasně! 400 druhů zvířat se nemůže dočkat vaší návštěvy. Ryby, ptáci, pavouci, hadi, opice... Nebojíte se? Tak se vydejte zažít pořádné dobrodružství!

Webová adresa: ZDE
Vstupné: Děti 0-3 roky - zdarma
Děti 4-14 let - 20 TL
Dospělí - 20 TL
Otevírací doba: 10:00-20:00

Botanická zahrada Nezahat Gökyiğit 


Když jsme ještě bydleli v Istanbulu, jezdili jsme sem poměrně často. Ani ne tak proto, že by nás zajímaly všechny ty rostliny, ale proto, že v botanické zahradě je prostě klídek, což je v Istanbulu zvláštní jev. A to přitom zahrada leží v centru města. Opět nechybí hřiště, kde si děti můžou hrát, spousta zeleně zase láká k tomu, abyste si prostě lehli na trávu a nedělali vůbec nic. A klidně si s sebou vezměte věci na piknik!

V Istanbulu je jich víc, já myslím tuto: Tatlısu Mahallesi, 34758 Ataşehir/Ümraniye/Istanbul
Otevírací doba: 9:30-18:00
Vstup: Zdarma

Máte nějaké další tipy na to, kam vyrazit v Istanbulu s dětmi? Napište je pod článek do komentáře, třeba je někdo další využije!:-)

Mějte se hezky a užívejte si teplé počasí!

Bára INSTAGRAMZdroje některých fotek: 

http://www.tourmakerturkey.com/miniaturk-museum.html
https://www.istanbultouristpass.com/legoland-istanbul
https://www.tripadvisor.co.nz/LocationPhotoDirectLink-g293974-d549828-i137840830-Rahmi_M_Koc_Museum-Istanbul.html
https://www.getyourguide.com.tr/istanbul-l56/istanbul-aquarium-and-aqua-florya-shopping-mall-tour-t46792/?utm_force=0
https://www.weloveist.com/listing/istanbul-toy-museum
http://sehrincocukhali.com/mekanlar/acikhava-eglence/istanbul-kelebek-ciftligi
http://blog.crystaldmc.com/2015/09/08/istanbul-dolphinarium/
http://imturkey.com/en/vialand
http://www.okyanusakvaryum.com.tr/jungle-istanbul

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!