Jseš dobrovolník? Ještě ne?! Tak do toho!

by - července 01, 2018


Jako dobrovolník působím už řadu let a nepovažuju to za nic vyjímečnýho, naopak mi to přijde tak přirozená věc jako mytí rukou. Ne každý to tak ale vnímá, někdo se ohrazuje tím, že na to nemá čas, druhý zase, že nemá peníze. Myslím, že obojí můžu celkem snadno vyvrátit.

1) Nemáte čas? Já taky nejsem ta, která by se nudou kopala do zadnice. Ona taková dobrovolnická práce může zabrat třeba jen hodinu týdně, klidně méně, pokud budete chtít. Všechno se počítá.

2) Nemáte peníze? Já taky ne! Ale být dobrovolníkem nerovná se nutně být milionářem. Nevím nevím, kdybch jím byla, jestli by mě tak naplňovalo poslat někam pár stovek tisíc jako to, když přímo vím, co dělám a pro koho.

Podle webu dobrovolnik.cz se Češi svojí aktivitou řadí na osmou příčku v dobrovolnictví na celém světě, což je podle mě pecka. 

Nevíte, kam se vrtnout a kde dobrovolničit? Tady jsou moje zkušenosti:

Adopce dětí na dálku - To je moc hezká věc, měsíčně/jednou za tři měsíce posíláte peníze na vzdělání děti ze třetích zemí. Ty často pocházejí z rodin, které nejsou úplné, tatínek třeba umřel a maminka nemá peníze na uživení všech dětí, protože všichni víme, jak to tam s těmi platy je. Díky vám tak může jedno dítě dostudovat, jako zpětnou vazbu máte obrázky, fotky a dopisy. Sem tam můžete někdy něco poslat taky,  třeba právě dopis a nějaký malý dárek.


Doučování - Umíte něco? Pamatujete si rovnice ze školy, nebo víte, kde správně napsat čárku? Využijte to! Spousta neziskovek hledá lidi na dobrovolné doučování dětí ze sociálně slabších rodin.

Jednorázová pomoc - O tom, jak jsme rodině Syřanky Asli kupovali pračku, už jsem psala. Aby ne, vždyť jsme ji kupovaly s kamarádkou díky vám, čtenářům blogu. Můžete si o tom přečíst tady, tady a tady. Jednorázová pomoc pro rodinu v nouzi je bezesporu parádní věc. A může to být klidně vaše sousedka nebo matka samoživitelka z vedlejšího vchodu a nemusí jít jen o pračku. I věci, které už nenosíte vy nebo vaše děti, určitě někde udělají radost.

Pomoc online - Z Turecka nebyla moc příležitost se někde nějak aktivně účastnit, proto určitě nebyla náhoda, když jsem narazila na web umsemumtam.cz. Jde o projekt, kdy profesionálové, třeba grafici, copywriteři, překladatalé a další pomáhají neziskovkám s tím, co je zrovna potřeba. Například neziskovka potřebuje přeložit dokument, tak ho vystaví na internet, vy přijmete výzvu, přeložíte dokument a nedostanete za něj peníze, ale body. Přiznávám, že pro mě jsou motivací i ty body, kdo by se rád neposunovalv žebříčku nahoru, ale primárně je to skvělý v tom, že jste dobrovolník, aniž byste opustili počítač. Někdy může jít o větší věc, někdy menší, je to čistě o vás, pro co se rozhodnete.Spoustu nabídek najdete i na webu dobrovolnik.cz, kde si vyfiltrujete nabídky podle vašeho kraje, data nebo toho, co chcete dělat. Myslím, že pomáhat všude možně po světě je paráda, ale přece i u nás je spousta lidí, kteří tu pomoc ocení.

Já sama jsem si už dávno řekla, že každý měsíc udělám alespoň jednu věc pro někoho zadarmo v rámci dobrých skutků, většinou je to právě skrz web umsemumtam. Někdy ale navážu s neziskovkou dlouhodobější spolupráci a udělám pro ně něco i mimo web, třeba nafotím nějakou jejich akci.

Když jsme se vrátili do Brna, pár měsíců poté jsem viděla inzerát hledající dobrovolníky do seniorcenter. Začala jsem googlovat a hned poslala e-mail do Adry v Brně, že mám zájem nějakého stařečka obšťastňovat svojí návštěvou. Bylo nutné vyřídit nějaké papíry, lékař a podobně, projít školením a hurá na to. Spolu s koordinátorem z Adry a zaměstnancem z domova důchodců je pak vybraný senior, který k vám nejvíc pasuje, hledí se na záliby a vaše požadavky. Já chtěla spíš paní, nějakou pozitivně naladěnou a hlavně někoho upovídanýho. 

Poprvé jsme s Meryem navštívily paní Marušku teď ve středu. Koupily jsme zákusky, který nakonec nejedla, že na sladký není, ale nalila mi alespoň Luhačovickou pálenku:-) Povídaly jsme si dýl jak hodinu a půl a kdyby Meryem nezačala vykazovat známky znudění, klidně bych ještě zůstala. Paní Marušce je 85 a většinu života tráví v posteli. Říká, že ošetřovatelky nemají čas ji nachystat a vyvézt na zahradu, tak kouká na seriály. Ptala jsem se jí, co by ráda dělala a prý  by chtěla jít do Billy. Chápete to? Obyčejný obchod je sen seniora? Říkala, že nic nepotřebuje, ale že by se prostě šla ráda podívat. Tak jdeme příště do Billy, budeme hrát člověče a Maruška mě bude učist plést. Třeba upletu do Vánoc svetr. Všem z rodiny! A třeba i vám!

Když jsme odcházely, říkala, že se moc těší na příště. To já taky, paní Maruško. Prostě hodina a půl času týdně dokáže zázraky.

Být dobrovolníkem online je taky skvělý, ale nepřebije to zážitky z toho, když jste někde osobně. Zkuste se spojit s nějakou neziskovkou u vás v okolí, určitě se nějaká aktivita pro vás najde.

Třeba naše středeční návštěva brněnské ZOO s domovem důchodců byla dokonalá. Dvacet seniorů, dvacet dobrovolníků. Radost ze zvířat, z toho, že jsou venku, z toho, že změnili prostředí. Asi není potřeba dál nic dodávat. 

Jestli vám můžu něco doporučit, něco, čím smysluplně zaplnit volný čas - buďte dobrovolníky. Často to můžete dělat i s dětmi a nejen, že vy z toho budete mít skvělý pocit, ale hlavně, hlavně díky vám bude nějaký to srdce šťastný. 

Taky dobrovolničíte? Kde? Těším se na vaše komentáře!


You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!