Měsíc autorského čtení (čestný host Turecko) v praxi

by - července 16, 2018
Od 1. 4. do 4. 8. probíhá v několika městech (v Brně, Ostravě, Wroclawi, Košicích a Lvově) Měsíc autorského čtení. Všechny, koho alespoň trošku zajímá literatura nebo Turecko, srdečně lákám, protože je to správně investovaný čas a fakt to stojí za to. Jakože se Bára jmenuju.

Jak už název napovídá, jde o večer, kdy autor přečte kousek z knihy, kterou napsal, ať už jde o román, povídky nebo třeba poezii,... Já nevím, jak to máte s literaturou vy, ale sama hodně čtu a taky hodně poslouchám záznamy autorských čtení a slyšet někoho konečně fakt naživo jak čte to, co napsal, je podle mě pecka, asi jako kdyby vám Slash hrál na kytaru přímo v obýváku. Co si takhle během prázdnin připomenout Turecko nejen jako zemi krásných pláží a Modré mešity, ale taky jako zemi plnou autorů, kteří stojí za pozornost? Následují otázky z řad diváků. Právě tenhle zážitek mě posunul k tomu víc číst turecké autory, protože jsem je dost výrazně zanedbávala. A tak je čas to napravit. A myslím, že přesně o tomhle Měsíc autorského čtení je. Přimět diváky ke čtení nejen těch děsně známých autorů, než je Pamuk a Şafakale sáhnout i trochu jinam. A já jsem jedna z těch, kteří to udělají.

Ayşegül Çelik: Snyomořinapevniněbeztebe
Aysegul, můžu se s váma vyfotit?
Literární fanoušci Dana a Mahmut

A za to, že nám ukázali kousek ze své kultury, jim ukážeme my kousek té naší.
Nepředstavujete si přesně takhle někoho, kdo čte knížky?:-)
Dnes jsem se potkala s tureckou novinářkou Sibel Oral. Dělá doprovod svému muži, který se účastní právě MAČ. Sama napsala tři knížky a působí jako novinářka a literární kritička. Bylo to moc milý. Každá jsme s sebou měla dceru, ale stihly jsme probrat spoustu témat, třeba to, že nám oběma úplně nesedl styl psaní Paula Coelha, že Émile Zola to prostě uměl a že zavírání veřejných institucí jako jsou divadla nebo opery v Turecku jsou nesmysl. A další a další a další. A třeba i kvůli tomuhle má MAČ smysl.

Tak jestli máte čas, běžte do toho.

Mějte se hezky,

Bára

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!