Předsvatební zvyk kız isteme - žení se mi švagr

by - července 22, 2018

Jak už asi víte, vzala jsem si nejstaršího syna z rodiny a jsem první manželkou v rodině. Do minulého týdne jsem to nepovažovala za nějakou velkou výhodu. Ale když mi moje nastávající švagrová řekla, že pro mě bude vyvářet cokoliv, na co si vzpomenu, pochopila jsem, že mám výsadní postavení!:-) Můj nejmladší švagr se bude ženit. Byla jsem z toho dojatá. Z toho malýho holomka, kterej od bráchů žebral pět lir, bude ženich.

Jak je zcela zřejmé, svatba je v Turecku obrovskou událostí a obsahuje několik různých procedur včetně dodržování tradic a zvyků.

Úplně prvním krokem ke svatbě je tzv. "kız isteme" - kiz znamená dívka, isteme žádost. Ženich musí rodinu své nastávající ženy požádat o schůzku. Pokud rodina svolí, vydá se ženich s celou svou rodinou k nevěstě domů. Přítomnost rodiny (a to pozor, nejedná se jen o sourozence a rodiče, ale velmi často se přidávají i další sestřenice, bratranci, tety, strejdové... všichni) je důležitým zvykem, nehodí se, aby ženich přišel sám. Nevěstě obvykle přináší několik růží.To by ale nebylo Turecko, aby se hned přešlo k věci, takže se všichni pěkně usadí, popíjí čaj a tlachají o počasí či jiných věcech. Je neslušný, aby hned přišla na řadu otázka "Můžu si vzít vaši Ajšu?"

Když už dojdou témata k hovoru, je na čase přijít s tím zásadním: zeptat se, jestli to teda klapne. To by ale nešlo bez turecké kávy. Ale není to jen tak obyčejné kafe! Podle tradice se do něj přidává sůl, aby si nevěsta ženicha otestovala, jestli ji má rád a udělal by pro ni cokoliv, tedy i vypil tuto nevábně chutnající tekutinu. Některé nevěsty si ty svoje muže snů otestují ještě víc, jedna Milýho sestřenice do kafe přimíchala i pepř a mletou pálivou papriku. A můj švára je trochu vyčůranej a věděl, co ho čeká, tak své milované řekl, že má na papriku alergii, tak mu tam dala jenom skořici. Podle mě to není úplně fér, ale budiž. Aspoň je vidět, že ho miluje, já bych tam Milým přimíchala jalapenos, i když ho miluju taky.V některých rodinách se stále drží tradice, že rodina nevěsty na žádost o ruku odpoví "Potřebujeme čas, musíme si to promyslet." A tak se tyhle návštěvy klidně opakují i dvakrát. Švagr to s nastávající švagrovou sfoukli za jeden večer, není čas ztrácet čas.

Na řadu přišlo seznámení se s nastávající švagrovou, byť jen virtuální. Napsala jsem jí velice obsáhlou zprávu, že ji vítám do rodiny, že se na ni těším atd. Po pár vyměněných zprávách přišel čas na to zeptat se jí, jestli umí jako správná nevěsta uvařit rejži. Haha, strašná sranda, opět sranda nepochopena. Odpověď přišla vzápětí:

"Ano, rýži umím, ubalím vám i yaprak sarma, prý je máte ráda. Připravím vám cokoliv."

Švagři a nová nevěsta Bahar
Tak jsem poprvé pochopila, jaké to je, být první manželka v rodině. Jak největší corleonskej mafián, hodně respektovanej a takovej, ze kterýho mají všichni strach. Na jednu stranu mi to zase připomnělo, jak je krásný, že v sobě Turci neustále nosí ten respekt ke starším lidem, který u nás někdy postrádám. A na druhou stranu jsem se cítila až trapně, protože já si moc nepotrpím na nějaký oficiality. Takže jsem napsala druhou obsáhlou zprávu, že mě to moc těší, že si určitě ráda dám, ale ať mi hlavně nevyká a oslovuje mě normálně jménem, že se těším, až spolu půjdeme na čaj a budeme zaláskovaně koukat na turecký herce v televizi. Že vím, že turecká kultura to má asi postavený trochu jinak, ale že osobně nevidím rozdíl mezí první, druhou ani třetí nevěstou.

A od té doby si píšeme vesměs neustále a já se nemůžu dočkat, až tam pojedeme a poznám ji osobně. Navíc ráda fotí, takže je pořád co rozebírat. Jsem z ní nadšená:-) Mají rok do svatby, tak jsem začala držet pořádnou dietu, abych byla jako laňka!:-)

Hezkou neděli!

Bára


You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!