Dočteno: Domácnost bez odpadu

by - října 19, 2018

Tuším, že už jsem tady psala, že kolem sebe nesnáším spoustu věcí. Vadí mi lapače prachu, vadí mi věci, který nepoužívám, ale stejně jsou doma uskladněný. Velmi pravidelně dělám čistky a je to pro mě taky terapie - když mě něco vytočí, vytřídím třeba skříň a je mi líp. Zní to asi divně, ale každý má něco:-) 


Trochu s tím bojujeme, protože Milý zase potřebuje úplně všecko mít doma, i když to nenosí. Máme 1546465 hrnků a Milý si na každý čaj bere nový hrnek. Tak jsem dobu černý čaj nekupovala, aby nemohl špinit hrnky, ale dělal si kafe nebo bylinkový čaje:( Nechci spamovat o tom, jak je děsně důležitý bejt eko bio a nepoužívat brčka a nikdy v životě si nekoupit vodu v plastu, ale téma ekologie mě baví a i u nás je co zlepšovat:-)

Fakt jsem se upřímně těšila na knížku Domácnost bez odpadu, kterou jsem dostala na recenzi v rámci spolupráce s recenzním serverem Kukatko.cz, kam jsem začala dopisovat.

Knížka je už na první pohled jiná - je totiž kompostovatelná:-) Po jednom přečtění stále drží, uvidíme, jak na tom bude po čase, vazba nevypadá dvakrát super pevně.

Super je i příběh samotné autorky - představte si takovou tu silikonovou peroxidovou manželku s napíchanou pusou bohatého podnikatele z obrovského amerického domu. Takhle se autorka Bea Johnson popsala. A pak se měli stěhovat a zjistili, že je jim ta miliarda věcí úplně k ničemu. A tak to všechno začalo.

Podle mě to na chvíli skočilo trochu do extrému, protože Bea chtěla minimalizovat odpad natolik, že místo toaletního papíru sbírala mech:-) Pak si uvědomila, že to asi není potřeba řešit až tak strašně moc a na záchodě už zase fungují normálně:-)

Bea ovšem dokázala, v mých očích, téměř neuvěřitelné. Odpad celé jejich rodiny za celý rok se vejde do JEDNÉ ZAVAŘOVACÍ SKLENICE.

My s tím odpadem doma pořád trošku bojujeme. Milý, navyklý z Turecka nepít kohoutkovou vodu, nevěří ani té naší a pořád domů tahá další a další flašky z čistou neperlivou vodou. Máme filtrovací konvici, říkala jsem mu o kvalitě vody, ale proti gustu... V tom vidím největší problém. Vermikompostér se žížalama je na seznamu wishlistu, ale myslím, že si Milý poklepe na čelo.

Taky se přiznám, že jsem chtěla kandidovat za Stranu zelených. Ehm, vážně. Šlo mi o jediný - potřebovala jsem zavést do naší ulice popelnice na bioodpad. Napsala jsem jim, Strana Zelených mě neustále zvala na schůze, jenže já si během toho uvědomila, že bych byla spíš za blbečka, kdybych přišla na schůzi a řekla: "Dobrý den, já jsem Bára a chci prosím popelnice na bioodpad. Na shledanou." Tak jsem si to rozmyslela a teď před volbama byla ve volebním spotu paní, která říkala, že chce popelnice na bioodpad. To naštve, děcka.

V knížce jsou rady nejen k tomu, jak žít minimalisticky, ale i na to, jak si vyrobit domácí kosmetiku, jak recyklovat, jak nakupovat bezobalově a spoustu dalších věcí.

Za sebe musím vypíchnout i poznámku k českému překladu, kde jsou odkazy přímo pro nás, Čechy, kde co nakoupit, prodat, vyměnit...  

Někde jsem četla, že knížka je biblí všech zero waste maniaků. Úplně s tím nesouhlasím, podle mě jde prostě o soupis všech zero waste pravidel, tipů a pouček, kterými se lidi řídí už dobu, chybělo je jen sepsat do celku. Je super to mít všechno pěkně napsané pohromadě. Pro lidi nepolíbené v téhle oblasti to může být parádní nakopávka, jak něco změnit.

Za mě knížka určitě jo!:-)

Užívejte babí léto!

B.


You May Also Like

1 komentářů

  1. Já jsem dostala knihu letos k narozeninám a mohu taky velice dopoučit její četbu. Akorát je to k naštvání, že spousta lidí bere naši P L A N E T U zodpovědně a pak se najdou zároveň tací, kteří bez problému vyhazují mekáčové odpadky do toho malého kousku přírody, co tu máme. Přeji, ať je nás stále více, co zachraňujeme naši Zemi pro další generace!

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!