Turecké návštěvy jsou něco extra!

by - listopadu 25, 2018
Návštěvy jsou v Turecku událostí číslo jedna. Ve dne v noci, kdykoliv můžete přijít, bez ohlášení, hlavně přijďte, jinak se společensky znemožníte! Je potřeba však dodržovat několik pravidel. A jestli tápete, tak tady jsou.

1) Počátek

Jdete zrovna okolo domu Ayše? Paráda, stavte se na návštěvu! Nejdete zrovna okolo domu Ayše? Paráda, stavte se na návštěvu! V Turecku platí, že před návštěvou NIKDY nemůžete zavřít dveře. Ačkoliv je v ČR zvykem předem zavolat třeba pár dní předem a ohlásit se jako Návštěvníci, v TR je to jinak. Tam můžete přijít kdykoliv. Super je, že vždycky bude uvařený čerstvý čaj a něco k snědku. Takže až budete v Turecku a budete se ve 23:00 hodin nudit, neva, zavolejte na první číslo, které vás napadne a oni vás přijmou. A budou to myslet vážně a budou mít radost.

2) Něco na zub

Předtím, než se někam vydáte, byste ale měli koupit sušenky nebo jiné sladkosti. Míst, kde tak můžete udělat, je v Turecku na každým rohu hned několik. Na výběr máte ze sladkých sladkostí a slaných slaností, můžete to i namixovat. Řekněte, že chcete třeba kilo nebo dvě, zabalí vám to do krásné krabičky, převážou stužkou a pokud to po cestě nesníte, hostitel bude nadšený.

3) U dveří

Ve schvíli, kdy zazvoníte, Ayše bude pravděpodobně šůrovat byt. Neprotočí ale panenky a nebude naštvaná, že někdo zovní, protože Turci návštěvy prostě milujou. A až otevře dveře a uvidí vás v nich, bude se hlasitě radovat, jak je to skvělý, že jste konečně přišli, že zrovna vůůůbec nic nedělá a že máte jít rozhodně dál.

4) Papuče

"Canim, terlik al!" Zlato, hlavně si vem papuče! Papuče jsou totiž základ. V každé rodině jich v botníku najdete hned několik a mají využití nejen pro ohřátí nohou a uspokojení návštěv, ale naštvané matky je taky hází po svých zlobivých dětech. Někteří jedinci si dokonce nosí papuče z domů, kdyby na návštěvě už náhodou nějaká návštěva byla a na ně papuče nezbyly.

5) Kolínská

Hnedka po příchodu vám hostitel/ka podá kolínskou zvanou kolonya. Ta se používá jako dezinfekce, ve chvílích, kdy chcete někoho vzkřísit, pokud omdlel nebo právě jako uvítání pro hosty, aby se osvěžili po dlouhé cestě. Obsahuje alkohol, takže když jsem dělala průvodkyni, zažertovala jsem, že se můžou klidně napít a nějaký klient to fakt zkusil:-)

6) Bonbon

Pravděpodobně taky dostanete sladký bonbón, který má zaručit sladkou konverzaci.

5) A co si dáš?

"Ale nic prosím tě, my tě nebudeme zdržovat, hned půjdeme."
"Ale prosím tě, nech toho, naliju ti aspoň čaj."
"No tak dobře, jeden šálek si dám."6) Jak jde život?

"Tak jak se máš, Ayšo?"
"Ale tak dobře, Fatmo, co ti mám povídat. Umyla jsem po deváté v tomhle týdnu okna, 14x jsem vytřela podlahu, 157x uvařila čaj... Ale díky Alláhovi, že se máme dobře."
"Jojo, díky Alláhovi. A jak se má Huseyin?"
"Ale Fatmo, co ti mám povídat... pořád pracuje."
"No jo. A co Aylin, jak se má?"
"Aylin je pořád ve škole, bude z ní právnička, když Bůh dá."
"Kéž Bůh dá."

7) Tak my už teda půjdeme...

... po hodině: Tak my už teda fakt půjdeme.

...Ale prosim tě, vždyť tak hezky sedíme, co bys chodila?

... po další hodině: Tak my už tedy vážně půjdeme.

...Ale prosim tě, vždyť tak hezky sedíme, co bys chodila?

... po další hodině: Tak my už ale vážně fakt půjdeme.

...Ale prosim tě, vždyť tak hezky sedíme, co bys chodila?

8) Chvíli po půlnoci se opravdu zvedáte a OPRAVDU odcházíte.

A někdy to probíhá celé úplně jinak. 

Když je návštěva předem domluvená, stojí to za to. Turci se častou zvou na snídaně a na večeře a to je, panečku, hostina! Stůl narvaný k prasknutí, čaj teče proudem a vy nechápete, jak to všechno zvládnete sníst. Ale zvládnete. Když jsem v Turecku vařívala večeři, skoro vždycky jsem dělala něco navíc, protože jsem tušila, že se někdo může stavit. A dobře jsem udělala, protože se třeba zastavili tchánovci nebo nějací známí a je vrcholem drzosti nepozvat návštěvu ke stolu.


Pokud jste pozvaní na večeři, opět nezapomeňte vzít něco s sebou! Začne se polévkou, potom následuje hlavní chod a pravděpodobně několik salátů, nebude chybět mezze, na závěr kombinace něčeho sladkého a slaného, turecká káva či čaj. Po večeři se od stolu odeberete na gauč a budete pokračovat v pití čaje. V Milýho rodině to většinou fungovalo tak, že muži seděly v obýváku a pili čaj, my ženský jsme zůstaly v kuchyni, pomáhaly hostitelce uklízet nádobí a konverzovaly jsme, pomlouvaly všechno možný:-) Tohle rozdělení nemá nic společnýho s tím, že ženy nesmí sedět s muži, ale témata jsou prostě odlišná a koho by bavilo poslouchat chlapský tlachy.

Spousta rodin má taky místnosti, ve které je několik křesel či gaučů a slouží právě jako místnost pro návštěvy. Mí tchánovci jednu takovou místnost měli a my, rodina, jsme v ní nikdy neseděli jen tak, pouze v případech, že přišla návštěva.

Návštěvy v Turecku jsou dobrý, i když se mi kolikrát něchtělo a kolikrát mě i hodně obtěžovalo, když k nám někdo přišel bez ohlášení, na druhou stranu je super ta rodinná i přátelská pospolitost.

A co vy a návštěvy?:-)

Kalendář tureckých receptů na rok 2019 můžete koupit TADYYou May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!