Odpovědi na úplně základní věci o islámu

by - ledna 22, 2019

Fúha, ten islám, že? Je toho spousta, co nevím, ale ptám se! Jednou jsem dokonce navázala "přátelství" s imámem z antalyjské mešity, dokonce mi poslal nějaké knihy a korán. 


Knížky jsem četla, Korán ne. Jak to máme doma s islámem jsem psala tady, to jen tak pro osvěžení:-) Každopádně, myslím, že je toho strašně moc, co možná není jasný a co by jasný být mělo, tak jsem se rozhodla, že si z toho uděláme několikadílový seriál a zkusím vysvětlit pár věcí, který mě dřív strašně zajímaly a jsem ráda, že je vím, třeba jak se chovat v mešitě a podobně. Dneska začneme takovým tím obecným infem o islámu.

Co je to vůbec ta mešita?

Křesťané mají kostely, židé synagogy a muslimové mešity. Název mešita pochází z arabštiny a znamená "chrám". Mešita ale není jen místo určené k modlitbám, často se zde pořádají různé akce a mešity taky slouží jako místo pro socializaci.

Co je to islám?

Islám je náboženství, které v překladu znamená mír či bezpečnost. Jeho stoupenci jsou muslimové.

Vyznávají muslimové jiného Boha než my, křesťané?

Ne. Bůh je česky. God je anglicky. Alláh je arabsky. Babička mi říká Barborko, mamka Bájo a kamarádi Báro. A taky jsem pořád a ta samá. A stejně je to i s Bohem a Alláhem.

Kdo to byl Mohammed?

Ježíš není Bůh, ale Boží Prorok. Mohammed není Bůh, ale Boží Prorok. O Mohammedovi bylo už napsaných tolik knih, takže to shrnu do pár vět, ale víc o něm napíšu příště, protože myslim, že měl pestrej život, určitě ne takovej, jakej byste od Proroka čekali:-) Celé jeho jméno je Muhammad ibn Abdilláh ibn Abdilmuttalib. Jak říká Wikipedie: byl náboženský a politický vůdce a poslední prorok islámu, který je muslimy považován za poslední krok zjevování monoteistického náboženství, jehož dřívější verze byly učeny Abrahámem, Mojžíšem, Ježíšem a ostatními předcházejícími proroky. Většina nemuslimů ho obecně pokládá za zakladatele náboženství islámu.


Co je to Korán?

Korán je svatá kniha, jak naše Bible, která vznikla tak, že Mohamed měl zjevení. Zjevil se mu archanděl Gabriel, který mu vyřídil "vzkazy" od Alláha. Mohammed neuměl číst ani psát, ale všechno si pečlivě zapamatoval a přetlumočil písařům. A tak tu máme Korán. Poprvé byl přeložený v roce 1649 do Francouzštiny, no a pak už to jelo:-)

Co by měl splňovat správný muslim?

My máme desatero, muslimové mají 5 pilířů víry, kterými by se měli řídit.

1) Věřit pouze v Alláha a jeho Proroka, tedy Mohameda.
2) Alespoň jednou za život se vydat na svatou pouť do Mekky.
3) Během Ramadánu se od východu do západu slunce postit.
4) Dávat almužnu chudým.
5) Pětkrát denně se modlit.

Jak se člověk stane muslimem?

Tím, že vysloví tzv. šahádu, která zní: „AŠH-HADU ANLA ILÁHA ILLA-LLÁH WA AŠ-HADU ANNA MUHAMMADAN RASULU-LLÁH." V překladu to znamená, že: „Prohlašuji, že není boha kromě Alláha a prohlašuji, že Muhammad je poslem Alláha.“ Přesně takhle se stal muslimem i Láďík Zibura, když šel přes Turecko do Izraele. Prostě tu větu řekl během nějakýho sedánku s tureckými chlapci, kteří ho u sebe ubytovali.

Popírají muslimové existenci Ježíše, Panny Marie a dalších křesťanských postav?

Naopak! Vždyť třeba taková Meryem znamená v překladu Marie. Muslimové věří ve všechny Proroky, takže právě i v Ježíše. V Koránu je dokonce Marie zmíněba víckrát než v Novém zákoně!

Všichni arabové jsou muslimové

Ale kdepak. Islám je náboženství, ne rasa. I Čech nebo Američan může být muslim a i Arab může být křesťan. A že jich je! Pouze 20 % ze všech muslimů jsou arabové.

Může být někdy text Koránu zapomenut?

Nemůže, protože existuje islámské školy, kde se už malé děti učí Korán nazpaměť. To si teda neumím představit, nepamatuju si ani Milýho telefonní číslo a rodné číslo naší Meryem. 

Alláhova jména

Alláh má 99 jmen! Každé z nich má nějaký význam, třeba Al-Aziz je mocný, Al-Hafi ochránce a tak dále.

Nahoře, v tom modrým pruhu, je vypsaných všech 99 Aláhových jmen
Všichni muslimové jsou teroristi!


Nene, jenom ti, kteří bydlí v Evropě. Konkrétně v České republice. Kecám samozřejmě. Teroristi se odkazují na islám, na to, že pouze šíří dobrou myšlenku, ale ve skutečnosti samozřejmě dělají přesný opak. V islámu je jakékoliv násilí absolutně zakázáno.

Co znamená džihád?

Z našich médií se dozvídáme, že džihád je "zabíjení ve jménu Alláha" nebo-li "svatá válka." Jenže ono to tak vůbec není. Dobu jsem kamarádila s jednou holčinou z Bosny (později si vzala Turka a bydlí v Ankaře:), která byla praktikující muslimka a džihád mi vysvětlila následovně: Je to válka. Ale trošku jiná, než jak je nám to podsouváno. Když před muslimem třeba stojí pivo a on na něj má strašnou, ale fakt velkou chuť, tak v sobě bojuje. Dám si ho nebo nedám? Dyť bych zradil svoji víru! Svádí válku sám se sebou. Nebo ví, že musí jít uklízet. Jenže je línej a nechce se mu a přemlouvá se. A svádí sám se sebou boj. A tohle je ten džihád. To s tím pivem byla možná trošku hloupost, no, ale chápete ten princip, že?

Ženský nemají v islámu šanci na kvalitní život

Ajaj, řeknu to tchýni. Té tchýni, která nosí šátky jen na pohřby, té tchýni, která se velmi hlasitě ozve, když se jí něco nelíbí. Té tchýni, která musí mít poslední slovo a věřím tomu, že kdyby se jí můj tchán dotkl, tak mu zláme ruce.

Prorok Mohamed řekl, že "ti nejlepší z vás jsou ti, kteří se o své manželky hezky starají." Islám dokonce říká, že muž má povinnost se starat o ženy a peníze, které si žena vydělá, patří jen a jen jí. Doma to říkám pořád a neprochází mi to.

Vynucené svatby, vraždy ve jménu cti, polygamie, to všechno je v islámu zakázaný. To, že si to někdo vysvětluje jinak, už nemá s islámem nic společnýho. 

Ženy musí nosit burku

Burka není věc islámu, ale kultury, například té afghánské. V Turecku jsou burky třeba zakázané. 

Jak vypadá Alláh?

Hm, tak to nikdo neví a nikdy vědět nebude, stejně jako u nás Ježíšek. Zatímco v našich kostelech běžně vidíte různé křesťanské postavy, v mešitě neuvidíte nic, protože je přísně zakázáno náboženské postavy jakkoliv zobrazovat.

Muslim k muslimce sedá

Muži muslimové si mohou vzít za manželku křesťanku nebo židovku, protože to jsou také "lidé knihy". Islám už ale ženám muslimkám nepovoluje vzít si za muže někoho jiného než muslima. Ale znám několik případů, kdy si holky muslimky klidně vzaly křesťana nebo ateistu.

Milý není ani za mák nábožensky založený, Meryem není vedená ani jedním směrem, i když je fakt, že spolu chodíme hodně do kostela a tam si povídáme. Ale to je takový to dětský povídání:-) Nikdy bych nekonvertovala k islámu, ale i přesto si o něm ráda čtu a učím se nový věci. Líbí se mi, když vím, proč se lidi chovají tak a tak, proč dělají věci jinak. A děsně mě baví, jak je ten svět různorodej. 

Mějte se hezky, Bára

PS: Všechny fotky jsou moje a jestli mi je ukradnete, tak vás zažaluju a vysoudím na vás velký prachy.


You May Also Like

1 komentářů

  1. Tohle je pro mě dost velký téma poslední dobou. Už odmalička totiž nedokážu pochopit víru v boha. Nejsem absolutně schopná slepě následovat jednu cestu - jako to například dělá můj kamarád adventista, nebo můj bývalý přítel křesťan ... Prostě mi to nejde. Jsem otevřená všem možnostem. A pořád mi je vtloukáno, že pokud se nebudu modlit, nedostanu se do nebe. A já říkám, jestli nějaký bůh existuje /ano tu možnost nepopírám/ miluje všechny stejně a nikdo nebude souzen. No a pak jsem si našla Turka. V dnešní době kontrovezní věc - protože mi nikdo nevěří, že to neni terorista, islamista..A kdovíco ještě. Protože voni lžou! :)) .. No a tak první co jsem mu uvařila bylo vepřový. Vážně věřící není. Má na to stejný názor, jako já, z věřících obecně má špatný pocit. Ale naučila jsem se všechny slova typu eyvallah, insallah, estağfurullah, náboženský pozdravy. Pořád to používám A on ze mě šílí :D.. Nicméně mě to taky zajímá, učím se o tom, spolu o tom diskutujeme, srovnáváme, někdy brečíme smíchy u myšlenek - co se stane když půjdeme do pekla.. Ale věřit nedokážu. A chodila jsem dohromady jen s jedním věřícím. Mám na to svůj dost ofenzivní názor. Jsem ráda, že můj Turek je na tom stejně. Nezařadila bych se jako Ateista, ale nedokážu například - jako můj kamarád, popřít teorii evoluce s tím, že to je blbost a vědci odmítají uznat boha a tak je to všechno zmanipulované a jsme z Adama a Evy.. O.o

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!