Newroz - oslavy příchodu jara

by - března 05, 2019

Jsem milovnicí tradic, fakt mě to baví a myslím, že právě tradice jsou to, co dělá stát státem. Ať miluju Českou republiku nejvíc na světě, Turecko v těch tradicích prostě trošku vede. 
V Turecku jsme bydleli ve čtvrti, kde bylo spoustu Kurdů, kteří, jak je známo, jsou pyšní na svůj původ. A tak slaví a slaví a slaví. A jedním z jejich nejvýznamějších svátků je newroz - svátky jara. A protože jaro už konečně dorazilo i k nám do Brna, je ten správný čas na to si říct, co to NEWROZ je.

Newroz se vyslovuje přesně tak, jak se píše, takže si rozhodně neutrhnete ostudu:-) Jedině snad v Íránu se říká Nowruz. A v překladu znamená NOVÝ DEN. Ale pozor! Newroz není čistě kurdskou záležitostí, slaví se třeba v Íránu nebo v Ázerbajdžánu  jako oficiální svátek jako Nový rok, okolo 21. března, a v ten samý den slaví právě příchod jara

Za jeho původ mohou Peršané přiklánějící se k Zoroastrismu. V průběhu let se tyto oslavy proměnily v oslavy opěvující nejen příchod jara, ale i něčeho nového, stejně jako oslava toho, že jsou Kurdi právě Kurdy a aby si připomněli kurdskou politickou situaci. Proto je považována za nejdůležitější a nejvýznamnější svátek, který se slaví víc jak 3000 let! Jak vypadají oslavy svátku Newroz?

Velmi, velmi speciálně. Vaří se typická jídla, lidé se scházejí na veřejných prostranstvích, recitují se tématické básně, odpalují se ohňostroje, lidé tančí a zpívají, zapalují obrovské ohně, kupují si nové oblečení,...

U nás v Sancaktepe byl takový prostor, sloužící jako parkoviště, které bylo ale každý rok, ve stejné období večer využívané právě k oslavám Newrozu. Byla jsem se tam dívat skoro každý rok, protože to stálo za to. Postavilo se pódium, vystupovali kurdští hudebníci, lidé tančili a bavili se, jakoby žádné turecko-kurdské otázky neexistovaly, lidé skákali přes ohně, odpalovali ohňostroje, bylo to krásný. Všude na ulicích se prodávaly věci v kurdských barvách - červená, zelená, bílá a červená. Ale abych byla úplně upřímná - když se narodila Meryem, už jsme tam nechodili, protože se to vždycky zvrtlo v protest, který nebyl úplně bezpečný, tak jsme to raději poslouchali z bezpečí balkónu:-)V různých oblastech se slavnosti liší - v jižních a východních oblastech se například zapalují ohně, které symbolizují odchod "tmavého" období, zimy a příchod jara. Místa, kde se Newroz slaví, jsou Írák, Indie, Aghánistán, Tádžikistán nebo Uzbekistán a další. Během 13 dní po oslavě Newrozu se rodiny navštěvují a přichází i na hroby svých zesnulých příbuzných. A mají krásná předsevzetí - vyřešit konflikty z předchozího roku.

A to bychom nebyli v Turecku, odkud moje zkušenosti s Newroz pramení, aby se během svátků neuklízelo a nenakupovalo:-) Všechno musí být tip-ťop, začínají přece nové časy! Já to mám úplně stejně, však to znáte taky, jarní úklid, podzimní úklid, novoroční úklid... 

Ale pozor! Až do roku 2005 nemohli Kurdové v Turecku oslavovat Newroz veřejně! Samozřejmě to souviselo s politikou, stejně jako v Sýrii, kde bylo řečeno, že Newroz bude tolerovaný tak dlouho, dokud se nestane politickým protestem. A v roce 2008 byli zabití tři lidé policejními silami, takže je asi jasný, jak to všechno bylo.
A teď je konečně Newroz legální a my tak máme možnost oslavit jeden z nejhezčích svátků. Proto mě tohle soužití s Turkem baví. není Kurd, ale i tak jsem měla možnost poznat další kulturní odlišnost - příchod jara. 

A tak si dejme nakonec snad nejslavnější báseň mluvící  Newrozu. Autorem je Bashdar Pusho Ismaeel, který se snaží o poukázání na mír, spravedlnost a zvýšení povědomosti o tom, že lidé i kultury jsou prostě rozdílné a není vždycky nutné, aby kvůli tomu lidé trpěli:

Věčný plamen

Plamen Newrozu je navždy zářivý.
Mnozí se možná pokusili, ale nikdo z nich nedokázal ukrást naše srdce a hrdost.
Naše touha, naše snaha o svobodu nezná hranice.
Kdykoli se naši protivníci pokoušeli a popírali, vždy byl nalezen kurdský spasitel.
Necitlivě a krutě se snažili, ale krása našich duší byla jediným naším zločinem.
Dokonce i o tisíc let později bude věčný plamen našich mučedníků vždy svítit.
Jakmile je vyhlášen Nový den, jarní vánek zaznamená naše nové místo v čase.
Tak, jak jarní rovnodennost vzkvétá, nastává nové svítání a přichází nový věk.
Naše odhodlání neslábne, naše odvaha je božská, tato vášeň zůstává nadále vznešená.
Tak, jak hrdě prohlašujeme, že jsme svobodní, pro hrdost našich hrdinů vždy přežijeme.
Newruz kutlu olsun! Šťastný newruz!
Bára

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!