Tipy na výlety v Alanyi

by - června 18, 2019

A máme to skoro tady - léto! Lidi odjíždí na dovolenou mimo ČR, jiní si užívají českých luhů a hájů. A turecká prázdninová Mekka se otevírá všem turistům, kteří se rozhodli strávit dovolenou snad v nejznámější turecké destinaci - v Alanyi.Otevírám tudíž své mozkové buňky a vzpomínám na doby předtím, než jsem poznala Milého, na doby, kdy jsem zarytě tvrdila, že Turka bych teda ani za nic nechtěla a na doby, kdy by mě ani nenapadlo, že jednou budu s tím Tureckem pevně spjatá. Přináším vám své průvodcovské služby zdarma, snad se vám budou hodit.

Alanya není jen o nočním životě a plážích. Jsou tam i chlapi lačnící po evropských turistkách (holky na to bacha, neházím všechny do jednoho pytle, ale přečtěte si radši o Ahmedovi, jo?) a taky památky. I Alanya v sobě totiž ukrývá spoustu historických věcí, který stojí za to prozkoumat. Tak jdeme na to!

Trocha zeměpisného opáčka

Alanya (turisté, které jsem provázela, s oblibou říkali Análija), je obklopená pohořím Taurus a Středozemním mořem. Fakt pěkný! Není úplně jasně daný, kdy byla Alanya poprvé objevena, nicméně to bylo oblíbené místo pirátů. Po dlouhé historii získal město Seljuk Sultan Alaaddin Keykubat a město bylo pojmenované jako Alaiye. Začal stavět důležité budovy, hradby, zahrady a další věci, které přispěli k tomu, že se Alanya stala důležitým místem pro obchod. 

Potom měl Keykubat slabší období a neodolal náporům Mongolů, kteří ho dobyli a Keykubat o město přišel. V roce 1571 patřilo město ke Kypru, potom k městu Konya a nakonec, konečně, město spadlo pod nadvládu Antalye, jako je tomu dodnes. V roce 1935 přijel na návštěvu mocný Atatürk a podle nové abecedy přejmenoval město na Alanya. 

Historická místa

Hrad

Nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem Alanye je bezpochyby místní hrad pocházející ze 13. století. Když u něj budete stát, jasně si uvědomíte, že Alanya je mnohem víc než letní flirtování, ale že i tolik oblíbená Alanya v sobě ukrývá pořádný kus historie. Pamatuju si, jak jsme tam vždycky přijeli brzo ráno se skupinkou turistů a na místě byly připravené babičky, které prodávaly doma vyráběné náramky a další číčovinky. Většinou jsem byla první, kdo platil, takže vždycky vzaly mince a třískly s nima o stůl nebo o zem. Později mi bylo vysvětleno, že pokud tak udělají s penězi od prvního zákazníka, budou mít celý den štěstí.Samotný hrad má hradby dlouhé 6,5 kilometru, čítá 140 věží, 400 cisteren, nespočet vstupů a také muzeum datující Seljukovu vládu a kulturu v dané době. Hádejte, kdo nechal hrad postavit? No jasně, Keykubat. Nejvyšší místo od moře měří 250 metrů, dřív se tam nacházelo šest škol, tři sta domů, několik mešit nebo třeba lázně. V tomto místě dřív sídlily administrativní a obranné složky. Pokud byste šli dovnitř hradu, uvidíte, že se dodnes zachovaly dvě z cisteren a jsou ve velmi dobrém stavu. A v neposlední řadě hrad sloužil taky jako vězení. Vězňům třeba bylo řečeno, že je propustí, když dohodí kamenem z věže do moře. Jinak je zabijí. Co tipujete, jak to dopadlo? Nikdy nikdo do moře nedohodil, takže byli zabití. Jak? Prostě je z té věže hodili.

Jak se tam dostat?

Pěšky! Nasbíráte kroky a ještě si užijete skvělý výhledy. Vezměte si ale hodně vody, v tom pařáku to bude fuška. A jestli jako jó nemůžete, tak se nebojte, protože tam jezdí autobusy (z náměstí Hürriyet autobus číslo 4, cena kolem 2 TL, jezdí každou hodinu) nebo taxi (všude, pokud jedete z centra, nedávejte taxikářům víc jak 10 euro, existují na to oficiální ceny). Vstupné se platí pouze do vnitřní části hradu, zvenku je to zadara.

Z jedné strany uvidíte krásný alanyjský pláže, z druhé strany se můžete kochat nekonečným Středozemním mořem.

Kleopatřina plážA tohle je pecka, tímhle jsem byla okouzlená. Představte si, že na pláži, kde se teď zrovna koupete (nebo koupat budete), se kdysi koupala Kleopatra! Asi není divu - krásná voda, která je často kontrolována, jestli neobsahuje bakterie (to asi za Kleopatry nebylo, ae teď jo!) a heboučký písek. A teď pozor. Ten písek tam není jen tak! Kleopatra měla vztah s Marcem Antoniem (To zní skoro jak Mark Anthony, ten co má dvojčata s Jennifer Lopez, že?) No a aby ta podoba nebyla čistě náhodná, tak i Kleopatra měla s Antoniem dvojčata a pak ještě dítě navíc.  Marcus ji tak moc miloval, že jí věnoval celou pláž a heboučký písek nechal dovézt až z Afriky. Jak to s nima dopadlo a jak umřeli, to asi všichni víme. Jó, ani hebkej písek vám šťastnej důchod nezaručí.

Do Alanye prý přijede ročně 3,5 milionů turistů a 80 % z nich se koupe na Kleopatřině pláži. Kdyby kočka věděla, co způsobí...

Dim ÇayıJestli je podle mě v Alanyi něco skvělý, tak je to Dim Çayı. To místo fakt miluju. Sedíte v takový buňce na sedačkách, něco jako pergola, a pod váma je ledová řeka, která proudí z pohoří Taurus. Tohle místo hrálo v minulosti svoje prim v zemědělství, ale v současné době je to hlavně skvělým místem pro turisty a místní, kteří, jak jinak, tráví svůj čas tím, že grilují a užívají si prostě volno. Když jsme byli tenkrát na místě grilovat my, tak jsme si donesli jen maso a všechno ostatní nám půjčili. Skvělý! Kromě jídla se zabavíte i tím, že si půjdete zaplavat. Imunita, děcka! Rozhodně nedoporučuju jezdit do Dim Çay v neděli, kdy všichni Turci vyráží ven a je jich prostě všude plno. Na základně dolmuší (dolmušů? Jednou proběhla hádka mezi krajankama, jestli je dolmuš ženského nebo mužského rodu, já jsem za ženský) si vezměte autobus číslo 10 a jeďte až do zastávky Dim Dam. Tididam. Jak zvučné. Taxík vás z centra vyjde asi na 50 lir. 

Jeskyně Damlataş Jeskyně byla objevená úplně náhodou, během roku 1948 při těžebním odpalu ve zdějším povrchovém lomu. Kameny z toho získané měly být určeny pro výstavbu přístavu. Jenomže jak to bouchlo, tak se odkryla jeskyně a od tý doby je děsně vyhledávaná. Během druhé světové války se tady dokonce ukrývali vojáci a dokonce se tu uzdravili, protože dýchali zdejší vzduch. Boží. Jestli se chcete taky vyléčit, tak sem určitě zajeďte.

Několik vygooglovaných zajímavých faktů:

- Po celý rok se teplota drží kolem 23 stupňů Celsia
- Vlhkost dosahuje až 98 %. Bacha na foťáky!
- Ten, kdo má astma, prý pocítí úlevu po několika málo minutách pobytu v místnosti. Pokud tam pobývali déle, prý se astma zbavili úplně, vezměte si proto prosím stany a lančmíty v igelitkách Albert, prosím.

LoděništěZbytky loděniště jsou dnes už ruinou, základy byly položeny ve třetím století před naším letopočtem, ale do konečné podoby bylo dostavěno v roce 1226. Ze všeho nejdřív loděniště působilo jako místo, kde parkovaly lodě Seldžucké armády. A protože byla Alanya důležitým obchodním místem, tak tam taky parkovali ti, kteří přijeli něco pokoupit a prodat. Loděniště je pěkně schované pod hradem. 

Sapadere kaňónNěkdy se taky nazývá jako "Ukrytý ráj" a myslím, že je zcela jasný proč. Od Alanye je to trošku dál, cesta vám zabere asi hodinu cesty, ale rozhodně to stojí za to, krásná panenská příroda a všechny odstíny, který může voda mít, na jednom místě. Spoooustu let byl kaňón turistům ukrytý a věděli o něm jen místní, až se turecká vláda rozhodla, že místo zpřístupní, a tak ho můžete od roku 2008 navštívit i vy. Byly obnoveny továrny na výrobu hedvábí, nachystána plocha pro kempování návštěvníků, opravena byla i tradiční vesnice, která sídlí v těsné blízkosti. 

Sapadere kaňón je dlouhý asi 360 metrů a vysoký 400 metrů. Vznikl erozí vody, větru a ledu. Po cestě se koukejte kolem sebe, jestli vás baví kytky a ptáci, tak uvidíte spoustu druhů, který jste (asi) ještě nikdy neviděli. Moje mamka by si kousky škubala a pak je doma na okně zakořeňovala. No a vodopády, těch je tam hned několik. Nejdelší a nejkrásnější je na konci celé cesty, bývá u něj ale fronta na focení, tak vydržte, ten snímek stojí za to.

A že vám z toho vyhládlo? Ideální stav! Je tu totiž restaurace, kde vám nachystají místní delikatesy. Moc se mi líbí, že elektriku pro fungování restaurace si vyrábějí sami, přičemž využívají energii právě z proudící vody. 

Jeep SafariKdyž se podíváte na opačnou stranu, než je moře, uvidíte mohutné pohoří Taurus. A když se náhodou vydáte do hor, uvidíte, že lidi tam žijou nedotčení turismem. Já mám tyhle tradiční vesničky moc ráda, má to svoje kouzlo. Někde před domem prodávají vodu, někde šátky, někde náramky,... Jeep Safari je skvělým výletem, jak se do hor vydat. Zeptejte se svého delegáta, určitě má tento výlet v nabídce.

Na výlet pojedete Jeepem, což je samozřejmě výhoda. Nemá střechu, takže si můžete užít docela dobrodružnou jísdu, nechat vítr foukat do vašich vlasů a připadat si jako ve filmu. Nezapomeňte roztáhnout ruce a zakřičet si, vše povoleno!:-)

Když jsem byla na výletě já, ze všeho nejdřív jsme zastavili u velbloudů. AHA! A pak že v TR žádní nejsou! Jsou, jen je to součást atrakce, první zastávka je totiž na vyhlídce, kde máte celou Alanyi jako na dlani. Potom jedete dál (jestli vám bývá v autě blbě, tak bych moc nejezdila, řidiči budou dělat kraviny a schválně najíždět do děr a přejíždět přes různý kopečky), budete projíždět právě těmi vesničkami, až dojedete na místo, kde budete lesem jezdit sem a tam a užijete si divokou jízdu. Až budete mít žaludek dostatečně na vodě, je čas na oběd! My jsme zastavovali v takové až nomádské restauraci, která byla v ceně, dědečkové tam pili čaj ve stanu plném koberečků... Krásný to bylo, je mi moc líto, že jsem v té době ještě nefotila.

Pirátská loď


Pirátská loď je dobrej zážitek jak pro rodiče, tak pro děti. Jezdila jsem na ni při svém působení jak v Turecku, tak v Tunisku a všude to bylo fakt žádaný. Na palubě bývají chlapi převlečení za piráty, jsou připravený nějaký tanečky pro všechny věkové kategorie, z lodi uvidíte alanyjské pobřeží a nejlepší je na tom podle mě jídlo. Grilovaná ryba/kuře, salát a rýže. A jasně, že vám aji zastaví na koupání, skočte z nejvyššího bodu do moře! Slaná voda vám projede asi všema otvorama v těle, vysvlečou se vám plavky, ale stojí to za to:-)

Centrum města


Určitě se běžte podívat do centra města, jen tak se procházejte a kochejte se. Jak lidí bydlí, jaké mají zvyky,... A nezapomeňte zaskočit i na trh, který se v centru pravidelně pořádá, turecký trhy jsou prostě jeden z největších zážitků, který nesmíte minout. A nezapomeňte smlouvat! No a večer vyražte někam do klubu nebo na diskotéku, večer to tam totiž žije!

A kdybyste chtěli jet do Alanye stopem, tak koukněte na blog našich, když za mnou v roce 2010 přijeli:-)

Užívejte léto, mějte se hezky,

Bára
Fotky: http://i.hurimg.com/i/hdn/75/0x0/5b44b561537a0020d071f5b6.jpg
https://www.booking.com/hotel/tr/alanya-castle-stone-villa.en-gb.html
https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2018/08/22/thumbs_b_c_05edd4fbab87a753216cdaa0dfd22360.jpg?v=152347
https://www.flightnetwork.com/worlds-best-beaches/wp-content/uploads/2018/11/header-city-beach29.jpg
https://seyyahdefteri.com/alanya-dim-cayi-nerede-nasil-gidilir/
http://i.tmgrup.com.tr/dailysabah/2015/08/20/1440034241931.jpg
https://live.staticflickr.com/160/378127804_86d80e359d_b.jpg
http://www.alanya.com.tr/MesFiles/images/alanya-sapadere-kanyonu.jpg
https://reisholiday.com/wp-content/uploads/alanya_jeep_safari_turu___-2.jpg
https://www.tourmania.com/uploads/272_alanya_pirate_boat_2.jpg
http://www.goldcityhotel.com.tr/wp-content/uploads/2013/10/1157486204.jpg

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!