Co mám doma, kromě manžela, tureckého?

by - července 27, 2019Když si vezmete Turka, tak už s TÍM prostě žijete. Jasně, žijete s klukem, kterej je Turek a je skvělej a všechno a tři hodiny si geluje vlasy, ale taky prostě žijete s těma věcma okolo, jako je rodina a náboženství a další věci. A existují i věci, kterých se nezbavíte ani když se přestěhujete 2000 km daleko. Takže přináším turecký seznam toho, co mě obklupuje dnes a denně.

1) Čaj

No tak jako jasný, to by nebyl příspěvek bez čaje, že jo? Turci jsou prostě na čaj jak Češi na pivo, můj taťka, když byl u tchýně a ona mu nabídla čaj, tak jí řekl, že "Jasně, měl jsem jich od rána jen osm, dám si další!"


Naopak u nás jich musí být víc jak osm denně (+/-), čaj kupujeme z Orient shopu u České v Brně, ostatně jako skoro všechno ostatní.

S tím se pojí i další věc, kterou máme doma, a to je çaydanlık, neboli konvice na turecký čaj, která se nám nedávno rozbila, což ale koresponduje s tím, že Milý odjel s Máří do Innsbrucku za tetou, která prý çaydanlık pošle. Čekám kytičkovanej a těším se na něj!

2) Turecká káva

Já jsem docela mlíková, takže pro mě kafe jedině s litrem mlíka, ale turecký kafe je turecký kafe. Milýmu ho dělám docela pravidelně po práci a dám si ho s ním, ale to je jak když pijete panáka, na jeden dva nátahy, žádný extra vychutnáníčko. Pít panáky a turecký kafe na víckrát mi nedělá dobře.

A já si teda velice pravidelně dopřávám i fal, což je čtení budoucnosti.

               

4) Alláhovo oko

Hele jak už jsem psala v minulým příspěvku, já jsem trochu jeblá, ale já na to prostě trochu věřím, takže i doma máme pověšený Alláhovo oko. A když jsem to fotila, tak jsem zjistila, že tam máme pověšenýho i nějakýho slona, myslím, že mě to stálo tak jednu tureckou liru, což jsou asi čtyři koruny české. Každopádně nám to rozhodně přináší štěstí!


                  
5) Kolonya

                  
                 

Kolonya se používá převážně pro vítání hostů, kteří se potřebují osvěžit po dlouhé cestě k vám domů, případně pro vítaní muže při příchodu z práce (haha). Prostě to dejte každýmu, kdo přijde k vám domů, naleje si to na ruce a popatlá všude možně. Když si k tomu čuchnete, tak vám to docela protáhne nos, taky tím vydezinfikujte ránu každýmu, komu se něco stane. A nebuďte blbky jako já a nepatlejte si to na pipinu jako já kdysi dávno, přečíst si o tom můžete TADY. Jinak umřete. Fakt.

6) Jídlo!


Turecký jídlo u nás hraje prim. Jogurt, placky na borek, sumak jako nejlepší koření do salátů, ince bulgur na kisir nebo turecký sýr. To je jen malý výčet toho, co doma velmi běžně jíme. Skoro nikdy nechybí ani hovězí sucuk, tedy salám, který je prostě boží osmažený s vajíčky a s olivama černýma jako noc.  Taky tu míváme nar eksisi, tedy sirup do salátů z granátovýho jablka, tahini pastu a datlovou pastu, který mícháme dohromady a je to mc dobrý.

7) Kosmetika

Stokrát omílané téma - růžová voda, tu, kterou mi naši dovezli z Maroka, už jsem dobrala, takže jsem koupila 300 ml za 30 káčées opět v orient shopu.

Expigment - krém, který jsem si taky koupila v Turecku, protože je v EU zakázanej, což jako sice respektuju, ale je to jediný, co mi zabírá na pigmentový skvrny, vždycky, když vykoukne sluníčko, tak se mi udělá pigmentová skvrna nad horním rtem a vypadá to prostě hrozně. Po Expigmentu ta kůže občas mírně zarudne a vysuší se, takže je potřeba mazat i normálním krémem, ale už po dvou třech použitích ta skvrna prostě vybledne. Koupíte v lékárnách a stjí asi 20 TL.

Milý má kosmetiku hlavně od turecké kosmetické firmy Zozany Cosmetics, kteří prodávají turecké produkty, podívat se můžete na jejich e-shop TADY. Já jsem mívala taky, ale dobráno:-)

Láska!Já nejsem vůbec romantickej typ, jakože vůbec, ale tohle srdce je starý skoro devět let, přesně tu dobu, co jsme s Milým spolu. Přesně si pamatuju, jak jsem přišla do baru, kde pracoval a tohle mi se zamilovaným úsměvem podával. Mám to doma dodnes. Miluju a maluju. 

Co máte doma tureckýho vy? Co si nikdy nezapomenete dovézt?

Mějte se! Bára


You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!