Nestříhejte si nehty v noci aka turecké pověry!

by - července 23, 2019Jestli jste někdy byli v Turecku, tak jste se určitě setkali s nějakým typickým místním zvykem nebo pověrou. A právě pověry jsou tím, čemu se budu dnes věnovat, protože je jako dobrý je znát, minimálně tím oslníte tchýni. A to stojí za to.

Nazar

Nazar, někdy také nazar boncuğu je modré oko, který visí na každém rohu Turecka. Uvidíte ho fakt všude, v obchodech, zabudovaný ve fasádách domů, nade dveřmi, v obýváku... Děti ho dostávají při narození, nevěsty na svatbách... Turci totiž věří, že nazar umí pohlcovat negativní energii a chrání proti uhranutí a proti tzv. "ďáblovu oku". A až samovolně praskne, má odkonáno a je potřeba sehnat další. A není to tak těžký, na webu Smilargan najdete nejen spoustu orientálních, ale taky tureckých věcí, právě včetně moc hezkých doplňků s amuletem nazar. Mimochodem s Luckou ze Smilarganu jsem měla rozhovor na blogu, přečíst si ho můžete tady.


Klepání na dřevo

Stejně jako v ČR, i Turci klepou třikrát na dřevo, aby něco nezakřikli. 

"Jak se má teta?" 
"Jó, moc dobře, fakt se jí daří." 

Ťuk ťuk ťuk. Ještě k tomu občas dodají průpovídku "Aman nazar değmesin," což znamená něco jako "Ať tě neuhrane ďáblovo oko." Jednou jsme šly s Meryem v Istanbulu po ulici a zasekla se u nás jedna paní, které se Meryem očividně moc líbila, pořád s ní cukrovala a "No ty jsi hezká, ťuťuňuňu," až jí syn řekl "Anne, nazar değmesin." Takže "Mami, ať jí neuhrane ďáblovo oko." Jo, žádný přehnaný chválení. Já klepu všude neustále, vypadám trochu, jako bych měla Parkinsona, ale co už. Pověry jsou pověry.

Lití vody


Když se někdo vydává někam na cestu, zpravidla se za nimi lije voda, což má znamenat přání, aby se vrátili stejně tak hladce, jako plyne voda a aby jejich cesta byla bezchybná. 

Přiznání: Včera se Milý vydal s Meryem na cestu, tak jsem poprvé vodu vylila taky. Uááá, jsem úplně turecká holka!

Stříhání nehtů

Někteří Turci věří, že by si neměli stříhat nehty v noci, protože by to jim i jejich příbuzným mohlo přinést neštěstí, smutek a dokonce i smrt (Aman nazar değmesin!).

Přiznání není, já i Milý si nehty stříháme klíďo píďo v noci. Což se ale tímto okamžikem mění, protože jsem o téhle pověře nevěděla a tento příspěvěk na mým blogu mi změnil život! Teď jsem schválně psala švagrovi, jestli si stříhá nehty v noci, nejdřív se mě ptal, jestli jsem v pořádku, že mu najednou v 01:15 přijde zpráva: 

"Ahoj, stříháš si nehty v noci?" 

Ale pak napsal, že jen někdy, že Turci říkaj, že je to hřích. 

"No, proto píšu." 

"Slepá víra." 

"Jak jako slepá víra?" 

"No tak děti taky věří v Ježíška, kterej prostě neexistuje, stejně tak to mají i naši lidi, věřej v něco, co neexistuje."

"Ježíšek existuje."

"Jsi blbá. Kéž bych to nenapsal."

Takže tak.

Zvonění v uších

Pokud vám zvoní v levém uchu, znamená to, že vás právě někdo pěkně probírá a drbe za vašimi zády. A pokud jde o pravé ucho, tak o vás někdo mluví jedině dobře. 

Svědění rukou

Tady jde o něco podobného jako zvonění v uších. Pokud vás svědí levá ruka, znamená to, že brzo utratíte majlant. Svědění pravačky znamená pravý opak, hodně peněz získáte. Blbý je, že mě svědí furt všechno, jen ne pravačka.

Rozbité sklo

Když se najednou rozbije sklo, zrcadlo nebo třeba sklenička na čaj, měli byste to okamžitě odnést z bytu, protože ďáblovo oko bylo tak silné, že daný objekt rozbilo. Pokud byste střepy nechali doma, mohlo by vás postihnout neštěstí až na sedm let! Sedm let s ďáblovým okem. S Bradem by to šlo.

Zapínání knoflíků

Nikdy byste si neměli zapínat knoflíky, když proti někomu stojíte. Znamenalo by to totiž, že jste "uzavřeli" jeho příliv štěstí. 

Pravá strana

Určitě to znáte: "Tak hlavně pravou nohou!" To říkáme i u nás, já na to teda dost věřím, ale já jsem celkově docela pověrčivá. Podobně to mají i v Turecku. Turci tak do nového bytu nebo klidně do letadla vstupují nejdřív pravou nohou, aby se vyvarovali neštěstí. Muslimové taky věří v to, že když dělají dobré skutky, andělé jim na pravou ruku dělají čárky, kdežto na levačku se dělají čárky za skutky špatné. Proto si spoustu lidí nechává tetovat rukávy, aby ďáblové neměli šanci na čárky.

Dupání na nohy

Nevěsta během svatby často dupe ženichovi na nohu. A když na to náááhodou zapomene (nikdy nezapomene, je to Turkyně), tak na ni ostatní ženy volají "Ayağına bas" - "Šlápni mu na nohu!" Když totiž šlápne ženichovi na nohu nevěsta, bude doma vládnout ona. A když naopak, šéfovat bude chlap. A to nechcete. Na svatební psaníčka se koukněte TADY.


Turecká káva


O turecké kávě už jsem tu měla samostatný článek, koukněte tady. Říká se, že když si dáte tureckou kávu s někým dalším, vaše kamarádství potrvá minimálně čtyřicet let. Turecky Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardırA když kávu dopijete, klidně si nechte vyvěštit budoucnost. A i tohle musí Turci komentovat, takže jak s oblibou říká můj Milý: "Fala inanma, falsızde kalma." V českém překladu "Nevěř předpovědi, ale taky bez ní nezůstávej." Vezměte si z toho, co chcete, ty jejich řeči jsou stejně nevypočitatelný jak sami turečtí chlapi. Tureckou kávu si můžete koupit opět na webu Smilargan, tedy TADY.


Dvě stejná jména

Když potkáte dva lidi, kteří se jmenují stejně, klidně si stoupněte mězi ně a něco si přejte, protože se to jistojistě splní!

40

Turci věří, že číslo 40 je hodně dobrý a že když něco řekněte čtyřicetkrát, tak se to splní. Ale bacha, říkala jsem 40x "Chci potkat Colina Firtha" a nic.

Černá kočka

Klasika, znáte - když před váma přejde černá kočka, máte smůlu. A jak jsem říkala, jsem dost pověrčivá, takže se mi dokonce jednou stalo, že jsem šla na nějakou schůzku a ty vogo kočka černá. Tak jsem obcházela cestu jak nejvíc to šlo a na schůzku jsem přišla pozdě. A teď to musíš vysvětlit, proč jdeš pozdě a když vyrukuješ s černou kočkou, tak je to tak na poklepání na čelo.

Nepřekračuj dítě

Říká se totiž, že když přejdeš přes dítě, který leží na zemi, tak moc nevyroste a bude malý. Pojala jsem tudíž podezření, že mě mamka položila na Václavák, aby mě lidi překračovali nebo co.

Chleba

Vždycky jsem se děsně divila tomu, proč na tureckých plotech visí v igelitkách chleby. Myslela jsem si, že je to třeba pro chovatele slepic nebo tak, ale není. Když totiž položíte nebo odhodíte chleba na zem, znamená to neštěstí. A můj Milý říká, že je to i neúcta, vždyť chleba je Boží dar, takže když jdeme po ulici a na zemi leží kus chleba, Milý ho sebere a dá ho někam nad proveň pasu. Přijde mi to fakt hezký. Teď, zkraje mi to přišlo dost divný.

Tohle byl jen malý výčet toho, čemu Turci věří, o pověrách s dětmi si můžete přečíst tady a věřte tomu, že nekončím, protože těch pověr je asi milarda. Uf, že já jsem si radši nevzala Pištu Hufnágla:-)

Užívejte léto!

PS: Poslední dobou mi chodí docela dost e-mailů od mužů i žen, kteří jsou nějak spojení s Tureckem, jeden pán psal třeba to, že díky článku o Newrozu jeho kamarádi koukali, když vybalil nějaký věci o tom, že ví, proč se tak těší domů, další kočky píšou o letních láskách a další třeba o tom, jak našly lásku svýho života a že co a jak s papíry. Jsem děsně ráda za každý e-mail, který pošlete, fakt mě to těší, takže pište!

Nemám tu někoho, kdo teď poletí do Turecka? Můžete mi prosím kdyžtak napsat? Moc díky!

Bára


Žádný odkazy, který přidávám, nejsou sponzorovaný, web Smilargan mám ráda, proto na ně odkazuju:-)

Fotky jsou moje a jestli je ukradnete, tak vás zažaluju, hezký den!


You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!