Side - místo s krásnými plážemi i dávnou historií

by - července 03, 2019

Minule jsem psala o destinaci Alanya, teď přicházím s dalším tipem a s místy, která navštívit v Side.

Tak opět zkraje si to hned vyjasníme - stejně jako Alanya není Análya, ani Side není Sajd. To si nevymejšlim, to lidi fakt říkali. 

Side (vyslovujte Side, tak, jak čtete), je jedno z nejkrásnějších míst, který jsem kdy v Turecku viděla, a tak jsem ráda, že vám o něm můžu něco napsat.

Nevím, jak jste na tom vy, ale já si neumím představit týden nebo 10 dní na pláži. Proto mi přijde Side jako skvělá destinace pro dovolenou. Mísí se tu historie s plážemi a pořád je co dělat. 

1) Chrám Athény a Apolla


Zhruba v šestém století před naším letopočtem se v Side usadili Řekové, kteří zde, kromě prosperující kolonie, postavili také přístav. Už o století později ale začali obyvatelé město opouštět a nakonec zůstalo úplně opuštěné. To ale vůbec neva! Zůstala tu totiž krásná památka, přímo na špičce poloostrova městečka Side můžete vidět ruiny chrámů, které byly věnovány Athéně a Apollu. A víte co, ono vůbec nevadí, že nejsou kompletní, podle mě to naopak dodává tu skvělou atmosféru a romantiku. Fotky před chrámem jsou fakt nádherný, využijte především zlatou fotografickou hodinku, kdy zapadá slunce, a o bezva fotky máte postaráno. Ruiny jsou samozřejmě večer nasvícené, takže i večer je to boží. Takže ruku do ruky a hurá na procházku! 

2) Divadlo v Side


Divadlo v Side mohlo během starověku pojmout až 15.000 diváků, kteří se usadili do 49 řad. Asi to nebyla úplně dobrá volba, protože se několik podpůrných oblouků zhroutilo a vzalo s sebou i část hlediště, ale pořád se je na co dívat, třeba na zachovalé reliéfy. 

Hned za divadlem můžete vidět agoru, což je tržiště, kam chodili nakupovat římané. Jen si to představte - jste tam, kde to dřív pořádně žilo a představujete si, jak to tam dřív asi vypadalo. Já si tyhle okamžiky vždycky velice živě představuju. A kromě toho jsou kolem agory zbytky kruhového chrámu, který byl věnovaný bohyni Tyche, římské bohyni štěstí.  O agoře si ještě povíme trochu později.

3) Muzem v Side


Ačkoliv je muzeum v Side malé, nabízí vám, návštěvníkům, parádní sbírku, a i samotná budova je prostě okouzlující. Víte třeba o tom, že v pátém století sloužila budova jako lázně, ale teď je z ní muzem? Najdete zde hellenistické a římské sochařství.

4) Východní pláž


No jasně, já to chápu, že jste ze všech těch památek unavení a potřebujete se trošku zchladit. Proto přidávám další tip na to, kam se podívat, čímž je východní pláž. Ačkoliv je Side plné památek, také se tu dá poměrně parádně koupat. V okolí této pláže najdete spoustu restaurací a kaváren, kde se můžete osvěžit, abyste nabrali sílu do vodních sportů, které pláž nabízí.

5) Agora - shromaždiště


Opět se dostáváme k agoře. Agora znamená shromaždiště, tedy místo, kde se scházeli lidé.

Jak říká Wikipedie:

Agora (řecky αγορά, u Homéra lidové shromáždění a odtud i shromaždiště) znamená shromaždiště uprostřed starověkého města, kde se odehrával veřejný život. Původně jen volné místo, kde se konaly trhy (zejména dopoledne), ale hlavně shromáždiště svobodných občanů, nezbytná součást starověkých řeckých poleis - městských států. Zde se konaly veřejné bohoslužby, vojenská cvičení, vyhlašovala se rozhodnutí panovníka nebo rady. Později se kolem agory stavěly důležité veřejné budovy jako městská rada (búleutérion) a prytaneion, chrámy a v bohatých městech lázně, honosná sloupořadí (stoa), která poskytovala stín a chránila proti dešti.

Na východní straně stála původně dvoupatrová budova, která byla používaná jako knihovna, kousek odtud je stále zobrazena postava bohyně osudu Nemsis, která stojí ve sloupovém výklenku.

A pokud budete pokračovat dál, potkáte staré městské hradby, které minete a dostanete se až k bizanstkému biskupskému paláci, který zároveň sloužil jako křtitelnice. 

6) Manavgatské vodopády


A takže pozor, v době, kdy jsem působila jako průvodkyně, byl tohle můj ze všech nejvíc nejoblíbenější výlet. Vyjížděli jsme z Alanye, nabírali lidi a já jim povídala o Turecku. Jsem si tudíž 100% jistá, že i vaše cestovka bude tenhle výlet nabízet. 

Autobusem jsme dojeli k lodi, kde nás nabrali a vyjelo se. Na lodi podávali pití a po cestě jsme mohli vidět želvy. Byly živý, i když kolikrát se spekulovalo o tom, jestli to nejsou nastrčený sochy. Přísáhám na holej pupek, že nebyly, že tam želvy fakt jsou. Živý. Potom jsme jeli dál, až jsme zastavili na pláži, kde starší ženy, oslovujte je turecky teyze /tejze/ dělaly gözleme /řekněte gozleme, já nevím, jak to blbý o s tečkama nahoře přepsat/. Moučný placky s bramborama, se sýrem nebo s bramborama. Já fandím bramborám, miluju to! No a až si naprásknete pupek, vydejte se koupat na pláž, fakt neváhejte, osvěžíte se. Pamatuju si, jak mi vždycky dali do ruky skútr, ať jako nalákám klienty, ať si ho půjčí. Tak jsem jezdila jak drak a oni mi potom říkali, ať jezdím pomaleji. Tak ať mě nevytáčí ale. Mám jezdit, tak jezdím. Vyzkoušejte prostě vodní sporty, které tam nabízí. 

No a zhruba po hodině a půl se začne na lodi podávat jídlo. Grilovaná ryba nebo kuře, salátek a bageta. Boží, fakt se nadlábnete. 

A pak už konečně následují vodopády v Manavgatu. Hele nečekejte Niagáru. 

Teskně hučí Niagara, teskně hučí do noci,
komu vášeň v srdci hárá,

tomu není pomoci,
komu vášeň v srdci hárá,
tomu není pomoci.Ale i tak je to hezký, takový malý vodopádky, okolo určitě uvidíte turky, kteří zde tráví volný čas, tedy dělají pinik = grilují maso. Bývá tu docela plno, takže jestli můžete, zvolte raději den během týdne než o víkendu, kdy je fakt narváno. Okolo je spousta restaurací a kaváren, kde si můžete dát něco moc dobrého nebo ověžujícího na pití a jídlo. 

Manavgatské vodopády proudí z pohoří Taurus, takže jsou docela studené, ale nebojte, vlezla jsem tam já, vlezete tam i vy. 

7)  Köprülü CanyonTenhle kaňón je poměrně daleko od Side, ale zase vím, že ho vaše cestovka bude nabízet a ten zážitek za to stojí. Neváhejte a využijte toho. Köprülü řeka je studená jako blázen, ale na rafty je jako dělaná. A jestli to neumíte, vůbec neva, i začátečníci si výlet užijí. Cesta je skvělá, potkáte kozy na skále (dodnes jsem nepochopila, jak se tam drží), když budete chtít, skočíte si do ledové řeky ze skokánku a když ne, tak se prostě projedete na raftu. A zkušení průvodci se vám postarají o zábavu. A to okolí je prostě boží.

8) PřístavVečer není nálada na animátory? Neva! Naopak si udělejte pohodový večer a vydejte se do přístavu. Na lodě se můžete dívat z mnoha restaurací a barů, které jsou snad na každém rohu. A nezapomeňte si dát turecký čaj, kávu nebo raki!

A určitě, určitě si dejte aspoň jednou granátové jablko, což je symbol Side!

Hezké léto!

B.

Použité obrázky:

https://turkisharchaeonews.net/sites/tan/files/pictures/objects/ancient-temples-and-byzantine-basilica-side/apollo_5.jpg

https://www.alaturka.info/images/turkey/turkish_riviera/theater_von_side.jpg

https://i1.trekearth.com/photos/31846/side_turkey.jpg

https://live.staticflickr.com/5556/14597432050_ce413d2b91_b.jpg

https://i.ytimg.com/vi/TKLfCuBMShM/maxresdefault.jpg

http://alanyaantalya.com/wp-content/uploads/2019/01/manavgat-watarfall.jpg

http://mithratravel.com/wp-content/uploads/2018/02/koprulu-kanyon.jpg

https://content.tui.co.uk/adamtui/2016_9/21_11/404f135f-07a3-40d0-9159-a68800bb8b25/TUR_SID_F085WebOriginalCompressed.jpg?i10c=img.resize(width:658);img.crop(width:658%2Cheight:370)You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!