Kurban Bayrami - svátek obětování

by - srpna 11, 2019

V Turecku je dnes velký den. Začal Kurban bayrami, svátek obětování. Tak znovu postuji článek o tom, proč a jak se slaví.

Jak to všechno začalo?

Abrahám, arabsky Ibrahim, je považovaný za vzora "Božího muže", protože byl oddaným věřícím a svého Boha miloval tak moc, že byl ochoten mu obětovat syna.

Když bylo Abrahámovi 75 let, Bůh ho vyzval, aby se přesunul do země Kanaan, která bude patřit jeho potomkům. Protože byl Ibrahim opravdu zbožný, Bůh mu pomohl k úspěchu a bohatství. Jedno mu však ke štěstí chybělo. Se svojí manželkou, která byla zároveň jeho nevlastní sestrou, neměli děti. Proto, když bylo Abrahámovi 86 let, zplodil se služkou své ženy syna. A když dosáhl 90 let, zplodil syna i se svojí manželkou. Pojmenovali ho Izák.

Když dosáhl Abrahám 100 let, Bůh mu poručil, aby syna obětoval na znamení naprosté oddanosti Bohu. Abrahám nechápal smysl tohoto úkolu, ale Bůh je Bůh, proto vzal syna na kopec. Už už se chystal, že synovi podřízne hrdlo, když ho anděl zarazil, pochválil ho za jeho oddanost a namísto syna zabil Abrahám berana, kterého mu Bůh seslal. A od té doby se mezi muslimy slaví tento svátek, svátek obětování, turecky Kurban Bayrami.

Svátek obětování v praxi

V praxi to vypadá tak, že rodiny, které obětují, zakoupí zvíře, většinou ovci nebo krávu. Prodejní místa jsou téměř kdekoliv. Přijdete, vyberete si zvíře a buď ho odvedete živé, nebo mrtvé. Milého strýček si například koupil ovci a sám ji zabil, vykuchal i naporcoval. Další možnosti je, že to za vás udělá řezník, vy si jenom zvíře vyberete, což je samozřejmě i finančně náročnější.

Oběť se sváže, vykope se díra, aby měla kam odtékat krev a nad tou se podřízne hrdlo. Předtím následuje krátka modlitba. Kůže se stáhne a odevzdá, prý vládě, pravěpodobně proto je koupě kožených výrobků v Turecku tak výhodná a cestovní kanceláře své klienty v rámci fakultativních výletů posílají do obchodů "s kůží".

Vnitřnosti se zakopou do země. Maso se rozdělí, část přijde mezi rodinu, chudé a část se dá sousedům.

Když jsme bydleli v Turecku, vždycky jsme dostali masa požehnaně. Jen jednou jsem před Milého tetou neuctivě řekla, že kozí maso smrdí a od té doby mi žádné maso nedala. Ptala jsem se také, zda maso nemůže být něčím nakažené, ale prý jsou zvířata před porážkou kontrolována veterinářem.

Kurban Bayrami bych přirovnala k českým Vánocům. Rodiny šílí, nakupují ve velkém a gruntují byt. Dva dny před svátky jsem stála na balkoně a asi pět mých sousedek mylo okna. "Musíš se přizpůsobit, zapadnout!" říkal mi můj vnitřní hlas, proto jsem den strávila drhnutím bytu a nakupováním.

Hlavně nakoupit!

Samotný nákup pro mě byl zážitkem. Přišlo mi, že se celý Istanbul rozhodl nakoupit právě u nás ve čtvrti, všichni se tlačili a strkali jeden přes druhého. Na ulici stánky s oblečením, protože nepsané pravidlo kurban bayramu je, že všichni musí být nově oblečení. Všude se taky dají koupit bonbony, neboť se "koledníkům" dávají právě sladkosti. Jak mi Milý říkal, doba je zlá a děti jsou otrlejší, nad bonbony ohrnují nos a chtějí prachy:-)
Ten nákup bonbonů se mi ale líbil. Zastavila jsem se u pána, který měl na výběr asi z dvaceti druhů a začala jsem ochutnávat. Koupila jsem kilo, pak ještě baklavu, nějaké pití a svátky mohly začít.

První den se jde ke starším, například k rodičům. Přivítat se, starším políbit ruku a pak si ji přiložit na čelo na výraz úcty, políbení na obě tváře. Pak se posadíte a hostitel vám nabídne bonbon a tekutinu zvanou "kolonya," kterou si nalijete na ruce a popatláte si tím obličej, takové osvěžení. Kolonya se prodává s různým aroma, nejčastější je asi citronová, dále jsem viděla s vůní pomerančů, růží,... Mladší navíc jako "výslužku" dostanou nějakou korunu na přilepšenou. Ještě, že jsem mladice.
A pak už se podává čaj a zmíněná baklava. Během Bayramu se taky dávají dárky, většinou oblečení.Rodiny se navštěvují, první den se jde k rodičům, druhý den ke zbytku rodiny a třetí den návštěvy chodí k vám. Navíc bývá o polovinu slevněné jízdné, což je fajn, ale na druhou stranu dostat se do autobusu je fuška.


Jednu dobu jsem přemýšlela, jak kurban bayrami vysvětlit Máří. Rozlouskla to prodavačka dnes ráno. Zapovídaly jsme se a svěřila jsem se jí se svým trápením. "No tak jí řekneš, že kdyby se neřezala zvířata, řezaly by se děti (viz vznik bayramu:)


Během bayramu jsou zakázané veškeré války (nevím nevím, raději to neřešit,v večerních zprávách to tak nevypadalo) a celkově jde o svátky míru, myslí se víc na druhé, odpouští se hříchy a nesrovnalosti. Takže bych si strašně přála, aby se v tomhle duchu nesl celý rok. A taky ten další a další a další.

Mějte se báječně!

Bára

You May Also Like

2 komentářů

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Baro,
   tak buchta jako buchta nevypada, ale chapu, ze nelze neodmitnout. Tchyne jsou tchyne. Jak turecke tak ceske.

   Vymazat

Děkuji za komentář! Hezký den!