Recept na patatesli börek, bramborovou pochoutku k čaji

by - srpna 07, 2019


No na to, jak jsem skoro týden váhala, jestli sem ten příspěvek o sprosťárničkách dát, tak to mělo teda fakt úspěch. Styďte se!:-)

Nicméně odlehčíme a jdeme jíst! Dneska přináším recept na borek s bramborovou náplní. Fotky tu mám uložené už rok, od té doby, co tu se mnou kuchtila tchýně Saadet. Saadet znamená štěstí, ona se tak nejmenuje, ale odjakživa jí tak všichni říkají. Štěstěnka naše:-)

Börek je lahoda a najdete ho na každém rohu, v každé rodině a dokonce i mimo Turecko. Zase v tom mají prsty ti Otomané a jejich migrace. Takže borek najdete nejen v Turecku, ale klidně i v Albánii, Chorvatsku, Bulharsku nebo třeba v Brně na Masaryčce. Základ je vždycky stejný - yufka, neboli filo těsto, naplněné nějakou lahodou, třeba špenátem, sýrem nebo bramborama. A právě to miluju nejvíc - borek s bramborem. 

Takže buyrun!

Nezbytnosti:

·         filo těsto (Koupíte v Makru, případně v orientálních potravinách)
·         4 uvařené, oloupané brambory
·         2 vejce
·         máslo
·         250 g rozmačkaného sýru feta
·         ½ hrnku najemno nakrájené petržele
·         lžíce zahuštěného rajčatového protlaku
·         sůl
·         pepř
·         žloutek na potření

·         sezam na posypání

Postup:

1. Uvařte brambory, oloupejte je a rozmačkejte.


2) Přidejte protlak, máslo, koření a nadrobno nakrájenou cibuli, vajíčka a všechno pořádně zamíchejte. Přidejte nastrouhaný sýr a znovu promíchejte.3. Vezměte filo těsto, rozprostřete ho na plech, trochu pomačkejte, viz foto, nevím proč, řekla to Štěstěnka, tak to udělejte. A rovnoměrně rozprostřete směs z brambor.
4. Zamotejte těsto do tvaru tunelu (ehm, to se asi v gastro světě neříká) a dělejte tak s dalšími pláty yufky, dokud budete mít náplň a místo na plechu. Potřete rozšlehaným vajíčkem a posypte sezamem.
5. Dejte do trouby a pečte na 180 stupňů, dokud nebude těsto zlatavé a voňavé.


A nezapomeňte si k tomu udělat čaj!

Mějte se skvěle!

Bára

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!