Víte, jak se obléct do mešity a k čemu slouží její vybavení?

by - září 05, 2019


Dobrý den celý den,

dnes jsme vyhráli nad Turky v basketu, haha, jsme nejlepší a Turci zase utřeli! A taky Erdogan zase vyhrožuje "vypuštěním" uprchlíků do Evropy, tož je čas na příspěvek o tom, jak se chovat v mešitě a co je co, ať víte, až si nás kolonizují:-) Vítám příznivce trapného humoru, ostatní ať prominou.

Mešity vnímám zcela pozitivně, mám je moc ráda, jen tak sedět a pozorovat lidi, kteří tam chodí... Vždycky jsem říkala a stojím si za tím, že když sedím v mešitě, mám pocit, že kdyby venku byla válka, uvnitř se nic nestane. Stejně to mám ale taky v kostelech, já jsem na tyhle svatostánky asi nějaká ujetá:-) 

Mešity ale neslouží jen k modlitbám, spoustu lidí tam chodit jen tak sedět, rozjímat nebo studovat korán. Občas je ale oříšek se vyznat v tom, na co koukat a co nosit a co můžete a nemůžete, tak si to tady trošku shrneme.

Když padnou mi na rety (minarety?) 

Tak jo, stojíte před mešitou. Velká budova s nějakými podivnými sloupy po stranách, nene, to nejsou vyhlídkový věže ani místo, kde hlídají stráže a čekají na nevěřící, jde o tzv. minarety. Svolává se z nich k modlitbě, takže je třeba, aby byly pořádně vysoké, aby je slyšeli až za hory a za doly. Minaret znamená v překladu z arabštiny "maják" nebo "světlo".


A kdo to všechno svolává? No žádnej Tarkan to není, jde o tzv. muezziny. Ve většině případů dodnes svolávají stále živě, ale někdy se můžete setkat i se svoláváním nahraným. Mně to vždycky v Turecku hrozně šrotovalo v hlavě, jestli je to živě nebo ne, takže mě potěšilo, když muezzin zrovna funěl, takže jsem poznala, že tam fakt stojí.

Minaretská NEJ:

- Nejstarší minaret na světě má mešita v Kairouanu, velmi posvátném tuniském městě.
- Nejvyšší minaret najdeme v Maroku, konkrétně v Casablance, který má neuvěřitelných 210 metrů.
- Nejvíc minaretů má samozřejmě ta v Mecce, posvátném místě muslimů, a to celkem 10!
- Ani jedna z českých mešit žádné minarety nemá.Minarety obvykle vycházejí přímo z mešity, ale všimli jste si někdy, že turecká Haghia Sophia má minarety postavené vedle?

Zůstaňme ještě v její blízkosti - jen přes náměstíčko naproti, u Modré mešity. Ačkoliv mívají mešity obvykle jeden, dva nebo čtyři minarety, Modrá mešita jich má šest. Traduje se drb, že šlo o nedorozumění. Sultán prý totiž říkal svému architektovi, že má minarety udělat zlaté (turecky altin), jenže architekt asi nerozuměl, proto jich udělal šest (turecky alti). A bylo.

Klenba

Když se v mešitě podíváte nahoru, uvidíte, že mají většinou kopulovité klenby. Odpověď na otázku "proč" je docela jednoduchá: značí totiž nebeskou klenbu.Očista

Dál můžete venku vidět jakási umyvadýlka, u kterých se muži myjí. Téhle očistě se říká "wudu". Když je mešita malá a nemá prostor na umyvadýlka venku, muži se prostě myjí na toaletách. Je totiž potřeba, aby každý, kdo se přijde do mešity pomodlit, byl čistý. Ženy se myjí doma, ale muži často chodí do mešity třeba z práce, takže se umyjí až na místě k tomu určeném.

Nejdřív si tedy umyjí ruce. Začíná se pravou rukou, třikrát, potom se přejde k levé, také třikrát. Přecházíme výše. Muslimové si třikrát vypláchnou pusu, potom třikrát vdechnou vodu do nosu, potom si třikrát umyjí celý obličej, od čela po bradu, uši nevyjímaje. A na řadě je zápěstí. Opět se začíná pravačkou - od dlaní až po lokty, třikrát, potom to samé s levačkou. Když už jsou vlhké ruce, od čela se jimi přejede přes vlasy. To teda bych chtěla vidět Milýho, jak tohle dělá, protože by si zničil účes. A rituál zakončíme na nohách, opět začneme pravačkou, omyjeme celá chodidla až ke kotníkům a opakujeme s levou nohou.Co na sebe?

Tak a můžeme dovnitř. Ale pozor, než vejdete, tak se vyzujte, abyste neposkvrnili svaté území, muslimové totiž věří, že mešita je Božím domovem. Někde si dáte boty do pytlíku a vezmete je s sebou, někde jsou na to určené skříňky.

Ženy musí mít zakryté vlasy šátkem, taktéž přikrytá ramena a kolena. Jestli jste ale uprostřed léta a na sobě máte kraťasy a tílko, nevadí, v každé mešitě jsou k dispozici šátky a oblečení, které vám všechno zakryje.


Já s Luckou Radovou z blogu luckycesta.cz v Modré mešitě

To samý platí i pro chlapy, není úplně dobrý jít v kraťasech a tílku, takže na to pozor.

Ticho tam!

Lidi se chodí do mešity převážně modlit a co si budeme povídat, nikdo nechce být během modlitby rušený, takže nemluvte příliš hlasitě, nesmějte se a vypněte si mobily. O hlučných dětech nemluvě.Focení

Z pozice fanouška focení je mi jasný, že mešita je něco, co prostě fotit musíte. A ten chlap, který se zrovna modlí, je pro snímek jako dělaný. Dávejte si teda jenom pozor na to, aby to nebylo příliš okatý a abyste ho nerušili.

Docela hezky a do detailů mají popsaná pravidla  TADY.


K čemu co v mešitě slouží?

Tak jo, dost bylo toho, jak se chovat, je čas přejít na popis toho, co je v mešitě co.

V islámu je zakázáno zobrazování bytostí, takže jestli u nás v kostelech uvidíte anděly a Ježíše a Panenku Marii, v mešitách se ničeho takového nedočkáte. I tak vás ale, podle mě, výzdoba mešit prostě uchvátí - geometrie nebo krásné mozaiky, údivem vám spadne pusa, podle mě je to Boží (teď jsem byla s Máří na prohlídce kostela a ve věži mi uteklo: "Ježíš to je Boží." A pan průvodce říkal, že Boží říkat můžu, že to je to správný slovo, ale Ježíši říkat nemůžu).Na zdech pak většinou najdete různé arabské nápisy, to bývají úryvky z Koránu. V již zmíněné Modré mešitě najdete na stropě (a věřím, že i jinde, Milý říká, že ne, zeptejte se prosím známých a dejte mi vědět) různé nápisy, psané dokolečka v arabštině, konkrétně v Modré mešitě jde o 99 jmen Alláha. Alláh má totiž 99 jmen, například Vševědoucí, Největší, Jediný... Moc hezký přehled všech jmen napsaných jak v arabštině, tak v angličtině, najdete třeba TADY

Určitě víte, že se v mešitě nemodlí každý jiným směrem, ale každý následuje tzv. mihráb, tedy výklenek ve zdi. Ten značí, kterým směrem je Mecca. Po celém světě, v každém městě a v každé mešitě je výklenek vždycky směrem k Mecce. 


Hned napravo vedle uvidíte tzv. minbar. Ne minibar, minbar, ty jo, vy fakt myslíte na blbosti! Je vyvýšený, a to proto, že se na jeho vrcholek vždycky usadí imám a v pátek vede bohoslužby. Tak, jako u nás v křesťanství je svatým dnem neděle, v islámu je to pátek. No a z toho minbaru je imám dobře slyšet a vidět, tak proto. 

Muži a ženy

V každé mešitě se žena modlí na jiném místě než muž, vždycky je to někde za muži. A rozhodně to nechápejte špatně, určitě to není proto, že by ženy byly něco míň než muži. Je to zcela pochopitelné. Představte si, že jste chlap, jdete se modlit a před vámi je na čtyřech ženská. No, tak na co budete myslet? Hovádka! Proto se ženy modlí za muži. 

Koberce


V každé mešitě najdete krásný koberce určený pro modlení, i proto se musíte před vstupem do mešity zouvat. Tohle místo, určený pro modlení, se nazývá "musallah". Podél tohoto prostoru najdete modlitební korálky a korány, které si můžete přečíst a prolistovat, klidně si je položte na dřevěné stojánky zvané rihal, ale vrátit

Tak, snad jsem obsáhla všechno a máte v tom trochu jasněji. Kdyby ne, dejte vědět, něco s tím uděláme! 

Mějte se fajn!

Babs


PS: Všechny fotky jsou moje, kdo mi je ukradne, bude o hlavu kratší a vysoudím na něm tučný odškodný na cestu do Indie, však už to znáte.

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář! Hezký den!